کد خبر 227743
۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۷

موافقت مالک نیروگاه شهید منتظری برای خروج از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان

موافقت مالک نیروگاه شهید منتظری برای خروج از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: مالک نیروگاه شهید منتظری موافقت خود را برای انتقال این واحد صنعتی به خارج از شعاع ۵۰ کیلومتری اعلام کرده است.

به گزارش گروه استان‌های حیات، احمدرضا لاهیجان‌زاده اظهار داشت: ‌جلسه شورای تامین استان اصفهان با حضور وزرای کشور و نیرو برگزار و مواردی در خصوص آلودگی هوا، حمل و نقل، انتقال نیروگاه، مازوت سوزی و.. مطرح و مصوبات خوبی تصویب شد که امیدواریم اجرایی شود.

وی افزود: 70 درصد صنایع استان اصفهان و 75 درصد جمعیت استان اصفهان در شعاع پنجاه کیلومتری شهر اصفهان واقع شده و این منطقه یک اقلیم خاص و قابلیت محدودی برای پذیرش دارد، بنابراین بسیاری از مشکلات اصفهان ناشی از همین شرایط است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: کم بارش‌ترین کلانشهر کشور اصفهان است، یعنی کمترین سامانه آب و هوایی وارد شده ‌و در این صورت وزش باد نیز اتفاق نمی‌افتد، بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان کم بادترین شهر نیز اصفهان است و این اقلیم بیانگر این است که در بارگذاری محدودیت بسیار زیادی داریم.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوا بیان کرد: سال 95، 72 روز و در سال 1401، 172 روز هوای ناسالم در اصفهان داشتیم و اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند ممکن است تعداد روزهای ناسالم در هیچ سالی پایین‌تر از 100 نباشد.

لاهیجان زاده خاطرنشان کرد: در آبان ماه با پدیده حبس شدن هوا یا بلاکینگ مواجه شدیم که سبب شد از 27 روز، 21 روز با هوای ناسالم روبرو شویم.

وی ادامه داد: از 13 تا 24 آبان، مشکل آلودگی هوا به شدت در اصفهان وجود داشت، در این زمان محدوده‌هایی در شهر داشتیم که شاخص آلایندگی در آن بالای 200 بود و اگر مدارس تعطیل نمی‌شد این شاخص به شدت بالا می‌رفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در خصوص مازوت سوزی بیان کرد: اگر سوخت مازوت در نیروگاه اصفهان استفاده شود 1328 برابر دی اکسید گوگرد بیشتری نسبت به زمانی که گاز سوخته می‌شود، در هوا پراکنده می‌شود.

وی افزود: در نیمه دوم سال‌های 1400 و 1401 طی 140 روز، 840 میلیون لیتر مازوت فقط در 4 واحد نیروگاه شهید محمد منتظری سوزانده شد که این میزان بیش از 170 برابر حجم مازوت قابل مصرف در نیروگاه بعثت تهران و منتظر قائم کرج است.

لاهیجان زاده با اشاره به پدیده فرونشست زمین اظهار داشت: تعداد چاه‌های اصفهان امروز برابر تعداد کل چاه‌های کشور در سال 1357 است، همچنین 29 دشت در استان دچار فرونشست 15.1 سانتی‌متری در سال هستند که جمعیت بالای 2میلیون نفری را تحت پوشش دارند.

وی با اشاره به فعال شدن کانون‌های گرد و غبار افزود: شهریور امسال برای نخستین بار شاهد فعال شدن کانون گرد و غبار تالاب گاوخونی بودیم که ذرات آن به سمت شهر اصفهان آمد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با آلودگی هوا بیان کرد: در بخش پایش اقدامات خوبی انجام شد که تعدادی از این پایش‌ها منجر به پلمپ واحدهای غیرمجاز شد.

وی افزود: سند کاهش آلودگی هوا با وجود تلاش بسیار تهیه شد و وظایف و تکالیف دستگاه‌ها در این سند مشخص شد که براساس این سند با هر گونه ترک فعل باید مقابله شود.

لاهیجان زاده تصریح کرد: برای 4 صنعت بزرگ مقابله قضایی انجام دادیم که لازم است پیگیری شود، به عنوان مثال تعطیلی واحد کک سازی ذوب آهن به قوه قضائیه اعلام شد که پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه مالک نیروگاه شهید منتظری کاملا آماده است تا نیروگاه به جاده نایین منتقل شود، گفت: موافقت مالک برای ایجاد نیروگاه جدید سیکل ترکیبی با کلاس اف با راندمان 60 درصد عنوان شده و طرح آن‌ها نیز آماده است، اگر این اتفاق صورت گیرد یکی از اقدامات اثرگذار خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha