کد خبر 246663
۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۲

️تولید گندم لرستان در دولت سیزدهم سه برابر شده است

️تولید گندم لرستان در دولت سیزدهم سه برابر شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان گفت: تولید گندم این استان از ابتدای دولت سیزدهم به نسبت قبل سه برابر شده است.

به گزارش گروه استان های حیات؛ از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان، سیروس ابراهیمی روز چهارشنبه اظهار کرد: تولید گندم به عنوان یک کالای استراتژیک در سال ۱۴۰۰ از ۱۲۳ هزار تن در سال زراعی گذشته به ۵۳۰ هزار تن رسیده که در تاریخ استان بی سابقه بوده است.

وی برنامه ریزی و اقدام در راستای افق های سالانه و چهار ساله این حوزه را دلیل این رشد تولید دانست و افزود: تجمیع اراضی کشاورزی یکی از مهم ترین برنامه های حوزه کشاورزی در این حوزه بود که لرستان را در جایگاه نخست این اقدام در کشور قرار داد.

معاون استاندار لرستان عنوان کرد: تبدیل اراضی خرد کشاورزی به اراضی بزرگ و تعاونی یکی از مهم ترین دلایل رشد تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی در استان است.

ابراهیمی همچنین به برنامه های مدون افزایش تولید محصولات دیم استان اشاره و عنوان کرد: در جهش تولید محصولات دیم با مشارکت سازمان جهادکشاورزی، بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) جزو پنج استان برتر کشور در دولت سیزدهم هستیم.

وی تصریح کرد: در گذشته در هر هکتار به صورت میانگین تا ۵۰۰ کیلوگرم تولید محصولات دیم داشتیم که امروز با افتخار در برخی از مزارع تا بیش از چهار تن در هکتار نیز تولید داشته ایم.

وی با اشاره به این که ۷۵ درصد مزارع استان دیم هستند این دستاورد را نوید بخش جهش بزرگ تولید محصولات کشاورزی در استان دانست و افزود: رشد تولیدات دیم استان به دلیل فعالیت با برنامه و پویای مرکز تحقیقاتی و به دنبال آن ترویج و آگاه سازی کشاورزان در کشت علمی این محصولات است.

معاون استاندار افزایش بیش از ۶۰ درصدی گلخانه های استان را از دیگر برنامه های موفق حوزه کشاورزی قلمداد و عنوان کرد: از ابتدای شروع تولید محصولات گلخانه ای تا قبل از شروع دولت سیزدهم در استان ۷۰ هکتار گلخانه در لرستان وجود داشت که ظرف ۲ سال گذشته ۴۵ هکتار به آن اضافه شده و در برنامه داریم تا پایان این دولت آن را به ۲۰۰ هکتار برسانیم.

ابراهیمی با اشاره به تولید گیاهان دارویی به عنوان یک ظرفیت بزرگ و ارزشمند اقتصادی در استان که تا کنون مغفول مانده است، عنوان کرد: تولید گیاهان دارویی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون تقریبا ۲ برابر شده، اما حلقه های مفقوده آن شناسایی شده و بنا است برای شکوفایی این ظرفیت بزرگ اقتصادی، بخش مهمی از تسهیلات تکلیفی سال مالی جدید را به آن اختصاص دهیم.

وی اخذ مجوز پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در مجموعه کشت و صنعت فجر صفا لرستان را اقدامی مهم و حمایتی برای ورود محصولات کشاورزی استان به بازارهای بزرگ و بین المللی برشمرد و تصریح کرد: با تکمیل و راه اندازی این پایانه، کشاورزان استان می توانند با یک پشتوانه مناسب محصولات خود را به بازارهای مختلف عرضه کنند.

معاون استاندار برنامه ریزی مدون و نظارت بر اجرای آن را مسیر موفقیت در حوزه اقتصادی دانست و افزود: در طرح هوشمند سازی آرد و نان در لرستان بیش از ۲۶ هزار تن در مصرف گندم صرفه جویی شد که به نسبت جمعیت در هیچ استانی از کشور اتفاق نیفتاد.

ابراهیمی با انتقاد از تخریب و سیاه نمایی عملکرد و دستاوردهای دولت سیزدهم در استان عنوان کرد: متاسفانه برخی افراد نه تنها به دنبال تبیین اخبار مثبت و امیدآفرینی جامعه نیستند بلکه با بزرگ جلوه دادن برخی مشکلات که از قبل نیز وجود داشته سعی در ناامیدی مردم دارند که کار اشتباهی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha