کد خبر 252273
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۶

جشنواره دانشگاه بهره‌ور؛ تلنگری برای تحقق مدیریت سبز در کشور

جشنواره دانشگاه بهره‌ور؛ تلنگری برای تحقق مدیریت سبز در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برگزاری جشنواره دانشگاه بهره‌ور می‌تواند تلنگری برای حرکت جمعی در راستای تحقق مدیریت سبز در کشور باشد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در جلسه ارائه تجارب برگزیده حوزه مدیریت سبز پنجمین جشنواره دانشگاه بهره‌ور که در تالار امام علی (ع) برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همه بخش‌های بهره‌وری با نگاهی مبتنی بر تعامل و بهره جستن از ظرفیت‌ها به صورت فزاینده دستاوردهایی داشته است. تجربه مدیریت سبز هم به عنوان یک راهبرد در جمع مدیران مطرح شد و طی ۱۰ ماه به صورت عملیاتی پیگیری شد.

وی با اشاره به ابعاد مفهومی مدیریت سبز تصریح کرد: در گذشته کمتر کسی در خصوص گرمای زمین و مشکلات زیست محیطی ابراز نگرانی می‌کرد و این دغدغه در فضای آکادمیک و ارگان‌های ذی‌ربط محسور بود، اما امروزه مدیریت سبز موضوعی فانتزی نیست و مولفه مهمی برای بقاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه تاکید کرد: باید در بخش‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، مدیریتی و منابع به موضوع مدیریت سبز توجه و تعهد ویژه داشت، چراکه اگر ترویج فرهنگ عمومی و عزم جمعی برای تحقق آن صورت نگیرد، حرکت انتزاعی مجموعه را شاهد خواهیم بود. باید نگاهی جامع‌نگر و حرکتی هماهنگ و هارمونیک حاکم باشد.

وی با بیان اینکه تریبون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جشنواره دانشگاه بهره‌ور می‌تواند تلنگری برای حرکت جمعی در راستای تحقق مدیریت سبز در سطح کشور باشد، افزود: برنامه‌ریزی برای محافظت از محیط زیست، کمبود آب، گرمای زمین، مقابله با بیماری‌های نوپدید و بازپدید، مقابله با استفاده از آفت‌کش‌ها و تهاجم بشر به طبیعت بکر و زیست‌گاه گونه‌های طبیعی از وظایف هر سیستمی است تا از بروز بحران‌های آتی جلوگیری شود.

زالی اظهار کرد: در گذشته تمام دغدغه مراکز بهداشتی و درمانی ارایه باکیفیت خدمات و درمان تمام بیماران بود، البته که این وظیفه اصلی ماست، اما ارتباط و تاثیر ما بر روی محیط زیست در قالب مدیریت سبز نباید نادیده گرفته شود.

وی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت ایجاد ساختمان‌های سبز، عنوان کرد: مطالعات نشان داده در مراکز بهداشتی و بیمارستانی که چارچوب مدیریت سبز اعمال شده و تهویه مناسب و نور طبیعی کافی وجود دارد، صد درصد بازدهی شناختی کارکنان افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در سال جاری باید هنر مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اتصال مدیریت سبز در بخش‌های درمانی، بهداشتی و آموزشی با مفهوم توسعه پایدار باشد، گفت: چاشنی این اتصال هم جسارت و انعطاف پذیری مدیریتی در نظر گرفته شود. البته دانشگاه‌ها برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم باید ایفای نقش کنند و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز باید علمدار جریان مدیریت سبز باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha