کد خبر 246241
۱۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۲

آماده‌باش کامل واحدهای گشت یگان حفاظت منابع طبیعی در روز سیزده بدر

آماده‌باش کامل واحدهای گشت یگان حفاظت منابع طبیعی در روز سیزده بدر

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با اعلام آماده باش کامل واحدهای گشت زنی این حوزه در روز طبیعت و سیزده بدر گفت: برای روز سیزده بدر که مردم به دامن طبیعت و تفرجگاه ها مراجعه می کنند، بیش از ۱۵۰۰ واحد گشتی فعال شدند ضمن آن که از فناوری‌های نو برای پایش و جلوگیری از آسیب به عرصه های جنگلی، مراتع و پارک ها استفاده خواهیم کرد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، سرهنگ علی ملکی آهنگران گفت: ماموران ما در این روز در مراکز تجمع مردم و تفرجگاه ها حضور پیدا خواهند کرد و به وظایف خود برای حفاظت از منابع طبیعی عمل می کنند. در برخی استان ها دوربین هایی نصب شده که ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر اطراف و تفرجگاه ها را پایش می کنند و علاوه بر آن در برخی مناطق از ریزپرنده ها نیز برای گشت زنی استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان این که تاکنون ۶۰ دوربین برای نصب در مکان ها و تفرجگاه ها در راستای حفاظت و صیانت از طبیعت واگذار شده است، تصریح کرد: به دنبال آن هستیم با تامین اعتبارات، تمام این دوربین ها در محل های مناسب نصب شوند تا تعرضی نسبت به جنگل ها و مراتع صورت نگیرد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور  اضافه کرد: علاوه بر واحدهای گشت زنی یگان حفاظت منابع طبیعی کشور، با هماهنگی های انجام شده، نیروی انتظامی و بسیج نیز برای تقویت گشت زنی ها در روز سیزده بدر در صورت نیاز به کمک ما خواهند آمد.

وی در همین حال از مردم خواست در صورت مراجعه به طبیعت در روز سیزده بدر برای اجرای این سنت دیرینه، مراقب طبیعت باشند و از رها کردن بطری های شیشه ای و فلزی و زباله خودداری کنند.

وی افزود: بطری های شیشه ای و فلزی مانند ذره بین عمل می کنند و با تابش نور خورشید ممکن است منجر به آتش سوزی عرصه های جنگلی و مراتع شوند.

آهنگران همچنین از مردم خواست در عرصه های منابع طبیعی آتش روشن نکنند و در صورت برپایی آتش، پس از اتمام کار خود از خاموش شدن آن به طور کامل اطمینان حاصل کنند.

وی نسبت به خودداری از قطع نهال ها و سرشاخه های درختان برای برپایی آتش تاکید کرد و گفت: درختان ارزش زیستی دارند و ارزش زیستی برخی از درختان با توجه به سن، قطر و محل جغرافیایی رویش شان به بیش از ۱۰ میلیارد تومان می رسد.

آهنگران از مردم خواست در صورت رویت هر گونه تخلفی در عرصه های منابع طبیعی با سامانه های ۱۳۹ و ۱۵۰۴ تماس بگیرند و گزارش دهند.

وی افزود: این سامانه ها تمام وقت آماده اخذ پیام ها و گزارش های مردمی هستند و جنگلبانان در کمترین زمان خود را به محل تخلف در عرصه های منابع طبیعی می رسانند.

آهنگران در همین حال ابرازداشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۶۰ هزار تماس مردمی از طریق این سامانه ها داشتیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی از وزارت جهادکشاورزی، وی با اشاره به این که منابع طبیعی در بیشتر شهرستان های کشور اقدام به راه اندازی پارک ها و جنگل های دست کاشت کرده است، تصریح کرد: در این پارک ها، زیرساخت های لازم برای تفریح و تجمع مردم از جمله محل هایی برای برپایی آتش، سرویس های بهداشتی و آب آشامیدنی پیش بینی شده و توصیه می کنیم از این محل ها استفاده شود تا آسیب کمتری به طبیعت وارد آید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha