کد خبر 212268
۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۰

روایت تصویری زندگی شهید «رضا قائمی»

روایت تصویری زندگی شهید «رضا قائمی»

شهید رضاقائمی در سیزدهم بهمن ماه سال ۱۳۷۵ بر اثر ضایعات ناشی از مجروحیت شیمیایی به فیض شهادت نائل آمد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی حیات؛ پرداختن به زندگی شهدا و اسطوره‌های سرزمینمان و حتی جهان یکی از مواردی است که توجه افراد زیادی را جلب می‌کند، شهدا در میان همگان جایگاه ویژه ای دارند و می‌شود از منش، رفتار و زندگی این بزرگواران درس‌ها آموخت و الگو ها گرفت، در قرآن نیز به جایگاه خاص و ویژه شهدا اشاره شده است و آیات زیادی وصف شهیدان نازل شده است. 

در آیات ۱۶۹ تا ۱۷۱ سوره آل عمران آمده است: «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ* فَرِحِینَ بِما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ یسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَ لا هُمْ یحْزَنُونَ* یسْتَبْشِرُونَ بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ وَ أَنَّ اللَّهَ لا یضِیعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِینَ؛

هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده اند، مرده مپندار، بلکه زنده اند که نزد پروردگارشان روزی داده می شوند. به آن چه خدا از فضل خود به آنان داده است شادمانند و برای کسانی که از پی ایشانند و هنوز به آنان نپیوسته اند شادی می کنند که نه بیمی بر ایشان است و نه اندوهگین می شوند. بر نعمت و فضل خدا و این که خداوند پاداش مؤمنان را تباه نمی گرداند، شادی می کنند.»

وقتی در کتاب آسمانیمان جایگاه ویژه شهدا را می‌بینیم خوب است که به زندگی آن ها نیز توجه کنیم که شهدا چگونه بودند که به این مقام عالی رسیدند؟ یکی از شهیدانی که امروز به روایت تصویری و  زندگی‌اش پرداخته‌ایم «شهیدرضاقائمی» است.

شهیدرضا قائمی در دوم دی ماه سال ۱۳۲۹، در شهرساوه دیده به جهان گشود، پدرش ابوالفضل و مادرش بتول نام داشت.وی در سن چهار سالگی به همراه خانواده به تهران عزیمت نمود و در جنوب تهران،محله جوادیه، ساکن شدند. مدتی بعد پدرش درگذشت و در حالی که سن و سال کمی داشت مشکلات و مسئولیت‌های خانواده چهارنفری اش را به دوش گرفت.

این شهیدگرانقدر با همان سن کم نزد دایی خود مشغول به کار شد. در دوره نوجوانی با وجود همه سختی هایی که پیش رو داشت، روزها را کار می کرد و شب‌ها درس می‌خواندند. شهید قائمی ورزشکار و بسیار فعال بود و در رشته "سنگ نوردی" تبحر خاصی داشت، انتخابش به عنوان مربی فدراسیون کوهنوردی توانست دریچه جدیدی درزندگی و آینده سراسر ایثار و مجاهدتش باز کند.

در زمان قبل از انقلاب انتشار و پخش اعلامیه های امام و رساله ایشان و کتاب ولایت فقیه سپس مهم‌ترین دغدغه این شهیدگرانقدر بود.

وی یکبار۱۲ جلد از کتاب جهاداکبر را چاپ و منتشر کرد و دوبار دستگیر و مدت زیادی در زندان به سر برد. در زمان ورود امام به کشور مسؤولیت حفاظت فرودگاه تهران را پذیرفت و در بهمن سال ۱۳۵۷ همراه سردار سید محمد صنیع خانی کمیته انقلاب اسلامی جنوب تهران را بنیان نهاد. 

شهیدرضا قائمی به دستور دستور امام (ره) محافظت از کلیه دستگاه‌های مالی تهران از جمله وزارت اقتصاد ودارایی وکاخ‌های شاه وپادگان‌ها وتحویل گرفتن سلاح‌ها از دست مردم واسکان وتشکیل نیروهای مردمی جهت حفاظت ازاموال بیت المال را بر عهده داشت.

با تشکیل کمیته مرکزی ۱۳ آبان در نازی آباد اقدام به شناسایی گروهک های ضد انقلاب نمود و به همراه شهید صنیع خانی مبارزات خود علیه حزب توده ومنافقین آغاز نمود.

وی در سال ۱۳۵۸ درحالی که سردار گمنام اسلام شهید داود کریمی فرماندهی سپاه تهران را بر عهده داشت، دوست و همرزم نزدیکش؛ شهید قائمی را به عنوان قائم مقام خود برگزید. در سال ۱۳۵۹ به فرمان حضرت امام خمینی (ره) به غرب کشور رفت و مسئولیت سپاه شهر قروه را پذیرفت. در این زمان عملیات پاکسازی بین سنندج، کامیاران، و قروه را آغاز کرد و توانست منطقه موچش در شرق استان کردستان را از لوث وجود ضدانقلاب پاک کند.

این شهید بزرگوار هنگام جنگ هشت سال دفاع مقدس به‌عنوان پاسدار در جبهه حق علیه باطل حضور یافت، در سال ۱۳۶۲ در عملیات خیبر مسئول حمل تجهیزات دریایی و منظم عملیات هوانیروز و اعزام نیرو بود . در این عملیات در کنار شهید سیدمحمد صنیع خانی مسئول حمل ۳۰۰۰دستگاه قایق درخفای کامل در اروند بود و در عملیات بدر و خیبر شیمایی شد.


شهید قائمی پس از بهبودی نسبی، خدمت در سپاه اسلام را با سمت معاونت جنگ در وزارت سپاه تداوم بخشید. وی در جریان عملیات والفجر۸ تأمین امکانات ستادی رزمندگان اسلام را بر عهده گرفت و بار دیگر به علت استنشاق گازهای شیمیایی مجروح شد. بعد از اتمام جنگ فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج شرق تهران را بر پذیرفت. 

این شهید بزرگوار در طراحی و فرماندهی گردان‌های عاشورا و اجرای کشوری طرح واکسیناسیون فلج اطفال زحمات زیادی رامتحمل شد. سه سال بعد از پایان جنگ تحمیلی اثرات مجروحیتش شیمایی به شدت بروز کرد. وی بارها در بیمارستان بقیه الله (عج) بستری شد و تحت مدوا قرار گرفت.

 سرانجام این شهید بزرگوار در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان ۱۴۱۷ قمری مصادف با سیزدهم بهمن ماه سال ۱۳۷۵ بر اثر ضایعات ناشی از مجروحیت شیمیایی به فیض شهادت رسید.

سلامی بدهیم به روح پرفتوح شهدا با قرائت زیارت نامه شهدا:

اَلسَّلامُ عَلی رَسوُلِ اللّهِ اَلسَّلامُ عَلی نَبِی اللّهِ اَلسَّلامُ عَلی مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِاللّهِ؛ اَلسَّلامُ عَلی اَهْلِ بَیْتِهِ الطّاهِرین اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَیُّهَا الشُّهَدآءُ الْمُؤْمِنُونَ؛ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ بَیْتِ الاْیمانِ وَ التَّوْحیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ دینِ اللّهِ وَ اَنْصارَ رَسُولِهِ عَلَیْهِ وَ الِهِ السَّلامُ سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدّارِ اَشْهَدُ اَنَّ اللّهَ اخْتارَکُمْ لِدینِهِ وَ اصْطَفاکُمْ لِرَسُولِهِ؛ وَاَشْهَدُ اَنَّکُمْ قَدْ جاهَدْتُمْ فِی اللّهِ حَقَّ جِهادِهِ وَ ذَبَبْتُمْ عَنْ دینِ اللّهِ وَ عَنْ نَبِیِّهِ؛ وَ جُدْتُمْ بِاَنْفُسِکُمْ دُونَهُ وَاَشْهَدُ اَنَّکُم قُتِلْتُمْ عَلی مِنْهاجِ رَسُولِ اللّهِ؛ فَجَزاکُمُ اللّهُ عَنْ نَبِیِّهِ وَعَنِ الاِْسْلامِ وَ اَهْلِهِ اَفْضَلَ الْجَزآءِ وَ عَرَّفَنا وُجُوهَکُمْ فی مَحَلِّ رِضْوانِهِ وَ مَوْضِعِ اِکْرامِهِ مَعَ النَّبِیّینَ وَ الصِّدّیقینَ وَ الشُّهَدآءِ وَ الصّالِحینَ وَ حَسُنَ اُولَّئِکَ رَفیقاً اَشْهَدُ اَنَّکُمْ حِزْبُ اللّهِ وَ اَنَّ مَنْ حارَبَکُمْ فَقَدْ حارَبَ اللّهَ وَ اَنَّکُمْ لَمِنَ الْمُقَرَّبینَ الْفائِزینَ الَّذینَ هُمْ اَحْیآءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ فَعَلی مَنْ قَتَلَکُمْ لَعْنَةُ اللّهِ وَ الْمَلاَّئِکَةِ و َالنّاسِ اَجْمَعینَ اَتَیْتُکُمْ یا اَهْلَ التَّوْحیدِ زائِراً وَبِحَقِّکُمْ عارِفاً وَ بِزِیارَتِکُمْ اِلَی اللّهِ مُتَقَرِّباً وَ بِما سَبَقَ مِنْ شَریفِ الاْعْمالِ وَ مَرْضِی الاْفْعالِ عالِماً فَعَلَیْکُمْ سَلامُ اللّهِ وَ رَحْمَتُهُ وَ بَرَکاتُهُ وَ عَلی مَنْ قَتَلَکُمْ لَعْنَةُ اللّهِ وَ غَضَبُهُ وَ سَخَطُهُ اَللّهُمَّ انْفَعْنی بِزِیارَتِهِمْ وَ ثَبِّتْنی عَلی قَصْدِهِمْ وَ تَوَفَّنی عَلی ما تَوَفَّیْتَهُمْ عَلَیْهِ وَ اجْمَعْ بَیْنی وَ بَیْنَهُم فی مُسْتَقَرِّ دارِ رَحْمَتِکَ اَشْهَدُ اَنَّکُمْ لَنا فَرَطٌ وَ نَحْنُ بِکُمْ لاحِقُونَ؛

سلام بر رسول خدا سلام بر پیامبر خدا سلام بر محمد بن عبداللّه سلام بر خاندان پاکش سلام بر شما ای شهیدان با ایمان سلام بر شما ای خاندان ایمان و توحید سلام بر شما ای یاران دین

خدا و یاران رسول خدا - که بر او و آلش سلام باد - سلام بر شما بدان شکیبائی که کردید پس چه خوب است خانه سرانجام شما گواهی دهم که براستی خداوند شما را برای دین خود انتخاب فرمود و برگزیدتان برای رسول خود و گواهی دهم که شما در راه خدا جهاد کردید آن طور که باید و دفاع کردید از دین خدا و از پیغمبر خدا و جانبازی کردید در رکاب رسول خدا و گواهی دهم که شما بر همان راه رسول خدا کشته شدید پس خدای تان پاداش دهد از جانب پیامبرش و از دین اسلام و مسلمانان بهترین پاداش و بشناساند به ما صورت های شما را در جایگاه رضوان خود و موضع اکرامش همراه با پیمبران و راستگویان و شهیدان و صالحان و چه نیکو رفیقانی هستند آن ها گواهی دهم که شمائید حزب خدا و هر که با شما بجنگد مسلماً با خدا جنگ کرده و براستی شما از مقربان و رستگارانید که در پیشگاه پروردگارشان زنده اند و روزی می خورند پس لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آن که شما را کُشت آمده ام به نزد شما برای زیارت ای اهل توحید و به حق شما عارفم و بوسیله زیارت شما بسوی خدا تقرب جویم و بدان چه گذشته از اعمال شریف و کارهای پسندیده دانایم پس بر شما باد سلام خدا و رحمت و برکاتش و لعنت خدا و خشم غضبش بر آن کس که شما را کُشت خدایا سود ده مرا به زیارت شان و بر آن نیتی که آن ها داشتند مرا هم ثابت بدار و بمیرانم بر آن چه ایشان را بر آن میراندی و گرد آور میان من و ایشان در جایگاه خانه رحمتت گواهی دهم که شما بر ما سبقت گرفتید.

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

روایت تصویری زندگی «شهیدرضاقائمی»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha