کد خبر 251651
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۵

گاردین:

هدف نتانیاهو اساسا غیرواقعی است

هدف نتانیاهو اساسا غیرواقعی است

«مذاکرات پایان جنگ غزه همچون مسیری پرپیچ‌وخم به نظر می‌رسد اما در واقع آنقدرها هم پیچیده نیست. بنیامین نتانیاهو باید درخصوص جزئیات مهم توافق آتش‌بس پیشنهادی مصالحه کند و فورا به بمباران جنایتکارانه و حمله تمام‌عیار خود در نوار غزه خاتمه دهد.»

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ «سایمون تیسدال» مفسر روابط خارجه و سردبیر آمریکایی روزنامه گاردین در تحلیلی برای این روزنامه نوشت: «موضع نتانیاهو –  مبنی بر اینکه معیار واقعی پیروزی در گرو نابودی حماس است – موضعی که فورا به دنبال حملات هفتم اکتبر اتخاذ شد، اساسا غیرواقعی می‌باشد. همین مسئله بزرگترین مانع برای صلح است.»

سردبیر روزنامه گاردین در ادامه تاکید می‌کند: «از آنجایی که نابودی حماس، عملا هدفی دست‌نیافتنی بوده و است، درنتیجه نتانیاهو در دامی گرفتار شده که خود آن را ساخته و اکنون مجبور است جنگی بی‌پایان به راه بیندازد که قادر به پیروزی آن نیست.»

تیسدال می‌نویسد: «همانطور که بسیاری از اسرائیلی‌ها و دیپلمات‌های خارجی می‌دانند، مشکل اصلی اینجاست که نتانیاهو جنگ کنونی در غزه را ترجیح می‌دهد. او می‌ترسد که حتی یک آتش‌بس یا توقف جنگ – چه برسد به برقراری صلح بادوام – مرگ سیاسی او را رقم بزند و محکومیتش در دادگاه را به اتهامات مربوط به فساد تسریع بخشد. به عبارتی، در قدرت ماندن نتانیاهو یعنی محافظت و در خارج از قدرت بودن یعنی نابودی!»

این مفسر روابط خارجه با اشاره به حضور افرادی تندرو نظیر «بتسلئیل اسموتریچ» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی و «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی می‌گوید: «بن گویر به کمتر از نابودی کامل حماس قانع نمی‌شود. رفتار چنین افرادی و حامیانشان در کابینه نتانیاهو منافع اسرائیل و امیدها برای صلح را تضعیف می‌کند. هم‌چنین کشتار و اقدامات نیروهای اسرائیلی علیه غیرنظامیان غزه از تاریخ هفتم اکتبر باعث شده تا وجهه جهانی اسرائیل مخدوش شود.»

«سایمون تیسدال» در پایان به مشکل دیگر رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر آن اشاره می‌کند و می‌نویسد: «جنبه دیگری که تا حد زیادی نادیده گرفته شده، سوءاستفاده علنی از قوانین جنگ و حقوق بشردوستانه بین‌المللی است. اسرائیل مکررا تعهدات قانونی خود را برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از جنگ زیر پا گذاشته و بنیامین نتانیاهو شخصا به استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی متهم شده است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha