کد خبر 260584
۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰

معاون علمی رئیس جمهور خبر داد:

منطقه بین‌المللی نوآوری ایران ایجاد می‌شود

منطقه بین‌المللی نوآوری ایران ایجاد می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری از ایجاد منطقه بین‌المللی نوآوری ایران خبر داد. 

به گزارش خبرنگار ارتباطات حیات؛ سید روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در نشست خبری المپیک فناوری ۲۰۲۴ که امروز در محل معاونت علمی برگزار شد، گفت: نوآوری و مجموعه های نوآوری اگر خود نوآوری نکنند از بین می روند.

وی ادامه داد: ما در دو دهه گذشته برنامه های مختلفی را تجربه کردیم‌. الان نزدیک ۶ ماه است که مسابقات ملی در سطح کشور در حوزه برنامه نویسی و هوش مصنوعی در دانشگاه های مختلف برگزار می شود و این فعالیت ها به منظور جریان سازی است‌.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری گفت: خبر خوب و مهم ایجاد منطقه نوآوری بین المللی ایران اسلامی است.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: ایجاد منطقه بین المللی نوآوری ایران تصویب شده است و قرار است این منطقه به زودی ایجاد شود. 

جزئیات تشکیل منطقه بین المللی نوآوری ایران

وی در مورد جزئیات ایجاد این منطقه گفت: ۳۰۰ هکتار در پارک فناوری پردیس اختصاص داده شده که محل زندگی و کار متخصصان پایگاه برتر باشد و قرار است محل جذب متخصصان ایرانی باشد که غیرمقیم هستند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری ادامه داد: هدف از ایجاد این منطقه این است که ایران یکی از پایگاه برتر سرمایه گذاری فناوری در منطقه شود. ظرفیت استقرار حداقل ۲۵۰۰ شرکت در این منطقه در نظر گرفته شده است و قرار است حداقل ۱۰ مام فناوری در حوزه زیست مهندسی و کوانتوم در این منطقه تشکیل شود که در یکی، دو ماه آینده ایجاد خواهد شد.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: ۵۰ شرکت و سازمان غیرایرانی مرتبط با فناوری انشالله در این منطقه مستقر خواهند شد و دامنه اشتغال این منطقه ۵۰ هزار نفر را شامل می‌شود.وی افزود: پیشنهاد ایجاد این منطقه توسط رئیس مرکز بررسی های استراتژیک و معاونت علمی پیش از این به رئیس جمهور مرحوم ارائه شده و با آن موافقت شده بود.

سازمان ملی هوش مصنوعی فردا افتتاح می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور اعلام کرد: فردا سازمان ملی هوش مصنوعی با حضور سرپرست ریاست جمهوری افتتاح می شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: تشکیل سازمان ملی هوش مصنوعی کشور چندی پیش مصوب و شورای راهبردی هوش مصنوعی نیز تشکیل شد و انشاالله فردا ساختمان سازمان ملی هوش مصنوعی با حضور سرپرست ریاست جمهوری افتتاح خواهد شد. همچنین تا پایان سال زیرساخت های خوبی برای تامین مزرعه پردازش گرافیکی ایجاد خواهد شد.

تاکید بر حرکت به سمت فناوری‌های نوظهور

وی با اشاره به وجود ظرفیت مناسب و بالقوه مغزافزاری و نیروی انسانی دانش آموخته در کشور و ضرورت توجه ویژه به حوزه فناوری های نوظهور گفت: حرکت در مسیر توسعه فناوری‌های نوظهورهمچون هوش مصنوعی، رباتیک، علوم شناختی، اتصال‌پذیری، اطلاعات و ارتباطات، اقتصاد دیجیتال و سایر حوزه‌های فناوری که در زمره فناوری‌های «برافکن» قرار می‌گیرند، به شکل توام می‌توانند فرصت ویژه برای قرار گیری در باشگاه های برتر و پیشرفت کشور باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور تاکیدکرد: مجموعه معاونت علمی بر مبنای روندهای جهانی، نیاز روز کشور و جهان در برخی حوزه‌های فناورانه برنامه‌ریزی کرده و توسعه این حوزه‌ها را در دستور کار قرار داده است.

دهقانی فیروزآبادی از برنامه ریزی این مجموعه برای برگزاری «رویداد بین المللی المپیک فناوری» در پنج حوزه گوناگون فناوری‌های پیشرفته و نوظهورشامل هوش مصنوعی، امنیت سایبری، برنامه‌نویسی، رباتیک و پهپاد با حضور دانش آموزان و دانشجویان نخبه ایران و جهان در آبان ماه  سال جاری در محل پارک فناوری پردیس خبر داد.

انتهای پیام/ 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha