کد خبر 203775
۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰

وزیر دفاع مالی در دیدار آشتیانی تاکید کرد؛

جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی برای ملت ما است

جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی برای ملت ما است

وزیر دفاع گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر تقویت بنیه­ دفاعی کشور مالی در برابر تهدیدات گروه‌­های ترویستی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

به گزارش گروه سیاسی حیات؛  امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دیدار وزیر دفاع جمهوری مالی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره توسعه روابط با کشورهای آفریقایی را دنبال نموده است گفت: همکاری با کشورهای مسلمان و مستقل همچون کشور مالی که از نقش قابل توجهی در تحولات منطقه  غرب آفریقا برخوردار است از اولویت‌­های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به‌­شمار می­‌رود.

وی افزود: وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای همین سیاست اصولی، در برقراری تعامل با کشورهای مستقلی همچون مالی، تلاش و اهتمام جدی دارد.

امیر آشتیانی با تقدیر از مواضع دولت مالی در حمایت از فلسطین و مردم مظلوم آن، پایداری این کشور در حفاظت از آرمان قدس شریف را به عنوان الگویی درخشان از حق طلبی و دفاع از مظلوم برشمرد.

وزیر دفاع با اشاره به برگزاری نخستین کمیسیون مشترک همکاری‌­های اقتصادی میان دو کشور در سال گذشته گفت: خوشبختانه اخیراً تحولات خوبی در همکاری‌­های بین دو کشور رخ داده است و حضور جنابعالی و هیات همراه در تهران، نشان دهنده اراده مقامات کشور مالی، برای توسعه روابط و همکاری‌­های فی مابین می‌­باشد.

وی با بیان اینکه راهبرد حضور برخی کشورهای غربی در آفریقا؛ تعقیب اهداف استعماری، کسب منفعت و ایجاد تنش و بی ثباتی است، افزود: گرچه به ظاهر سیاست­ اعلامی و ریاکارانه­ این کشورها، گسترش امنیت است؛ اما تاریخ نشان داده که  آن ها به ­منظور توجیه و مشروعیت­بخشی به حضور خود در منطقه و مداخله در امور داخلی کشورهای مستقلی مانند مالی، به توسعه و گسترش تروریسمِ تحت مدیریت خود دامن می­‌زنند.

امیر آشتیانی با اشاره به مداخلات نیروهای فرامنطقه ای و گسترش فزاینده ی گروه های تروریستی در منطقه ساحل و غرب آفریقا گفت: اقدامات جریانِ انقلابی در غرب آفریقا به منظور دست­یابی به استقلال و خروج از سلطه، تصمیمی مهم  است و جمهوری اسلامی ایران به تصمیم دولت و ملت مالی مبنی بر تنوع بخشیدن به شرکای بین المللی خود احترام می­‌گذارد و آن­ را نشانه­ درکِ صحیح از تحولات بین‌­المللی می­داند.

وزیر دفاع  با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی انتقال توانمندی‌­ها و امکانات در حوزه تجهیزاتِ و همچنین آموزش و تجربیات برای مقابله با تروریسم را دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر تقویت بنیه­ دفاعی کشور مالی در برابر تهدیدات گروه­‌های ترویستی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

در ادامه این دیدار، سادیو کامارا وزیر دفاع مالی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران هدف سفرخود را گسترش و تحکیم روابط میان دوکشور عنوان کرد و افزود: ملت و دولت مالی تلاش دارند که خود حاکمیت و امنیت کشورشان را بر عهده بگیرند و جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسب برای ملت ما است.

وی با اشاره به تجربیات جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با تروریسم و هم چنین بسیج مردمی و مشارکت دادن مردم در تامین امنیت خودشان، خواستار بهره مندی از تجربیات شد.

سادیو کامارا در این دیدار با انتقاد از استعمار غرب و همچنین مدیریت امنیت توسط برخی کشورهای غربی در آفریقا، آن را نه تنها نا امن کننده و ویران کننده بلکه ناکارآمد دانست و افزود: ملت و دولت مالی تصمیم گرفته اند حاکمیت و مسئولیت امنیت خود را بر عهده گرفته و خودشان سرنوشت شان را تعیین نمایند در این مسیر تجربیات و حمایت های جمهوری اسلامی بسیار ارزشمند است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha