کد خبر 224454
۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۹

شکارچیان غیر مجاز در بجنورد دستگیر شدند

شکارچیان غیر مجاز در بجنورد دستگیر شدند

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی گفت: شکارچیان غیر مجاز در بجنورد دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.

به گزارش گروه استانی حیات؛ رضا شکاریان اظهار داشت: طی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بجنورد در ارتفاعات روستای کلاته سهراب تا تخت میرزا دو نفر شکارچی متخلف دستگیر شدند.  

وی افزود: این متخلفان اقدام به شکار پرندگان وحشی کبک، کبوتر وحشی و چکاوک شاخدار کرده بودند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی گفت: از متخلفان یک قبضه اسلحه شکاری دولول، یک قبضه اسلحه شکاری تک لول، 31 فشنگ ساچمه زنی، 5 فشنگ غیر مجاز چهار پاره، دو دستگاه دوربین شکاری، دو تخته پرد مخصوص شکار کبک، دو عدد پروژکتور، دو تیغه چاقو و سایر ادوات شکار و صید کشف و ضبط  شد.

شکاریان تصریح کرد: اداره حفاظت محیط زیست بجنورد از کلیه شهروندان و دوستداران و حامیان محیط زیست درخواست می‌کند به منظور حفظ گونه‌های با ارزش جانوری و تنوع زیستی استانمان در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به سامانه تلفنی 1540 و یا اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند.

به گزارش تسنیم، خراسان شمالی با داشتن سه پارک ملی سالوک، ساریگل، ضامن آهو و داشتن گستره 44.6 درصد از پارک ملی گلستان، یک ذخیره گاه زیست کره، سه منطقه حفاظت شده و 61 درصد از منطقه حفاظت شده قرچقه شهرستان فاروج، یک پناهگاه حیات وحش، سه اثر طبیعی ملی، یک تالاب و چهار منطقه شکار ممنوع در کنار دخیرگاه جنگلی (ارس، بلوط و زالزالک) و قُرُق‌های مرتعی تحت مدیریت سازمان جنگل‌ها و مراتع به لحاظ زیست حیات وحش و تنوع گونه ای از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

این ویژگی‌ها موجب شده است تا خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور با داشتن اقلیم مدیترانه ای تفاوت چشمگیری با استان‌های مجاور خود از نظر برخورداری از مواهب طبیعی کوهستان و جنگل داشته باشد و از آن به عنوان دروازه شمالی ورود به خراسان بزرگ یاد می‌شود.

در این استان مناطقی در بجنورد و شیروان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، مانه و سملقان و اسفراین دارای آب و هوای معتدل و جاجرم و گرمه هم دارای آب و هوای کویری وجود دارد.

خراسان شمالی یکی از زیستگاه‌های اصلی قوچ و میش اوریال و پلنگ است. جانوران دیگری نظیر بز و پازن، کفتار، گرگ، گربه، پالاس، گربه وحشی، آهو، کبک، تیهو، هما، کرکس، چکاوک، سهره، عقاب طلایی، بالابان، انواع سارگپه، افعی، کفچه مار و تیر مار در این منطقه زیست می‌کنند.

قوچ و میش اوریال، پازن و بز و پلنگ در کوهستان ها از جانوران شاخص منطقه به شمار می آیند و دیگر گونه های مهم جانوری منطقه شامل گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی است.

همچنین بر اساس مطالعات دکتر فرهادی نیا (دانش آموخته دکتری جانور شناسی) پارک ملی سالوک از لحاظ تراکم جمعیت پلنگ ایرانی (تعداد در واحد سطح) در جایگاه سوم کشور بعد از پارک ملی ساریگل و تندوره درگز قرار دارد.

سالانه چندین شکارچی غیرمجاز در مناطق مختلف استان خراسان شمالی دستگیر و تحویل مقامات قضائی می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha