کد خبر 254089
۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۳

معاون وزیر بهداشت خبر داد:

فوت سالیانه ۵۰ هزار نفر بر اثر استعمال دخانیات در ایران / هر ۴ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر استعمال دخانیت فوت می‌کند

فوت سالیانه ۵۰ هزار نفر بر اثر استعمال دخانیات در ایران / هر ۴ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر استعمال دخانیت فوت می‌کند

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه سالیانه ۵۰ هزار نفر بر اثر استعمال دخانیات در ایران فوت می‌کنند، گفت: سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده که تا پایان قرن ۲۱، حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا قربانی این اپیدمی مرگبار هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات؛ حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری هفته ملی بدون دخانیات گفت: اکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از مردم دنیا دخانیات استعمال می‌کنند که ۸۰ درصد از این افراد در کشورهای با درآمد کم تا متوسط هستند.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که سالیانه ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و به عبارتی هر ۴ ثانیه یک نفر بر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد. سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده که تا پایان قرن ۲۱، حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا قربانی این اپیدمی مرگبار هستند.

فرشیدی بیان کرد: شیوع مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال، ۴۲ درصد پسران و ۳۱ درصد دختران است. در منطقه مدیترانه شرقی سیگار کشیدن در میان دختران و زنان در حال افزایش است.

وی افزود: اکنون بیش از ۵۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. خسارت استعمال دخانیات بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال پیش بینی شده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد: در دولت سیزدهم افزایش مالیات بر صرف دخانیات انجام شده است. بررسی ها نشان می‌دهد که با افزایش قیمت سیگار میزان استعمال کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، حفاظت از کودکان پر برابر مداخلات صنعت دخانیات و  شعار ایران حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسئولیت همگانی، است.

وی گفت: آیت‌الله رئیسی جان خود را فدای خدمت‌رسانی به مردم کرده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha