کد خبر 220747
۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹

محمد جعفری ملک تاکید کرد؛

ضرورت کمک رایزنان فرهنگی در اجرایی شدن برنامه‌های کشور در مجمع همکاری گفت‌وگوی آسیا

ضرورت کمک رایزنان فرهنگی در اجرایی شدن برنامه‌های کشور در مجمع همکاری گفت‌وگوی آسیا

رئیس مرکز هماهنگی‌های فرهنگی آسیا از رایزنان فرهنگی کشور خواست در اجرایی شدن برنامه های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مجمع همکاری گفت و گوی آسیا کمک کنند.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد جعفری ملک رئیس مرکز هماهنگی‌های فرهنگی آسیا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دومین روز نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای همسایه اظهار داشت: این مجمع به پیشنهاد تایلند تاسیس شده و 35 کشور آسیایی هم‌اینک عضو آن شده‌اند.

وی افزود: مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی در سال ۲۰۰۱ با هدف ارتقای همگرایی بین کشورهای آسیایی، گسترش بازار تجاری و مالی، تبدیل آسیا به یک شریک توانمند برای تعامل با دیگر نقاط جهان و ارتقای نقش آسیا برای تاثیرگذاری در معادلات جهانی با عضویت ۱۲ کشور تشکیل شد.

رییس مرکز هماهنگی های فرهنگی آسیا، فعالیت‌های مجمع را بر دو اصل گفت و گو محور و پروژه محور عنوان کرد و افزود: ریاست دوره ای این مجمع بر عهده وزرای خارجه 35 کشور بوده و تصمیم بر این است که مشکلات کشورهای آسیایی در اجلاسی که سالانه برگزار می‌شود بر اساس گفت و گو مطرح شود.

وی خاطرنشان کرد: این مجمع با 16 محور تاسیس شده که در دو سال گذشته این تعداد به 6 محور شامل یکپارچگی، پیوند، اتصال، آموزش و توسعه منابع انسانی، علوم ، فناوری و نوآوری، ارتباط متقابل انرژی، امنیت غذا و آب، فرهنگ و گردشگری و رویکردهای ترویج و ارتقای توسعه فراگیر و پایدار اشاره کرد و گفت: حوزه فرهنگ و گردشگری در سال 1392 در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو بنا به پیشنهاد جمهوری اسلامی بر عهده ما قرار گرفت و 16 برنامه عملیاتی ایران پیشنهاد داد که همگی مصوب شد.

جعفری ملک افزود: مجمع گفت و گوهای آسیایی مجمع بین کشوری است و جمهوری اسلامی ایران یکی عضو از 35 عضو آن است . برای اجرای فعالیت های فرهنگی انتظار داریم رایزنان فرهنگی حوزه کمک کنند.

وی ۱۶ محور پیشنهادی ایران را شامل تاسیس مرکز مطالعات فرهنگی مجمع گفت و گوی همکاری‌های آسیا، تاسیس کرسی‌های فرهنگی در دانشگاه‌های کشورهای عضو، انجام پروژه‌های مطالعاتی در زمینه‌های فرهنگی و مردم شناسی و ایجاد شبکه‌ای از مردم شناسان کشورهای عضو، تاسیس مرکز تحقیقات سینمایی آسیایی در ایران، انتشار فصلنامه فرهنگی پژوهشی آسیایی به مدیریت جمهوری اسلامی ایران، انتشار دایره المعارف بزرگ آسیا، تاسیس پایگاه اطلاعاتی(وب سایت فرهنگی آسیا به مدیریت جمهوری اسلامی ایران)، احیای فرهنگی جاده ابریشم، برگزاری مراسم بزرگداشت خادمان فرهنگ آسیا، تقویت برگزاری هفته‌های فرهنگی و هنری در سطح آسیا، تبیین نقش برجسته زنان در فرهنگ آسیایی و معرفی فرهنگ آسیا به کودکان، تاسیس مرکز اسناد فرهنگی مجمع، تقویت همکاری‌های رسانه‌ای و برقراری ساز و کار لازم به منظور تسهیل مبادلات رسانه‌ای، تسهیل تبادل فیلم و سریال، تاسیس اتاق فرهنگی در کشورهای عضو و تاسیس خبرگزاری مشترک آسیایی برشمرد.

نخستین اجلاس منطقه ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه، از 15 تا 20 مهرماه 1402، با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

ضرورت کمک رایزنان فرهنگی در اجرایی شدن برنامه‌های کشور در مجمع همکاری گفت‌وگوی آسیا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha