کد خبر 236937
۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸

وزیر علوم مطرح کرد؛

اعطای پژوهانه جامع در برنامه هفتم/ اساتید تا ۸۰ سالگی در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند

اعطای پژوهانه جامع در برنامه هفتم/ اساتید تا ۸۰ سالگی در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند

وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری از تدوین احکام اعطای پژوهانه جامع در برنامه هفتم خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با بیان اینکه در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در وزارت علوم رخ داده است، افزود: باتوجه به همه محدودیت‌ها در تامین تجهیزات آزمایشگاهی، برخی دانشگاه‌ها در پرداخت پژوهانه و گرنت پیشرو بودند و برخی از دانشگاها که بعضا بزرگ هستند و باید پرچمدار حمایت از پژوهش و فناوری باشند، در حد نام و جایگاهشان از این حوزه حمایت نمی‌کنند.

وی با تاکید بر بهره‌برداری‌های درست و مثبت از ظرفیت برنامه هفتم گفت: در این برنامه احکامی را مصوب کردیم و این احکام نیز از شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی عبور کرده است. این احکام در آموزش عالی و در ریل‌گذاری مناسب و حمایت در خور از پژوهش و فناوری مؤثر خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری افزود: در این احکام وزارتخانه‌های علوم و بهداشت مکلف شده‌اند تا دستورالعمل جامع پژوهانه را تدوین کنند تا به تصویب هیئت وزیران برسد و در نهایت اجرایی شود.

وی اظهار کرد: تاکنون گرنت پژوهانه تنها بر بروندادهای پژوهشی متمرکز بوده است، ولی در پژوهانه جامع جدید علاوه بر بروندادهای پژوهشی، فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی نیز مد نظر است؛ از این رو بر اساس این احکام استادی که تیم ورزشی برای قهرمانی در سطح ملی و فراملی دارد و یا استادی که بهترین روش آموزش را در پیش گرفته است، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

زلفی‌گل با تاکید بر این‌که در پژوهانه جامع سعی شده است جوانب مختلف فعالیت دانشگاهیان دیده شود، گفت: منتظریم برنامه هفتم ابلاغ شود و به تصویب هیئت وزیران برسد، ضمن آنکه برای اجرای دستورالعمل جامع پژوهانه اعتباراتی در برنامه هفتم دیده شده است.

به گفته وی، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه باید معادل ۱۵ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه را برای امور پژوهشی و معادل ۷ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه را برای امور فرهنگی به دانشگاه‌ها اختصاص دهد.

وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری با بیان این که بر این اساس معادل ۲۰ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه پژوهانه به دانشگاه‌ها اختصاص داده شده است، افزود: بر این اساس دانشگاهی مانند دانشگاه تهران که ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، ۵۰۰ میلیارد تومان برای پژوهش و فناوری از سوی سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اعتبارات تجهیزات، خاطرنشان کرد: ما در این زمینه اختلافی با سازمان برنامه و بودجه داریم، چرا که این سازمان اعلام کرده اعتبارات تجهیزات به ما داده شده است و ما اعلام کردیم این اعتبارات به ما داده نشده است و ما در این زمینه در حال رایزنی هستیم.

زلفی‌گل افزود: یکی از انتقاداتی که به وزارت علوم می‌شود، این است که دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم آموزش مهارتی را جدی نمی‌گیرند؛ از این رو در برنامه هفتم حکمی در این زمینه گنجانده شده است.

وی با بیان اینکه طبق این حکم وزارت علوم مکلف شده آئین‌نامه و دستورالعملی را به تصویب هیات وزیران برساند که طبق آن میزان آموزش‌های مهارت محور را افزایش دهد، یادآور شد: وزارت بهداشت برای افزایش مهارت افزایی بیمارستان‌ها را در اختیار دارد، ولی ما برای مهارت آموزی وزارتخانه‌های نفت و صمت و جهاد کشاورزی را در اختیار نداریم و دستورالعملی را برای ایجاد منفعت برای دانشگاه‌ها و بخش‌های صنعتی و دولتی تهیه کردیم.  بر این اساس هر دستگاه و یا صنعتی دانشجویی را برای مهارت آموزی جذب کند، بخشی از مالیات آن‌ها دیده خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری تاکید کرد: در آیین‌نامه پژوهانه جامع تاکید کردیم که هر دانشجو و یا عضو هیئت علمی تحقیقات همسو با نیازهای جامعه و یا تولید محصول داشته باشند، افزایش گرنت در حد ۲ تا ۳ برابری خواهند داشت. 

به گفته وی، اگر استادی طرحی در جهت رفع نیازها اجرایی کند، گرنت دو برابری و در صورت خلق فناوری، گرنت ۳ برابری در نظر گرفته می‌شود. بر اساس بازنگری آیین‌نامه بازنشستگی اساتید، شروطی برای افزایش سن بازنشستگی اعضای هیئت علمی تعریف شده است.

اعلام شرط ماندن اساتید در دانشگاه‌ها تا ۸۰ سالگی

محمدعلی زلفی‌گل همچنین در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از بازنگری آیین‌نامه بازنشستگی اساتید خبر داد و گفت: اگر استادی پایان‌نامه کارشناسی ارشد و یا دکتری را در راستای سامانه «نان» اجرایی کرده باشد، بازنشستگی وی یک سال تمدید می‌شود.

وی افزود: سقف سن ماندن اساتید در دانشگاه تا ۸۰ سالگی است، مشروط بر آنکه در فهرست اساتید پراستناد باقی بمانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha