کد خبر 247293
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۴

«شهادت» مهمترین کلیدواژه برای درک هنر انقلاب است

«شهادت» مهمترین کلیدواژه برای درک هنر انقلاب است

مدیرعامل بنیاد رودکی با انتشار پیامی به مناسبت ۲۰ فروردین، روز هنر انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد شهید سیدمرتضی آوینی نوشت: مفهوم شهادت را شاید بتوان مهمترین کلیدواژه برای درک هنر انقلاب دانست.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ از روابط عمومی بنیاد رودکی، در متن پیام محمد اله‌یاری فومنی به مناسبت ۲۰ فروردین ماه، سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و روز هنر انقلاب اسلامی آمده است:

«ستاره‌ایم و در اندیشه شهاب شدن/ در آستانه‌ صبحیم و آفتاب شدن

خوشا شبیه شهیدان فناشدن در عشق /چراغ روشن فردای انقلاب شدن

«هنر»، نقطه اشتراکی است میان مرزها، ادیان و نسل‌ها؛ و هنر اصیل انقلاب، آنگاه متولد می‌شود که هنرمند، در تمنای یگانگی با اقیانوس حادثه و گم‌شدن در سیلاب واقعه و فنا در بحر انقلاب، از ورطه حدیث نفس گذشته و همچون شاهدی با صداقت، در تماشاگه تاریخ بر گوهر انقلاب شهادت دهد. مفهوم شهادت را شاید بتوان مهمترین کلیدواژه برای درک هنر انقلاب دانست.

شهید سیدمرتضی آوینی، تمام لحظه‌های عمر با برکت خود را به ویژه پس از انقلاب اسلامی، در مسیر به فعلیت رساندن ارزش‌ها و احکام اسلامی در قالب هنر صرف کرد و به حق در این راه خدمات ارزنده کم نظیری را در عرصه‌های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت؛ و به احترام این شهید والامقام، ۲۰ فروردین به نام هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

آوینی در تعبیری بسیار لطیف درباره هنر می‌نویسد: «هنر، یاد بهشت است و نوحه انسان در فراق. هنر زبان غربت بنی آدم است در فرقت دارالقرار و از همین روی، همه با آن انس دارند چه در کلام جلوه کند، چه در لحن، و چه در نقش.»

ضمن گرامیداشت این روز و تبریک هفته گرامیداشت هنر انقلاب اسلامی به اهالی گرانسنگ فرهنگ و هنر، امید است همگام با سیاست‌های دولت مردمی و مشارکت هنرمندان عزیز در خلق آثار ارزشمند هنری در پرتو آرمان‌های انقلاب اسلامی، شاهد شکوفایی و قرارگرفتن هنر این مرز و بوم در بالاترین و شایسته‌ترین جایگاه آن باشیم.»

 پس از شهادت مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری به رهبر معظم انقلاب، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» و پس از آن، این هفته به عنوان «هفته هنر انقلاب اسلامی» نامگذاری شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha