کد خبر 218852
۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸

خبر خوش برای خریداران خودروهای وارداتی؛

معاون وزیر صمت: سامانه عرضه خودروهای وارداتی هفته آینده باز می‌شود

معاون وزیر صمت: سامانه عرضه خودروهای وارداتی هفته آینده باز می‌شود

معاون وزیر صمت با بیان اینکه امیدواریم هفته آینده سامانه عرضه خودروهای وارداتی باز شود، گفت: بارگزاری کاتالوگ های شرکت هایی که قرار است خودروهای وارداتی به بازار عرضه کنند، از اواخر هفته جاری یا اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی حیات؛ مهدی ضیغمی در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه چرا واردات خودرو به صورت قطره چکانی در حال انجام است؟ گفت: محدودیتی بابت واردات نیست و اگر در فرایند واردات خودرو نکته ای هست، مربوط به شرکت های واردکننده است.

چرایی طولانی شدن واردات خودروهای خارجی

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به فرایند واردات خودرو و زمان بر بودن آن گفت: فرایند اخذ مجوزهای استاندارد و محیط زیست و تایید قیمت خودروهای وارداتی با احتساب حقوق گمرکی زمان بر بوده است.

ضیغمی ادامه داد: این فرایند تا آخر مردادماه زمان برده است. این در حالی است که برخی از شرکت های واردکننده خودرو قبل از اینکه دچار مشکل در روند ثبت سفارش و تخصیص ارز شوند وارد پروسه تولید و خرید خودرو نشده بودند و منتظر بودند مسائل و مشکلات واردات خودرو حل شود و بعد بتوانند ثبت سفارش کنند.

عرضه خودروهای وارداتی از هفته آینده

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با همکاری گمرک، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اول رئیس جمهور این مشکلات حل شده است. وزیر صمت شخصا مصر هستند و مشکلات واردکنندگان خودرو را پیگیری می کنند.

ضیغمی افزود: امیدواریم در هفته آینده، سامانه عرضه خودروهای وارداتی باز شود زیرا در حال حاضر شرکت های واردکننده خودروهای وارداتی را حاضر کرده اند و امیدواریم بتوانیم عرضه این خودروها را از هفته آینده انجام دهیم.

انتشار کاتالوگ های واردکنندگان خودرو؛ به زودی

معاون وزیر صمت با بیان اینکه خودروهای وارداتی در حال حاضر در مرحله قیمت گذاری هستند، به «حیات» گفت: قیمت گذاری خودروهای یکی، دو شرکت در سازمان حمایت تایید شده و باید در شورای رقابت تایید شود.

ضیغمی ادامه داد: ما بارگزاری کاتالوگ های شرکت هایی که قرار است خودرو عرضه کنند را از اواخر این هفته یا اوایل هفته آینده شروع می کنیم.

واردات خودرو با ارز صادرات غیر!

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه ارز واردات خودرو از چه محلی تامین می شود؟ گفت: ارز واردات خودرو ارز حاصل از صادرات محصولات و کالاهایی است که ما اصطلاحا «صادرات غیر» می گوییم؛ یعنی گروه های کالایی که می توانند ارز صادراتی شان را در اختیار سایر واردکنندگان قرار بدهند مثل حوزه هایی غیر از حوزه پتروشیمی، فولادی و فلزات رنگی.

به گفته ضیغمی، ارز واردات خودرو از محل ارز حاصل از صادرات غیر تامین می شود. صادرات غیر شامل کالاهایی است که فولادی و فلزات رنگی نباشد و اگر این سه گروه را حذف کنیم شرکت های واردکننده خودرو از سایر صادرکنندگان می توانند ارز خریداری کنند.

در تخصیص ارز واردات خودرو مشکلی نداریم

معاون وزیر صمت گفت: ارزی که بانک مرکزی برای واردات خودرو در چند وقت پیش تخصیص داد از محل صادرات فرآورده های نفتی، خشکبار و... بود و واردکنندگان توانستند خودروهای خود را وارد کنند. بنابراین در فرایند تخصیص ارز منعی نبوده و این کار در حال انجام است. تنها بانک مرکزی باید مقداری روند دادنِ مجوز تخصیص ارز را تسهیل کند تا ما بتوانیم این ارز را که عملا از منابع غیر است سریع تر تخصیص دهیم.

ضیغمی در پاسخ به این سوال که «آیا مشکل تاخیر در واردات خودرو به تخصیص ارز برمی گردد؟» گفت: کندی واردات خودرو مربوط به ارز نیست زیرا ارز هم تخصیص داده شده است. به طور کلی، روند واردات خودرو زمان بر است؛ به ویژه اینکه انتقال خودرو خارجی از کشورهایی که غالبا کشورهای شرق دور است بخواهد به مرزهای ما برسد، ۴۵ روز زمان می برد.

واردات خودرو عملی شد

رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان خاطرنشان کرد: دلیل طولانی شدن واردات خودرو این است که برخی از شرکت های واردکننده بعد از مجوز استاندارد و قیمت پایه گمرکی که در مردادماه دریافت کردند به سراغ ثبت سفارش اصلی رفتند و در حال حاضر خودروهای خود را وارد می کنند. بانک مرکزی تاکنون خوب همکاری کرده است و انشالله بیشتر از این هم همکاری کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha