کد خبر 246423
۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۳

با اعلام داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش هوا؛

هوای اصفهان در چهاردهمین روز بهار پاک است

هوای اصفهان در چهاردهمین روز بهار پاک است

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در چهاردهمین روز فروردین ماه با میانگین ۸۴ وضعیت قابل قبول (سالم) را نشان می‌دهد.

به گزارش گروه استان‌های حیات؛ شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۱ صبح سه‌شنبه چهاردهم فروردین با میانگین ۸۴ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۶۶، پارک زمزم ۷۴، بزرگراه خرازی ۶۰، خیابان میرزا طاهر و رهنان ۹۲، دانشگاه صنعتی ۶۹، خیابان زینبیه ۶۴، خیابان فرشادی ۶۵، ایستگاه ولدان ۶۲ و خیابان فیض ۷۰ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در خیابان احمدآباد با ۱۰۳، میدان انقلاب ۱۰۴‌، بولوار کاوه ۱۱۸ و کِردآباد ۱۱۳ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۶۵ و مبارکه ۵۸ AQI در وضعیت قابل قبول شاهین شهر با میانگین ۳۳ پاک و در قهجاورستان با میانگین ۱۵۲ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha