کد خبر 247163
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۵

یک هزار و ۵۳۷ قلاده سگ در خدابنده علیه هاری واکسینه شدند

یک هزار و ۵۳۷ قلاده سگ در خدابنده علیه هاری واکسینه شدند

 رئیس شبکه دامپزشکی خدابنده گفت: طی سال گذشته یک هزار و ۵۳۷ قلاده سگ گله و صاحب دار علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

به گزارش گروه استان‌های حیات، اسماعیل منصوری  رئیس شبکه دامپزشکی خدابنده افزود:با این اقدام، پیش بینی واکسیناسیون سگ های گله و صاحب دار در شهرستان علیه بیماری هاری ۱۰۰ درصد محقق شد.

وی به بیماری هاری اشاره کرد و افزود: هاری یک بیماری ویروسی صد درصد کشنده است که عفونت آنسفالیت حاد سیستم عصبی مرکزی را ایجاد می کند.

منصوری اضافه کرد: بیماری هاری مهمترین بیماری زئونوز بین انسان و دام است که هر ساله تعدادی از هموطنان در سطح کشور متعاقب درگیری با این بیماری جان خود را از دست می دهند.

به گفته این مسوول، تماس بزاق آلوده پستاندارانی مانند سگ، گربه، گرگ، روباه، خفاش و حیوانات دیگر با یک زخم باز باعث انتقال ویروس می شود و علائم اولیه می تواند شامل تب و گزگز در محل گزیدگی باشد.

این مسوول ادامه داد: فاصله زمانی بین تماس ویروس با زخم و شروع علائم به طور معمول یک تا سه ماه است اما می‌تواند از کمتر از یک هفته تا بیش از یک سال متغیر باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی خدابنده گفت: حیوانات خانگی همچون سگ و گربه خطرات بهداشتی جدی برای انسان دارند به طوری که بیش از ۹۰ درصد گزش های منجر به هاری در کشور ناشی از سگ است.

این مسوول ادامه داد: هدف اصلی برنامه ملی واکسیناسیون، حذف هاری انسانی است به این معنی که هیچ مورد انسانی مبتلا به هاری وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت:از جمله دستورالعمل های اجرایی مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی در خصوص کنترل و پیشگیری از هاری، واکسیناسیون سگ های صاحبدار و سگ نگهبان و گله است.

منصوری خاطر نشان کرد: لازم است شهروندان جهت واکسیناسیون هاری حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه به درمانگاه های دامپزشکی بخش خصوصی دامپزشکی مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha