کد خبر 251513
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۰

تایوان:

آماده مقابله با تحرکات چین در زمان تحلیف رئیس‌جمهور هستیم

آماده مقابله با تحرکات چین در زمان تحلیف رئیس‌جمهور هستیم

مقامات دفاعی تایوان مدعی هستند که ارتش این جزیره آمادگی دارد تا با تحرکات چین در زمان مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید تایوان مقابله کند.

به گزارش گروه بین‌الملل حیات، معاون وزیر دفاع تایوان امروز چهارشنبه اعلام کرد که ارتش تایوان برای هر حرکتی که چین ممکن است در زمان مراسم تحلیف و روی‌کارآمدن «لای چینگ ته» رئیس جمهور منتخب انجام دهد، آماده است.

مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید تایوان اواخر این ماه (می) برگزار می‌شود.

وزارت دفاع تایوان هفته پیش هم مدعی شد که پس از خروج آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از چین و بازگشت به واشنگتن، پکن تحرکات نظامی خود را حوالی جزیره تایوان از سر گرفته است.

به ادعای وزارت دفاع تایوان، چین امروز با ۲۲ هواپیمای نظامی از جمله جنگنده‌های سوخو-۳۰ حوالی تنگه تایوان تردد داشته و ۱۲ فروند از این جنگنده‌ها نیز از «خط میانه» عبور کرده‌اند.

این خط فرضی زمانی مرز غیررسمی بین چین و تایوان محسوب می‌شد که هیچکدام از طرفین حق عبور از آن را نداشتند اما نیروی هوایی چین با اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز جدایی‌طلبان تایوان، تردد نظامی از این منطقه را تشدید کرده است. چین تاکید کرده است که این خط فرضی را به رسمیت نمی‌شناسد.

آمریکا به‌رغم اینکه با جزیره تایوان روابط دیپلماتیک رسمی ندارد اما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حامی بین‌المللی این جزیره محسوب می‌شود. بلینکن در سفر به چین بدون اشاره به تبادل تسلیحاتی بین واشنگتن و تایوان، مدعی شد که حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان، «اهمیت حیاتی» دارد!

چین جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و هرگونه روابط سیاسی سطح بالای سایر کشورها با این جزیره خودمختار به ویژه فروش سلاح از واشنگتن به آن را نقض اصل «چین واحد» تلقی می‌کند. «لای چینگ‌ته» رییس تازه‌منتخب جزیره تایوان، ۲۰ ماه مه در انتخابات پیروز شد. پکن این فرد را عنصری جدایی‌طلب و خطرناک توصیف کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha