کد خبر 232660
۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹

اتحادیه دفتر تحکیم وحدت:

ایران جزایر سه گانه را جزء لایتجزی خاک خود می‌داند

ایران جزایر سه گانه را جزء لایتجزی خاک خود می‌داند

دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه‌ای در واکنش به نشست مراکش تاکید کرد: ایران جزایر سه گانه را جزء لایتجزی خاک خود می داند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد.

به گزارش گروه سیاسی حیات؛ دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه ای راجع به اجلاس اخیر کشورهای عربی و روسیه، تاکید کرد: از همین رو جمهوری اسلامی ایران این جزایر را جزء لایتجزی خاک خود میداند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد. در نهایت باید خاطر نشان کرد که در موضوع مطروحه و موضوعاتی از این قبیل ما به نوعی با جنگ روایت ها هم رو به رو هستیم.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است: 

در سال های اخیر امارات متحده عربی بارها نسبت به جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی ادعای واهی مالکیت را مطرح کرده است و همواره سعی کرده با همراه کردن سران برخی کشور های عرب و جهان از جمله آمریکا و روسیه با مواضع شاذ خود، تا حد امکان به این گنده گویی ها وجهه ببخشد.

اما هدف امارات از طرح چنین ادعایی در گذشته و حال اینست که مالکیت جزایر سه گانه را به عنوان مسئله روز حفظ کند، از همین رو پی در پی در اتحادیه های بین‌المللی نظریه اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و امثالهم این موضوع را مطرح و در حاشیه این اجلاسیه ها بیانیه ای را هم صادر می‌کند.

امارات در واقع می خواهد در افکار بین المللی چنین نمایان سازد که تلاش ها و اعتراض مستمر مسالمیت آمیز خود را در این خصوص انجام می دهد و هرساله هم به مجامع بین المللی یادآوری میکند اما ایران نسبت به این موضوع بی توجه است چرا که طبق ماده ۳۳ منشور ملل متحد، طرفین هر اختلاف، که دوام آن ممکن است باعث تهدید صلح و امنیت شود، باید قبل از هر چیز، حل آن اختلاف را از مجرای مذاکره، میانجی گری، آشتی و امثالهم پیگیری کنند.

همراه شدن برخی کشور ها همانند روسیه با این اظهارات چیزی به بی ارزش و واهی بودن آن ادعاها نمی افزاید. 
باید خاطر نشان کرد که اگرچه ایران در موضوعات مختلفی با روسیه منافع مشترکی دارد اما کوچکترین اقدام غیردوستانه و گستاخانه ای را تحمل نمی کند؛ به ویژه در خصوص تمامیت ارضی کشور و حفظ حریم خاک خود.

سران عرب، روسیه و تمامی جهانیان باید بدانند که هیچ بازیگر عاقلی در دنیا وجود ندارد که حاضر باشد کوچکترین چانه زنی ای در خصوص تمامیت ارضی خود انجام دهد چرا که بقای کشورها و مقبولیت آنها در نزد افکار عمومی مردم خود به توانایی آن کشور بر حفظ مرز و بوم خود دارد. مقوله ای که جمهوری اسلامی ایران در آن برخلاف حکومت پهلوی، سابقه ای درخشان دارد؛ هشت سال مقابله با تجاوز رژیم بعثی و عدم واگذاری حتی یک وجب از خاک این کشور میتواند مدعای خوبی برای این ادعا باشد.

از همین رو جمهوری اسلامی ایران این جزایر را جزء لایتجزی خاک خود می داند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد. در نهایت باید خاطر نشان کرد که در موضوع مطروحه و موضوعاتی از این قبیل ما به نوعی با جنگ روایت ها هم رو به رو هستیم.

از یک سو روایت ایرانی از ماجرا و از سوی دیگر روایت طرف مقابل از ماجرا. امارات در این خصوص به طور مداوم در حال تلاش و روایت سازی بر مبنای تایید ادعای خود است که می‌تواند در افکار عمومی کشور ها تاثیر گذار باشد، لذا انتظار می رود سازمان های متولی و در راس آنها وزارت امور خارجه به تولید آثار و بیان روایت خود از موضوع بپردازد و از حق بلامنازع کشور به خوبی دفاع کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha