کد خبر 203962
۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۹

امضای 5 قرارداد با همسایه شمالی؛ رئیسی:

مصمم به گسترش همکاری با ترکمنستان هستیم

 مصمم به گسترش همکاری با ترکمنستان هستیم

در دیدار رییس‌جمهور ایران با رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان، 5 سند همکاری امضا شد. در نشست خبری، رئیس‌جمهور با بیان اینکه مصمم به گسترش همکاری با ترکمنستان در زمینه انرژی هستیم، گفت: ایران و ترکمنستان در حوزه انرژی ظرفیت زیادی دارند که زمینه همکاری خوبی را رقم می‌زند.

به گزارش گروه سیاسی حیات؛ مقامات عالی‌ رتبه ایران و ترکمنستان در حضور رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان ۵ سند همکاری در زمینه‌های مختلف امضا کردند. این سناد همکاری‌ در زمینه‌های ترانزیت و کریدورهای بین المللی، انرژی، صادرات محصولات کشاورزی، برق، آموزش و سرمایه‌گذاری و...است که میان هیات‌های دوکشور در حضور «سید ابراهیم رئیسی» و «قربانقلی بردی محمداف» به امضا رسید.

رئیسی: سطح روابط ایران و ترکمنستان می‌تواند گسترش یابد

سید ابراهیم رئیسی عصر سه شنبه در نشست مطبوعاتی با رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان،  ضمن خوشامد گویی به «بردی محمداف» درباره نتایج مذاکرات دو جانبه، گفت: در این‌ نشست اسنادی را به امضا رساندیم که جلوه ای از اراده دو کشور برای توسعه روابط سیاسی اقتصادی و فرهنگی و تمدنی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط خوبی با کشور دوست و برادر ترکمنستان داریم، گفت: این میزان‌ از روابط کافی نیست و سطح روابط ایران و ترکمنستان می‌تواند گسترش یابد و مرز دو کشور فرصتی برای همکاری‌ها تلقی می‌شود.

رئیسی، سفر رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان را نقطه عطف همکاری ایران و ترکمنستان دانست و افزود: با توجه به تعبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند رابطه ما با ترکمنستان همسایگی نیست یک رابطه خویشاوندی است،  تصمیمات ما در جهت همین روابط خویشاوندی دنبال خواهد شد.  

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همکاری بعدی دو کشور درباره توسعه روابط در حوزه آب و برق بود که دو کشور می توانند در این باره همکاری خوبی داشته باشند و این‌ در جهت منافع دو ملت و  کشور و منطقه لحاظ خواهد شد.  

رئیسی با اشاره به فعال تر شدن گمرکات ایران و ترکمنستان، گفت: حمل و نقل و ترانزیت از حوزه‌های مهم‌ همکاری دو کشور است. پس  از شیوع ویروس کرونا همکاری خوبی بین دو کشور در جهت تسهیل حمل‌ونقل صورت گرفت اما با پیگیری‌ها و دستورات، نتیجه بر این شد که گمرکات دو کشور فعال‌تر و به شکل شبانه روزی ترخیص کالا انجام شود. امروز هم اسنادی میان گمرکات دو کشور امضا شد.  

به گفته رئیس جمهور، صدور خدمات فنی- مهندسی از دیگر زمینه‌های همکاری است که بعد از این سفر افزایش خواهد یافت.

رییسی گفت: حوزه مهم دیگر کشاورزی است که دو کشور می‌توانند مورد توجه قرار دهند. همکاری‌ها در این زمینه آغاز شده و در دوسال اخیر افزایش یافته است. پس از این سفر رشد قابل توجهی خواهد داشت.

رییسی با اشاره به اینکه مذاکرات خوبی داشتیم، مطرح کرد: ایران و ترکمنستان در حوزه انرژی ظرفیت خوبی دارند که زمینه همکاری خوبی را بین کشورها رقم می‌زند. برای توسعه در این زمینه‌ مصمم هستیم. سواپ گازی پس از سفر من به ترکمنستان شروع شده است و این همکاری ادامه یافته و می‌تواند گام های بلندی را رقم بزند.

به گفته رییس جمهور، علاوه بر همکاری دو جانبه، همکاری در سازمان‌های منطقه ای و فرامنطقه ای از دیگر تصمیماتی بود که در جلسات مطرح شد و دو کشور مصمم شدند تا در سازمان ‌ای منطقه ای از قبیل شانگهای همکاری خود را ادامه دهند.  

رئیسی گفت: در حوزه فرهنگی و تمدنی‌ گفت و گوهایی صورت گرفت و گام‌هایی برداشته خواهد شد زیرا این حوزه می‌تواند تامین کننده نگاه دو کشور در جهت ارتقای سطح فرهنگی باشد.

«قربانقلی بردی محمداف» رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان روز سه شنبه وارد تهران شد و پس از دیدار با محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با آیت الله رییسی دیدار کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha