کد خبر 239986
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰

در نشست خبری مطرح شد؛

مخالفت نظام پزشکی با فروش دارو از طریق پلتفرم‌ها/ درسنامه اخلاق پزشکی تدوین شد

مخالفت نظام پزشکی با فروش دارو از طریق پلتفرم‌ها/ درسنامه اخلاق پزشکی تدوین شد

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور ضمن اعلام مخالفت این سازمان با فروش دارو از طریق پلتفرم‌ها، گفت: پزشک باید مصلحت بیمار را بر هر مصلحتی حتی جان خودش ترجیح بدهد که برای رعایت این موضوع باید حداقل هارا برای همکاران پزشک فراهم شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات؛ محمد رئیس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی در نشست خبری دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی گفت: اخلاق پزشکی در جامعه پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که اخلاق، موضوع مهمی در ارتقای پزشکی و عرضه خدمات درمانی مناسب و با کیفیت در حوزه سلامت و امور درمانی است.

وی بیان کرد: در زمینه پلتفرم‌های دارویی باید حریم شخصی بیماران حفظ شود تا اطلاعات بیماران قابل دسترسی نباشد و این موضوع متضاد با اخلاق پزشکی و دارویی است؛ نظام پزشکی مخالفت خود را با بحث فروش دارو از طریق سکوها اعلام کرده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: هدف این است که ارائه دهنده خدمت دغدغه ای جز ارائه خدمت و کمک به بیماران اش نداشته و  به هیچ موضوع دیگری فکر نکند.

وی ادامه داد: معتقدم که حداقل ها برای همکاران پزشک و به خصوص دستیاران در کشور فراهم شود. پزشک باید مصلحت بیمار را بر هر مصلحتی حتی جان خودش ترجیح بدهد که برای رعایت این موضوع باید حداقل هارا برای همکاران پزشک فراهم شود.

رئیس‌زاده با بیان اینکه کتاب اخلاق پزشکی و ضوابط آن در سازمان نظام پزشکی نوشته و تدوین شده، یادآور شد: اگر قانون و اسناد بالادستی و همچنین عدم مشورت از صاحب نظران و کارشناسان در مسائله آموزش پزشکی رعایت نشود، در زمینه آموزش پزشکی از نظر دچار مشکلاتی خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فقه پویا در زمینه مسائل نو پدید با هیچ بن‌بستی مواجه نخواهیم شد و معتقدیم که جامعه پزشکی در خصوص مسائل نو پدید موانع را بر طرف کند، خاطرنشان کرد: الان حدود ۶۰۰ هزار نفر از عضو جامعه پزشکی در کشور هستند. در زمینه اخلاق پزشکی و تعهد پزشکی در اوج قله در دنیا قرار داریم.

در ادامه مراسم سعید بیرودیان رئیس هیات مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران گفت: با تصویب اخلاق پزشکی در نظام پزشکی، ممنوعیت تخلفات اخلاق پزشکی در این سازمان نیز تصویب و به تایید رسیده است.

وی افزود: اکنون بالغ بر ۴۰ پرونده در حوزه اخلاق پزشکی در سازمان نظام پزشکی بررسی شده و در ماه های اخیر چهار پرونده در این حوزه بررسی شده است که عمده موارد مربوط به رابطه بین پزشک و بیمار بوده است.

پوشش حرفه‌ای در کتاب راهنمای حرفه‌ای آورده شده است که موضوعاتی مانند حجاب و پوشش حرفه ای برای بهبود شرایط بیماران ذکر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha