کد خبر 245438
۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۶

هوای اصفهان در نخستین روز سال ۱۴۰۳ پاک است

هوای اصفهان در نخستین روز سال ۱۴۰۳ پاک است

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان و شهرهای مبارکه، زرین‌شهر، شاهین شهر، خمینی‌شهر و سجزی در نخستین روز از سال ۱۴۰۳ در وضعیت پاک ثبت شد.

به گزارش گروه استان‌های حیات، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۳ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح چهارشنبه یکم فروردین با میانگین ۵۰ وضعیت پاک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش میدان انقلاب با ۳۵، پارک زمزم با ۱۴، دانشگاه صنعتی با ۲۶، رهنان با ۴۸، خیابان زینبیه با ۲۴، خیابان‌های فیض، فرشادی و کردآباد با ۱۱، بولوار کاوه با ۳۹ و خیابان میرزا طاهر با ۳۳ AQI در وضعیت پاک است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۵۳، خیابان پروین با ۵۱ و بزرگراه خرازی با ۵۴ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با ۲۳، زرین‌شهر با ۴۲، سجزی با ۴۷، شاهین‌شهر با ۴۸ و مبارکه با ۲۰ AQI در وضعیت پاک و در قهجاورستان با ۶۸ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha