کد خبر 203272
۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۹

قاضی زاده هاشمی در آیین پایانی نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار تشریح کرد؛

تاثیر سینما در ایجاد باورها و نظام رفتاری جامعه

تاثیر سینما در ایجاد باورها و نظام رفتاری جامعه

معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: هنر رسانه‌ای مهم و مقتدر است و از بین انواع هنر، سینما تاثیر فوق‌العاده‌ای در ایجاد باورها و نظام رفتاری جامعه دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات، سید امیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه سوم خردادماه در آیین پایانی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار اظهار داشت: در تاریخ فلاسفه صاحب نظرانی بودند که برخی مکاتب فکری را ایجاد کردند، برخی از آنها آخرت‎گرا و غایت‌گرا بوده‌اند و برخی دنیاگرا و لذت‌گرا.

وی خاطرنشان ساخت:  چیزی که یک مکتب فکری را تبدیل به کالای مصرفی برای مردم کرده و مردم را به پیروی از آن واداشته ابزار هنر و به ویژه سینما است. مردم جهان امروز تنها به وسیله ابزار هنر با یکدیگر آشنا  شده و از باورهای یکدیگر مطلع می‌شوند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه صهیونیسم به مدد سینما توانسته جای شهید و جلاد را در افکار برخی از افراد تغییر دهد، گفت: لابی صهیونیسم با استفاده از ابزار هنر و به ویژه سینما این‌گونه ذره ذره هویت دینی ملت‌ها را از آن‌ها گرفته است و ما اگر بخواهیم هویت ملی و  دینی و زبان خود را حفظ کنیم باید سبک زندگی جامعه خود را حفظ کنیم و این سبک را بپرورانیم. این مهم با حفظ زبان، ادبیات، فرهنگ و تمدن ممکن است و این مسئله تنها در بستر هنر ایجاد می‌شود.

معاون رییس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در طول تاریخ کشورمان هنرمندان اسلامی و ملی همچون فردوسی، زبان در حال نابودی یک ملت را احیا کردند، اظهار داشت: از این دست هنرمندان که دغدغه هویت و فرهنگ داشته اند در تاریخ کشورمان کم نداریم و به همه آنها افتخار می کنیم. چرا که این مهم نه با فرهنگ وارداتی میسر می شود و نه فرهنگی که غربی ها به ما ارایه می کنند.  

رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران با تاکید بر نقش برجسته هنرمندان برای روایت دقیق تاریخ به نسل های امروز و آینده گفت: اگر هنرمندان ما واقعیات تاریخی، ملی، فرهنگی و دینی کشورمان را آنگونه که لازم و شایسته است به نسل های امروز معرفی نکنند دیگران تاریخ را به صورتی دیگر برای آنان روایت خواهند کرد؛ در حقیقت غربی ها کشتار و ظلمی که به مردم این منطقه شده است را به شکل دلخواه خود روایت می کنند و این روایت با شعری که می سرایند، کتابی که می نویسند و فیلم سینمایی که می سازند رخ می دهد. 

قاضی زاده هاشمی با تشریح یکی از ماموریتهای اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و پاسداشت یاد شهیدان و قهرمانانی است که به خاک و خون غلطیدند تا از مردم مظلوم منطقه حمایت کرده و استقلال این منطقه را حفظ کنند، خاطر نشان ساخت: مجموعه بنیاد شهید  وظیفه خود می‌داند که از سینما، شعر، موسیقی و ابعاد هنر حمایت جدی کند. در همین زمینه همکاران ما جشنواره هایی در تراز بین المللی طراحی کرده اند و امسال با توجه به اینکه تجربه اول برگزاری جشنواره در بعد بین المللی بود، امیدواریم با دبیر خانه ای که باید کار خود را به صورت حرفه ای به ویژه در حوزه سینما انجام دهد، توسعه نوشتن فیلمنامه، ساختن فیلم، پویا نمایی و مستند را در راس امور خود قرار داده و تلاش کند کانون محصولات فرهنگی شود. باید توجه داشت که لازمه چنین جشنواره ای ساخت آثاری فاخر، حرفه ای و عمیق است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اخیرا تفاهم نامه شش جانبه ای با  شش کشور جبهه مقاومت منعقد شد که یکی از بخشهای مهم آن همکاری های هنری با یمن، افغانستان، سوریه، فلسطین و عراق است. 

وی تصریح کرد: به نظر می رسد در آینده و با تعمیق فعالیتها، سایر کشورهایی که در خط سلطه گری تمدن غرب هستند به ما بپیوندند و انتظار برگزاری جشنواره ایثار در کشورهای مختلف انتظار دور از دسترسی نیست. 

گفتنی است بر اساس اعلام معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران، تفاهم نامه دو جانبه ای از سوی معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با شهرداری مشهد برای تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار با حمایت صندوق حمایت از تولید فیلم ایثار در مشهد مقدس به امضا رسید و اولین اتفاق بین المللی در حوزه  فیلم ایثار رقم خورد.

نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار با دبیری فرهاد مختاری از ۲۹ اردیبهشت امسال در مشهد مقدس آغاز به کار کرد و شامگاه سوم خرداد با برگزاری آیین پایانی و معرفی برگزیدگان بخشهای مختلف به کار خود خاتمه داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مصطفی باقری IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
    0 0
    بسیار عالی