کد خبر 245669
۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۱

سازمان ملل اعلام کرد؛

اسرائیل باید همه موانع را برای کمک به غزه برطرف کند

اسرائیل باید همه موانع را برای کمک به غزه برطرف کند

مارتین گریفیتس، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، اسرائیل را مسئول «مسدود کردن» کمک‌ها به غزه دانست و تاکید کرد که این رژیم باید همه موانع را برطرف کند.

به گزارش گروه بین الملل حیات، مارتین گریفیتس هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی گفت که اسرائیل باید «همه موانع ارسال کمک را بردارد» و با آتش بس فوری موافقت کند.

این مقام ارشد سازمان ملل افزود: «محدودیت‌ها برای توزیع کمک‌ها در غزه توسط کسانی تعیین می‌شود که حرکت کاروان‌های غذا برای ده‌ها هزار انسان شدیداً گرسنه را مسدود می‌کنند».

گریفیتس افزود: «این محدودیت ها توسط کسانی تنظیم شده اند که در نیمه اول ماه مارس با اکثر ماموریت بشردوستانه سازمان ملل به شمال غزه جلوگیری کردند. آن‌ها توسط کسانی تنظیم شده‌اند که از ورود کمک های حیاتی برای بیمارستان‌ها و تاسیسات تصفیه آب جلوگیری می‌کنند.»

پیش از این، «ولکر ترک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته بود: «محدودیت های اسرائیل برای ارسال کمک های بشردوستانه به غزه می تواند یک تاکتیک گرسنگی دادن باشد که جنایت جنگی است.»

این اظهارات ولکر ترک در پی گزارش سازمان ملل مطرح شد که در مورد امنیت غذایی غزه هشدار داد و اعلام کرد که نیمی از ساکنان غزه گرسنگی "فاجعه بار" را تجربه می کنند و پیش بینی می شود که اگر فورا شرایط تغییر نکند قحطی تا ماه مه میلادی شمال این منطقه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

کمیسیر حقوق بشر سازمان ملل گفت: محدودیت‌های مداوم اسرائیل برای ورود کمک‌ها به غزه ممکن است به استفاده از گرسنگی به عنوان روشی که جنایت جنگی است، تبدیل شود.

این مقام ارشد سازمان ملل از همه کشورها خواست به اسرائیل برای تسهیل ورود و توزیع بدون مانع کمک‌های بشردوستانه و کالاهای مورد نیاز برای پایان دادن به قحطی و جلوگیری از هرگونه خطر قحطی، فشار بیاورند.

سازمان ملل متحد هفته‌ها است که هشدار می دهد قحطی در غزه در حال وقوع است و آژانس‌های امداد رسانی گزارش داده‌اند که دسترسی به این منطقه، به‌ویژه شمال، با مشکلات زیادی مواجه است. آژانس‌های سازمان ملل می‌گویند که اهداکنندگان به تحویل از طریق هوا یا دریا روی آورده‌اند، اما اینها جایگزین‌های مناسبی برای کمک های زمینی نیستند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ۱۸ مارس ۲۰۲۴ برابر با ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ اعلام کرد: «آخرین گزارش در مورد ناامنی غذایی در غزه یک کیفرخواست وحشتناک از شرایط واقعی مردم غیرنظامی این منطقه است.»

 آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در جمع خبرنگاران افزود: کارشناسان برجسته جهان در زمینه ناامنی غذایی به وضوح اعلام کرده اند که قحطی در بخش شمالی غزه قریب الوقوع است.

او افزود: این بالاترین تعداد افراد گرسنه به شکل فاجعه بار است که تاکنون توسط سیستم امنیت غذایی یکپارچه ثبت کرده است. این یک فاجعه کاملاً ساخته دست بشر است و این گزارش روشن می کند که می توان آن را متوقف کرد. گزارش امروز نیاز به آتش بس فوری بشردوستانه را نشان می دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha