کد خبر 247224
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵

با اعلام سخنگوی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد؛

آفت به جان جنگل‌های دنا افتاد

آفت به جان جنگل‌های دنا افتاد

سخنگوی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: آفت‌ جوانه‌خوار بلوط عود کرده و به جان جنگل‌های زیبای دنا افتاده است و باید تا دیر نشده تدبیری کرد.

به گزارش گروه استان‌های حیات، هادی سینایی، سخنگوی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: آفت‌ جوانه‌خوار بلوط عود کرده و به جان جنگل‌های زیبای دنا افتاده و مسئولان و متولیان امر به‌ویژه مسئولان ارشد دولتی تا دیر نشده باید تدبیری اتخاذ کنند، زیرا در غیر این صورت خسارت جبران ناپذیری به سرمایه‌های آیندگان (منابع طبیعی) وارد خواهد شد.

وی از مسئولان دولتی خواست که به داد جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد برسند و افزود: واقعیت امر لاروهای آفت جوانه‌خوار بخشی کوچکی از درختان روستای بن زرد شهرستان دنا را دربرگرفته و به‌شدت در حال پیشروی‌ هستند و ضروری است قبل از گسترش این بیماری برای مقابله و کنترل چاره‌اندیشی کرد.

سخنگوی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، ابراز کرد: ضروری است قبل از آن که این آفت در محدوده وسیع‌تری جغرافیایی بیشتری را در بر بگیرد و از  کنترل خارج شود و قبل از آن که لاروها به مرحله تکامل برسند و از جوانه‌خوار به برگ‌خوار برسند، تدبیر اورژانسی اندیشیده شود.

سینایی، خاطرنشان کرد: درختان درگیر آفت در یک محدوده کمتر از 100 متری و نزدیک به جاده‌اند که می‌شود با تراکتور سم‌پاشی کرد، اما اگر بی‌خیال آن شویم، امروز و فردا کنیم و این آفت درختانی را که کوه‌ها و صخره‌ها وجود دارند را در برگیرد، دیگر دیر خواهد شد و باید ما شاهد زجر کشیدن این درختان تنومند بیش از 500 سال عمر باشیم.

وی درخت بلوط را سدی در مقابل گرد و غبار و خشکسالی دانست و ادامه داد: هر اصله درخت بلوط سالانه می‌تواند دو تن گرد و غبار را در خود رسوب داده و هوای تلطیفی را هدیه دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha