کد خبر 253940
۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶

در گفت و گو با حیات مطرح شد؛

واردات داروی خارجی با نمونه مشابه داخلی محدودیت دارد/ وزارت بهداشت حذف ارز حمایتی را در دستور کار خود ندارد

واردات داروی خارجی با نمونه مشابه داخلی محدودیت دارد/ وزارت بهداشت حذف ارز حمایتی را در دستور کار خود ندارد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: برای حمایت از تولید داخل، یارانه ارزی به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده می رسد.

سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگاراجتماعی حیات اظهارکرد: در سال جاری در حوزه تامین دارو به دلیل تامین ارز و نقدینگی، شرایط بهتر شده است. داروهای پارکینسون در داخل تولید می شوند و برخی از همکاران پزشک نمونه خارجی این اقلام دارویی را تجویز می کنند که با توجه به برنامه ها و سیاست های حمایت از تولید داخل واردات نوع خارجی محصول تولید شده در ایران با محدودیت هایی همراه خواهد بود.

وی بیان کرد: برای حمایت از تولید داخل، یارانه ارزی به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده می رسد و سازمان غذا و دارو برنامه ای برای حذف ارز حمایتی نخواهد داشت. تسهیلات ریالی و ارزی به شرکت های تامین کننده باید تعلق بگیرد و این کار به تدریج انجام می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو  افزود: صادرات تجهیزات پزشکی مورد رضایت نبوده و امیدواریم با نزدیک شدن نرخ ارز ترجیحی به ارز واقعی صادرات توسعه پیدا کند.محمدی تاکیدکرد: اکنون تجهیزات قلب و عروق ارزبری بالایی داشته و شرکت های دانش بنیان این تجهیزات را در داخل تولید می کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تعداد شرکت های نمایشگاه ایران هلث امسال به میزان ۱۰ درصد افزایش داشته و هدف سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل است.

وی ادامه داد: اکنون یک سوم شرکت های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha