کد خبر 251030
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۴

یک مقام ارشد سازمان ملل:

در شمال غزه شاهد قحطی تمام عیار هستیم

در شمال غزه شاهد قحطی تمام عیار هستیم

«سیندی مک‌کین» مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل ضمن اعلام وقوع قحطی تمام عیار در شمال غزه، نسبت به گسترش این فاجعه در جنوب غزه که محل اسکان بسیاری از آوارگان فلسطینی است، هشدار داد.

به گزارش گروه بین الملل حیات، مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) که این اظهارات را در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی ارائه می‌کرد، افزود: «هر وقت درگیری‌هایی اینچنینی را شاهد هستیم و اتفاقاتی در جنگ رخ می‌دهد، قحطی بروز پیدا می کند».

این مقام سازمان ملل سپس هشدار داد که قحطی در حال حرکت به سمت جنوب غزه است که بیشتر جمعیت این باریکه از ترس جنگ اسرائیل و حماس به آنجا پناه برده اند.

سازمان ملل متحد از اواسط ماه مارس (اسفند) اعلام کرده بود که قحطی در شمال غزه در حال پیشروی است، اما هنوز به طور رسمی این وضعیت را اعلام نکرده است.

دیده بان حقوق بشر نیز به تازگی گزارش داده است که کودکان غزه بر اثر عوارض ناشی از گرسنگی جان می دهند و اسرائیل را متهم کرد که از گرسنگی به عنوان سلاحی علیه فلسطینیان استفاده می کند.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در ماه مارس (اسفند) اعلام کرد که اسرائیل با دامن زدن به قحطی از آن به عنوان سلاحی جنگی علیه فلسطینیان استفاده می کند.

مک کین نیز در بخش دیگری از مصاحبه خود به کمبود شدید مواد غذایی و ناامنی غذایی در شمال غزه اشاره کرد و گفت که مردم به «آب، بهداشت، دارو» نیاز دارند. وی همچنین اضافه کرد که وحشتی را در غزه شاهد بوده که حتی تماشا و شنیدن آن هم دشوار است.

وی در ادامه خواستار آتش‌بس به عنوان راهی برای رساندن غذا به مردم غزه شد.

اسرائیل بارها از سوی سازمان های امدادرسان و بسیاری از کشورهای دیگر به ممانعت از ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال غزه متهم شده است.

بر اساس گزارش‌ها، کاروان‌های کمک‌رسانی چندین بار توسط نیروهای رژیم صهیونیستی هدف گلوله قرار گرفته‌اند. اما اسرائیل چنین ادعاهایی را رد کرده و سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی را به مقصر اصلی تاخیر در کمک رسانی دانسته است.

آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه و همزمان با محکومیت اسرائیل از سوی سازمان های بین المللی مبنی بر ورود اندک کمک های بشردوستانه به غزه، از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواست تا کمک‌های بیشتری را به این منطقه ارسال کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha