کد خبر 258378
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۱

پلیس فتا هشدار داد؛

مراقب خبرهای جعلی انتخابات باشید

مراقب خبرهای جعلی انتخابات باشید

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ گفت: مردم در عضویت گروه‌های انتخاباتی با دقت بیشتری عمل کنند.

به گزارش گروه اجتماعی حیات؛ سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، با بیان اینکه مجرمان سایبری به دنبال این هستند که در فرصت‌های مختلف اهداف مجرمانه خود را محقق کنند، گفت: بسته به شرایط گاهی این اهداف موجب کلاهبرداری می‌شود، گاهی سوءاستفاده از اطلاعات فردی و ... بوده و گاهی نیز با هدف هدایت افکار عمومی با اخبار جعلی و ... است. در تمام این موارد لازم است که کاربران هوشیار بوده و سواد مجازی و دانش سایبری خود را ارتقا دهند.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات افراد سودجو در فضای مجازی انتشار اخبارجعلی است، درباره اینکه اخبار جعلی در ایام انتخابات چه نشانه‌هایی دارد، افزود: اخبار جعلی منبع رسمی و قابل اعتمادی ندارند از این رو کاربران نباید به اخباری با عبارات «شنیده شده است»، «منبع آگاه» و ... توجه کنند. همچنین اخبار جعلی معمولا در سایر رسانه‌ها و به خصوص رسانه‌های رسمی کشور بازنشر نمی‌شوند. گاهی نیز افراد سودجو اقدام به ساخت حساب‌های کاربری مشابه افراد شناخته‌شده یا جعل محتوای آن در فضای اینستاگرام، ایکس و ... می‌کنند که در این خصوص نیز مردم باید هوشیار باشند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، یکی دیگر شیوه‌های انتشار اخبار جعلی را بازنشر دوباره اخبار و تصاویر قدیمی دانست و ادامه داد:‌ گاهی نیز تیترها و عناوینی انتخاب می‌شود که صحت نداشته و تنها به قصد تخریب یا دریافت کلیک است.

وی همچنین نسبت به ارسال لینک‌های ناشناس با موضوع کمک به ستاد انتخاباتی نامزدهای انتخابات نیز هشدار داد و اظهار کرد: شهروندان دقت داشته باشند که وارد چنین لینک‌هایی نشوند و اگرقصد کمک به ستاد نامزد مورد نظر خود را دارند، شماره حساب‌های مربوط به آن را را حتما از رسانه‌های رسمی ستاد انتخاباتی نامزد موردنظرشان دریافت کنند.

معظمی گودرزی، با هشدار به کاربران و به خصوص طرفداران نامزدهای انتخابات از آنان خواست که مراقب برنامه‌های جعلی منتسب به نامزدهای انتخاباتی نیز باشند و تاکید کرد:‌ دیده شده که گاهی فضای مجازی مجرمان سایبری با ارسال نرم افزارها یا لینک‌های مخرب با عناوین مختلف به‌دنبال دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران هستند تا از آن طریق اقدام به اخاذی از آنان کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: از این رو توصیه می‌شود که کاربران نسبت به نصب برنامه‌های این چنینی دقت بیشتری داشته باشند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، درباره دعوت کاربران به گروه های انتخاباتی نیز گفت:‌ در مواردی چنین اقدامی می‌تواند ترفندی برای کلاهبرداری سایبری باشد. از این رو لازم است که مردم به کاربران ناشناسی که قصد دعوت از آنان برای پیوستن به گروه‌های مختلف را دارند توجهی نکرده و به هیچ عنوان اطلاعات هویتی خود را برای این‌گونه گروه ها ارسال نکنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha