کد خبر 227949
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶

عبده زاده در نشست خبری:

بازبینی قیمت گذاری محصولات دارویی ژنریک و مکمل/ چند نرخی شدن ارز مانع صادرات دارو شده است

بازبینی قیمت گذاری محصولات دارویی ژنریک و مکمل/ چند نرخی شدن ارز مانع صادرات دارو شده است

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: قیمت گذاری برای داروهای ژنریک و مکمل ها در برنامه هفتم باید مورد بازبینی قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات، محمد عبده‌زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در نشست خبری فدراسیون اقتصاد سلامت گفت: ساختار توزیع و عرضه دارو در سکوهای (پلتفرم‌ها) مختلف باید به درستی نظارت شود. هنوز چارچوب کلی برای این سکوها از سوی وزارت بهداشت در نظر گرفته نشده است، لذا ضرورت دارد چارچوب توزیع داروهایی از جمله داروهای سقط جنین مشخص شود.

وی با بیان اینکه نظارت مشخصی بر نرم‌افزار نسخه‌نویسی الکترونیک وجود ندارد، اظهار داشت: باید تولیت نسخه نویسی الکترونیک و دسترسی به اطلاعات پزشکی بیماران که سازمان بیمه سلامت یا وزارت بهداشت است، مشخص شود.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تصریح کرد: در برنامه هفتم توسعه، هدف گذاری مناسبی روی محصولات سلامت محور از جمله دارو و تجهیزات پزشکی در بخش تولید داخل و صادرات انجام شده اما در بندهایی دچار تناقض است که باید برطرف شود.

وی توضیح داد: عدالت در دسترسی به محصولات سلامت محور، کاهش پرداخت از جیب بیماران، توسعه تولید و دسترسی عادلانه به خدمات برای همه مردم در نظر گرفته شده که این اهداف آرمانی است اما روش‌های مناسب برای دستیابی به اهداف پیش‌بینی نشده است و امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان این تناقض‌ها را برطرف کنند.

به گفته عبده‌زاده، در حوزه صادرات نیز در برنامه هفتم توسعه هدف‌گذاری خوبی انجام شده است اما این بخش نیاز به بازسازی و نوسازی دارد که باید در این برنامه مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه تعدد وظایف سنگین بر عهده سازمان غذا و دارو گذاشته شده است، می‌توان بخشی از این وظایف را برون سپاری و به بخش خصوصی که در حوزه سلامت فعال هستند، واگذار کرد تا بتوان با نظارت‌ها و بررسی‌های کارشناسی و درست، دسترسی به محصولاتی مانند دارو را بهتر فراهم کرد.

همچنین عباس کبریایی‌زاده، رئیس انجمن مکمل‌های دارویی کشور نیز در این نشست افزود: در برنامه هفتم توسعه هیچ ابزاری برای تعرفه‌گذاری پزشکی درنظر گرفته نشده است و ضروریست در این باره تمهیداتی اندیشیده شود. البته امیدوارم مجلس و دولت به تناقضات محصولات سلامت محور در برنامه هفتم توسعه توجه کند.

ابوالفتح صانعی نایب رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت نیز در این نشست با بیان اینکه در برنامه هفتم صادرات یک میلیارد دلاری کالاهای سلامت محور در نظر گرفته شده است،  بازار داخلی این محصولات را یک میلیارد دلار براورد کرد و گفت: این میزان صادرات نیز امکانپذیر نیست و در بهترین شرایط ممکن است ۲۰۰ میلیون دلار صادرات داشته باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha