کد خبر 258391
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴

یک مسئول اعلام کرد؛

نیاز ایران به ۴۸ دستگاه لرزه نگار

نیاز ایران به ۴۸ دستگاه لرزه نگار

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گفت: پیش بینی کردیم که به ۴۸ دستگاه لرزه نگار باند پهن در کشور نیاز داریم، در حال حاضر حدود ۳۴ دستگاه داریم.

به گزارش گروه اجتماعی حیات؛ محمدحسن بازیار، رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله درباره تعداد دستگاه‌های زلزله نگاری گفت: در کشور دستگاه‌های زیادی نصب شده و نسبت به دهه هفتاد حدود ۶ برابر بیشتر شده منتها اگر قرار است ما جزو ۱۰ کشور اول دنیا باشیم، به بیش از این مقدار نیاز داریم.

وی ادامه داد: دستگاه‌های لرزه نگاری که برای پژوهشگاه هستند به نحوی در کشور توزیع شده اند که تمام کشور را پوشش دهند، بعضی ها، اما دستگاه‌های خود را تنها در یک استان گذاشته اند، ما از میانگین کشورهای دنیا بالاتر هستیم، اما هنوز نیاز به دستگاه داریم.

بازیار با بیان اینکه باید از میانگین کشورهای دنیا بالاتر برویم، گفت: ما الان ۳۴ ایستگاه داریم که باید به ۴۸ ایستگاه برسد، در این صورت می‌توانیم بگوییم برای ما کافی است، نوع و محل دستگاه مشخص شده و پیش بینی کردیم ۴۸ دستگاه لرزه نگار باند پهن در کشور نیاز داریم که در حال حاضر حدود ۳۴ دستگاه داریم و اگر بودجه در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم سالی یک تا دو دستگاه را نصب کنیم، هر دستگاه به قیمت امروز حدود ۳ تا ۴ میلیارد تومان برآورد شده است.

وضعیت گسل‌ها

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به آخرین وضعیت گسل‌ها گفت: بحث عمده و پیش نیاز ساخت و سازهای ایمن این است که محل زلزله‌ها را بشناسیم، ما نسبت به شناخت آنچه در کشورهای پیشرفته دنیا انجام می‌شود عقب هستیم.

وی با بیان اینکه می‌توانیم به صورت موقت از طریق نصب دستگاه روی برخی گسل‌ها اطلاعات خوبی کسب کنیم، گفت: به این شکل می‌توانیم حدس بزنیم که در صورت وقوع زلزله کجا و در چه عمقی شاهد زلزله هستیم، گذاشتن آن دستگاه‌ها و تحلیل داده‌ها هزینه بر است و همین ما را از کشورهای پیشرفته عقب انداخته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha