کد خبر 249944
۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳

خراسان جنوبی هجدهمین استان سالمند کشور است

خراسان جنوبی هجدهمین استان سالمند کشور است

 مدیر گروه سلامت و جوانی جمعیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: حدود ۱۰ درصد از جمعیت خراسان جنوبی بالای ۶۰ سال و سالمند هستند و از این حیث هجدهمین استان سالمند کشور محسوب می‌شود.

به گزارش گروه استان‌های حیات، نرجس مصطفوی مدیر گروه سلامت و جوانی جمعیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  افزود: شاخص میزان مرگ مادران باردار در خراسان جنوبی سال ۱۴۰۱ معادل ۲۰ در ۱۰۰ هزار تولد زنده بود که در سال ۱۴۰۲ به ۶.۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده کاهش یافت.

وی با بیان اینکه شاخص مرگ مادران باردار در این استان با ارائه مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی و درمانی، در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ماقبل کاهش یافت اظهار کرد: کاهش میزان مرگ مادران باردار در ۱۰۰ هزار موالید زنده یکی از شاخص‌های توسعه کشورها به‌شمار می‌آید.

مدیر گروه سلامت و جوانی جمعیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکید کرد: مراقبت‌های قبل از بارداری، در طول بارداری و پس از زایمان در حوزه بهداشت، اقدامات سریع و ارزشمند انتقال مادران به مراکز درمانی در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و مداخلات درمانی مطلوب و موثر به‌خصوص مادران نیازمند مراقبت ویژه یا افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای در کاهش این آمار موثر بوده است.

وی تصریح کرد: تعداد موالید خراسان جنوبی که از سال ۱۳۹۵ به بعد هر سال با کاهش قابل توجهی روبه رو بود در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ ثابت مانده بود، اما در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ حدود ۶ درصد( ۳۹۰ مورد) افزایش داشت.

مصطفوی اضافه کرد: این افزایش موالید در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ فقط در ۱۰ استان کشور اتفاق افتاده است و خراسان جنوبی چهارمین استان در این خصوص از نظر تعداد بوده است.

وی گفت: جمعیت یکی از اولویت های استان به‌شمار می آید و لازم است فرهنگسازی و اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

مدیرگروه سلامت و جوانی جمعیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه مردم باید با آسیب‌های پیر شدن جمعیت و خانواده‌های تک فرزند یا بدون فرزند آشنا شوند، افزود: بیش از ۹۰ درصد قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اجرا شده و در سال گذشته بعنوان رتبه اول در بین دستگاه‌های اجرایی استان در اجرای قانون، انتخاب و اعلام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha