کد خبر 248339
۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۸

وزیر بهداشت مطرح کرد؛

امیدواریم بتوانیم سلامت منطقه را تأمین کنیم

امیدواریم بتوانیم سلامت منطقه را تأمین کنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دیدار مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، گفت: امیدواریم بتوانیم سلامت منطقه را تأمین کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دیدار با مدیرکل دفتر منطقه مدیترانه شرقی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارد که یکی از این تقسیم‌بندی‌ها، منطقه مدیترانه شرقی است که در این منطقه اخیراً انتخاباتی انجام شد و خانم «حنان حسن بلخی» به عنوان رئیس منطقه شرق مدیترانه انتخاب شد و به ایران سفر کرد.

وی با اشاره به سفر مدیرکل دفتر منطقه مدیترانه شرقی به اصفهان، افزود: اصفهان یکی از مناطقی است که دانشگاه علوم پزشکی آن در حوزه‌های مختلف بهداشتی و پیشگیری اقدامات بسیار موفقی انجام داده و ما برنامه داشتیم از جایی که اقدامات عملی انجام داده است، این بازدید را آغاز کنیم. در اصفهان دیدارهای بسیار خوب و جلسه با اساتید مختلف و دیدار از مراکز بهداشتی و درمانی داشتند و گزارش‌هایی نیز دوستان ما از آنچه که در زمینه بهداشت و درمان رخ داده است، به ایشان ارائه داده‌اند که بسیار موجب رضایت بوده و نظرات مثبت مدیر کل دفتر منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت را به همراه داشته است و گفتند اولین بار بود که شاهد اقدامات بهداشتی و درمانی اعم از خانه‌های بهداشت، مراکز جامع سلامت، مراکز درمانی و دانشگاه‌های مختلف بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به گفته ایشان ما جزو معدود کشورهایی هستیم که آموزش، درمان و بهداشت با هم ادغام شده است. امروز هم در ادامه سفر ایشان گزارشی از فعالیت‌های مختلفی که در حوزه‌های مختلف در وزارت بهداشت انجام می‌شود، ارائه شد.

وی افزود: یکی از نکات مهمی که امروز درباره آن صحبت شد این است که سازمان‌های جهانی زمانی می‌توانند در میان مردم اعتبار داشته باشند که اقدامات عملی داشته باشند، اما در خصوص غزه فقط شاهد حرف درمانی هستیم و هیچ اقدام عملی انجام نمی‌شود، به ویژه سازمان جهانی بهداشت هیچ اقدامی انجام نداد.

عین‌اللهی در ادامه یادآور شد: در منطقه مدیترانه شرقی، علاوه بر بحران‌ها و مسائل نظامی، بحران‌های دیگری همچون سیل، زلزله، فقر و محرومیت‌ها نیز وجود دارد و امیدواریم بتوانیم در این میان سلامت منطقه را تأمین کنیم.

وی افزود: طبیعتاً ما اگر تنها در جمهوری اسلامی ایران سلامت را تأمین کنیم کافی نیست؛ چراکه اطراف ما کشورهایی وجود دارند که هنوز گرفتار بیماری‌های واگیر هستند و اگر به طور مثال حتی مالاریا و فلج اطفال را کنترل کنیم هم قطعاً از کشورهای دیگر مجدداً می‌تواند به ایران منتقل شود. بنابراین ما به یک همکاری منطقه‌ای در این زمینه نیاز داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره همکاری گروه پنج نیز اظهار داشت: در دولت جدید ایران، گروه G۵ مجدداً احیا و ۸ جلسه با همکاری سازمان جهانی بهداشت برگزار شد و در آن موضوعات خاصی مطرح شد و این جلسات نمونه بسیار خوبی در زمینه همکاری‌ها بود. امیدواریم این همکاری بین کشورها با مدیریت سازمان بهداشت جهانی ادامه‌دار باشد، ما شدیداً به همکاری و دیپلماسی بین کشورها معتقد هستیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم با جلسات متعدد در بازدیدها و اقداماتی که انجام می‌شود، بتوانیم همکاری‌های بیشتری را ایجاد کنیم. جمهوری اسلامی ایران با تمام زیرساخت‌ها، پزشکان، نیروهای انسانی، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، آمادگی کامل برای همکاری را دارند. ما می‌توانیم افراد بسیاری را در کشورهای مختلف و در حوزه‌های مختلف آموزش دهیم که این کار موجب افزایش آگاهی در افراد می‌شود و در واقع با همکاری‌هایی که با هم انجام می‌دهیم بتوانیم شاهد کاهش بیماری‌های واگیر و غیر واگیر باشیم.

عین‌اللهی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه‌های خوبی را در زمینه شبکه‌های بهداشت و درمانی دارد. ما حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور داریم و تعداد زیادی از افراد در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند. ما می‌توانیم تجربه‌های خود را در این زمینه‌ها در اختیار سایر کشورها قرار دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: ما از نظر آموزش افراد در حوزه‌های سلامت، گردشگری سلامت، استفاده از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در فعالیت‌های مشترک آموزشی و تحقیقاتی و تجربیاتی که داریم می‌توانیم با هم، همکاری داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: ما همچنین فعالیت خوبی را به اسم طرح سلامت خانواده آغاز کرده‌ایم که تجربه بسیار خوبی است و در ۱۹۵ شهرستان اجرا شده و امیدوارم تا پایان سال در تمام نقاط کشور انجام شود. این طرح بیشتر در خصوص پزشکی پیشگیری محور فعالیت می‌کند و امیدوارم با همکاری‌های مشترک این تجربیات را بتوانیم به سایر کشورها نیز انتقال دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha