کد خبر 224453
۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰

دهمین همایش پدافند غیر عامل برگزار شد

دهمین همایش پدافند غیر عامل برگزار شد

دهمین همایش پدافند غیر عامل با حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح، وزیر کشور و رئیس پدافند غیر عامل کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی حیات؛ دهمین همایش پدافند غیر عامل به مناسبت بیستمین سالروز پدافند غیرعامل با شعار «ایران پایدار؛ به وسعت ایمان به بلندای امید»، امروز هشت آبان ماه در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور سردار سرلشگر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، احمد وحیدی وزیر کشور، سرتیپ غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیر عامل کشور، حجت الاسلام مجتبی ذالنوری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین لشگری و کشوری در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است. 

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به شهدای غزه که در مقابل چشمان بهت زده جهانیان زیر بمباران صهیونیست ها هستند، اظهار کرد: امسال در بیستمین سالگرد تشکیل سازمان پدافند غیر عامل، قانون تشکیل این سازمان در مجلس تصویب و از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی افزود: تشکیل این سازمان، از سوی رهبر اتقلاب و فرمان ایشان به ستاد کل نیروهای مسلح بود که این سازمان برای پایش و مصون سازی زیرساخت‌های حساس کشور ایجاد گردید و با پشت سر گذاشتن این دوره ای ۲۰ ساله فراز و فرودهایی را داشته است.

وی با اشاره به اینکه این قانون مصوب مجلس برای رفع ضعف‌ها و کاستی های اساسنامه ای بود افزود: این نیاز در قانون وجود داشت تا در حوزه تقنینی بر طرف و سپس قانون گذاری انجام شود، در این قانون شورای عالی پدافند غیر عامل به ریاست رییس ستاد کل و تعدادی دیگر از اعضا، به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری تعیین شد؛ ضمانت اجرایی تصمیمات این شورای عالی در قانون ذکر شده، این است که استنکاف از مصوبات آن به عنوان تخلفات اداری شناخته می شود.

جلالی عنوان کرد: ابلاغ تصمیمات شورای عالی با امضای رئیس ستاد کل به همه بخش های لشکری و کشوری قابل اجراست. بنابراین در این قانون مسئولیت اجرای پدافند غیر عامل بر عهده وزرا و در استان ها بر عهده استانداران است. سازمان پدافند غیر عامل مسئول نظارت بر اجرای آن است.

رئیس پدافند غیر عامل بیان کرد: در این قانون نحوه تامین اعتبارات پیش بینی و ساختار، وظایف و اختیارات پدافند غیرعامل تعریف شده است و همچنین فصل جدیدی را در کنار بهره گیری از مصوبات کمیته دائمی پدافند غیر عامل داریم.

جلالی تصریح کرد: در کمیته دائمی پدافند غیر عامل دستاوردها و رویکردهای عالی پدافند غیر عامل تصمیم گیری و ابلاغ می‌شود. اجرای این مصوبات و نظامات علاوه بر اینکه پوشش قانونی دارد، نقشه راه نیز هست.

وی با بیان اینکه پدافند غیر عامل پوششی برای مقابله با تهدیدهای انسان ساخت و غیر انسان ساخت است گفت: لازم است همه عوامل غیر عامل به روز رسانی و عرصه‌ها مرتباً تغییر کند و بعد از تصمیم‌گیری ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به دو رویکرد پدافند گفت: رویکرد اول؛ برای یک سال پیش رو، مصون‌سازی زیرساختی و برنامه ملی حفاظت از زیرساخت‌های با اهمیت بالا را تعیین و مصوب کردیم که برای اولین بار این برنامه ملی برای همه دستگاه ها، تعیین شده است.

جلالی افزود: در برنامه حوزه‌های بحرانی و با اهمیت بالا، ۱۵ حوزه هستند و ۸ حوزه کلیدی هم است برای هر دستگاه نقش و وظایف تعریف شده است.

جلالی ادامه داد: برخی دستگاه‌ها هم تکالیف پشتیبانی دارند. دستگاه‌های اجرایی از این برنامه ملی استقبال کرده اند. مرکز تنظیم مقررات و استانداردها و پدافند کالبدی مشخص شده و قرار است این ۱۵ حوزه تکالیف زیربخش‌های خود را هم تعیین کنند؛ مثل حوزه‌های ارتباطات نفت آب و ... . طرح‌های جامع موضوعی و استانی هم پیش بینی شده است. برای ۳۱ استان طرح جامع پدافند غیرعامل در دستور کار است که استان قم آخرین استانی است که اخیرا در شورای پدافند این استان مصوب شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: از دیگر اقدامات این سازمان حصول اطمینان در خصوص رفع آسیب ها و هشدار دادن به دستگاه های مختلف اعم از لشکری و کشوری است، یک دستورالعمل به نام آمادگی و رزمایش بخش‌های کشوری آماده و ابلاغ کرده‌ایم. برای دستگاه‌های مختلف هم این دستورالعمل مشخص شده است فقط به خاطر کرونا رزمایش ها را متوقف کرده بودیم که تجمع‌ها کم شود. اما از ابتدای امسال با توجه به اقدامات دولت در مهار کرونا، رزمایش ها در دستور کار است لذا در دو حوزه زیرساخت و حصول اطمینان آمادگی، مهمترین اقدامات را در دستور کار داریم.

وی بیان کرد: یک عرصه جنگ نابرابر در غزه داریم و در برابر آن رژیم غاصبی که دنبال نسل کشی است؛ به ساختمان های غیر نظامی حمله می‌کند و در این ۲۰ روز ۸ هزار تن شهید شده اند که قریب نیمی از آنها کودکان و ۱۵۰۰ تن زنان هستند. موضوع غزه یک موضوع انسانی است که در قرن بیست و یکم اینگونه ملت غزه را نسل کشی می‌کنند و وجدان بشری آن را نمی‌بیند. عرصه دوم تلاش صهیونیست‌ها برای تسلط در فضای مجازی برای جا به حایی برنده و بازنده است تا خود را برنده نشان دهد و فلسطینیان را تروریست نشان می‌دهد. اما صهیونیست‌ها که در حال نسل کشی هستند، دفاع از خود می نمایاند. علی رغم آنکه اطلاع رسانی غرب در حال فیلتر اخبار حماس است و روزانه ۸ هزار ۵۰۰ توییت در دفاع از حماس فیلتر می شود، اما در کشورهای اسلامی مردم بیدار شده اند و این بیداری ضربه آخر را به دشمن می زند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha