کد خبر 259154
۸ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۸

گزارش جدید آژانس بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران

گزارش جدید آژانس بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران

خبرگزاری انگلیسی جزئیاتی را از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرد.

به گزارش گروه بین المللل حیات؛ در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط رویترز رویت شده، ادعا شده که ایران چهار آبشار از هشت آبشار جدید سانتریفیوژ از نوع IR6 را در تاسیسات هسته‌ای فردو نصب کرده اما مشخص نشده چه زمانی تزریق اورانیوم به سانتریفیوژها و یا سطح غنی‌سازی برنامه‌ریزی شده را آغاز می‌کند.

در این گزارش همچنین ادعا شده ایران اورانیوم طبیعی را به سه آبشار بیشتر سانتریفیوژهای IR-2M و سه آبشار سانتریفیوژهای IR-4 برای پسیواسیون و آماده‌سازی برای غنی‌سازی در تاسیسات هسته‌ای نطنز تزریق کرده است.

دیدبان هسته‌ای سازمان ملل در ادامه ادعا کرده غنی‌سازی پنج درصدی اورانیوم با استفاده از این آبشارها در نظنر آغاز نشده است.

اواخر خردادماه نیز خبرگزاری رویترز ادعا کرده بود ایران به سرعت ۲ آبشار سانتریفیوژ غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو نصب کرده است .

در این گزارش محرمانه از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به کشورهای عضو ارسال شده، آمده است: «در تاریخ ۹ و ۱۰ ژوئن، ایران از قصد خود مبنی بر نصب هشت آبشار سانتریفیوژ IR-۶ در طی سه الی چهار هفته آتی در نیروگاه غنی‌سازی سوخت فردو خبر داده است».

در ادامه گزارش آمده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۱ ژوئن، نصب ۲ آبشار سانتریفیوژ IR-۶ در نیروگاه غنی‌سازی سوخت فردو را تایید کرد. نصب چهار آبشار سانتریفیوژ IR-۶ دیگر نیز در جریان بود».

پنج دیپلمات غربی نیز به رویترز گفته بودند ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام، قصد دارد آبشارهای بیشتری از سانتریفیوژها را در هر ۲ سایت غنی‌سازی زیرزمینی خود نصب کند.

با این حال یکی از این دیپلمات‌های مستقر در وین، با اشاره به فعالیت‌های منتسب به ایران گفت «آنقدری که انتظارش را داشتم نیست».

ایران اعلام کرده بود به قطعنامه سیاسی تروئیکای اروپایی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ می‌دهد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha