کد خبر 256435
۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶

هواشناسی اعلام کرد:

تداوم آلودگی هوا در اصفهان

تداوم آلودگی هوا در اصفهان

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح دوشنبه ۲۱ خرداد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

به گزارش گروه استانی حیات، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح یکشنبه ۲۰ خرداد با میانگین ۱۲۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۵۵، احمد آباد ۱۶۸، انقلاب ۱۶۳، رهنان ۱۵۲، فرشادی ۱۵۹، فیض ۱۵۳، کاوه ۱۵۵ و کردآباد 158 AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوای اصفهان در ایستگاه پارک زمزم ۶۷، دانشگاه صنعتی ۱۰۰، زینبیه ۹۲، سپاهانشهر ۶۳ و میرزا طاهر با 69 AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد. شاخص کیفی هوا در منطقه ولدان با شاخص 136 AQI شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین 7 AQI وضعیت سبز و پاک را نشان می‌دهد، کیفیت هوا در زرین‌شهر ۹۶، کاشان ۹۲، مبارکه ۷۵ و شاهین شهر 84 AQI نیز وضعیت زرد و سالم را نشان می‌دهد. شاخص آلودگی در قهجاورستان نیز عدد 173 AQI و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای نجف آباد و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha