کد خبر 255104
۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸

تونل امیرکبیر در استان ایلام تیرماه افتتاح می‌شود

تونل امیرکبیر در استان ایلام تیرماه افتتاح می‌شود

تونل امیرکبیر به عنوان بزرگترین پروژه راهسازی در کشور و بزرگترین تونل غرب ایران با همت و عزم دولت سیزدهم در آستانه بهره برداری قرار گرفته است.

به گزارش گروه استانی  حیات، تونل کبیرکوه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه راهسازی در کشور و بزرگترین تونل غرب کشور سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی و سال ۱۳۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شد، شهریورماه ۱۳۹۸ عملیات حفاری تونل اصلی به طول چهار هزار و ۷۵۰ متر به اتمام رسید.

این تونل مهم، بین شهرهای آبدانان و دره شهر در جنوب استان ایلام قرار داشته که از اهمیت بالایی برای توسعه و از بن بست خارج شدن شهرستان آبدانان به لحاظ جغرافیایی و ارتباطی برخوردار است.

استاندار ایلام: پنج هزار میلیارد ریال برای تکمیل تونل کبیرکوه اختصاص یافت

حسن بهرام‌نیا در جریان بازدید از تونل کبیرکوه در مسیر دره شهر به آبدانان با تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان، اظهار کرد: رئیس جمهور شهید در اختصاص اعتبارات به ۲ ابر پروژه استان ایلام شامل سامانه گرمسیری و تونل کبیرکوه اهتمام ویژه‌ای داشت.

تکمیل تونل بزرگ کبیرکوه نمادی از خدمات ماندگار شهید جمهور است

وی ابراز کرد: تونل کبیرکوه یکی از اَبَر پروژه‌های مهم کشور است که بیانگر همت بلند و انگیزه مبارک دولت کار و کرامت و شهید آیت الله رئیسی است که به عنوان یادگار آن خادم مخلص، در حافظه تاریخی مردم استان جاودانه خواهد شد.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه صادق الوعد بودن یکی از شعارهای دولت سیزدهم بوده است، یادآور شد: باید تلاش شود که تونل کبیرکوه تا نیمه دوم تیرماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.

بهرام نیا با بیان اینکه از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ حدود سه هزار میلیارد ریال برای ساخت تونل کبیرکوه هزینه شده است، گفت: در ۲ سال گذشته ۱۳ هزار میلیارد ریال برای تاکمیل این طرح ناتمام از سوی دولت سیزدهم اختصاص یافت.

استاندار ایلام از اختصاص ۱۲ هزار میلیارد ریال برای تونل کبیرکوه و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام استان خبر داد و گفت: از این میزان اعتبار پنج هزار میلیارد ریال در قالب اوراق مشارکت به پروژه تونل کبیرکوه اختصاص می‌یابد.

تونل کبیرکوه تا ۱۵ تیرماه به بهره برداری می‌رسد

وی با تاکید بر اینکه حسب وعده مدیرکل راه و شهرسازی استان، تونل کبیرکوه تا ۱۵ تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: با افتتاح تونل کبیرکوه ۲۱ کیلومتر فاصله بین شهرهای دره‌شهر و آبدانان کاهش یافته و ۱۵۰ پیچ غیراستاندار از این محور حذف خواهد شد و علاوه بر این اثرات مهمی نیز در مدیریت زمان، کاهش هزینه سوخت و تامین امنیت سفر مسافران به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/ 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha