کد خبر 202557
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۲

پیام قاضی‌زاده هاشمی به جشنواره بین‌المللی «ایثار»؛

جشنواره ایثار زمینه ساز ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت

جشنواره ایثار زمینه ساز ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت

در پیام قاضی زاده هاشمی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه «ایثار» آمده است که: به یقین برگزاری جشنواره «فیلم و فیلم‌نامه ایثار» با محور «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی و مقاومت اسلامی» علاوه بر ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت، پیوند فیلم‌سازان و فیلم‌نامه‌نویسان دغدغه‌مند در حوزه ایثار و پایداری را به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی حیات به مشهد مقدس؛ آیین آغازین نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه «ایثار» عصر روز گذشته(جمعه، ۲۹ اردیبهشت) از ساعت ۱۷ با حضور مقامات استانی، هنرمندانی از داخل و خارج از کشور، مردم شهید پرور مشهد و با سخنرانی حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون فرهنگی و اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در جوار مزار شهدای گمنام جبل النور واقع در بوستان کوهسنگی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از خواندن سرود ملی ایران، مسئولین و مردم با اهدای شاخه گل به مقام شامخ شهدای گمنام ادای احترام کردند. 

جشنواره ایثار زمینه ساز ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت

در ادامه این مراسم حجت الاسلام حسن‌زاده مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی به قرائت پیام  سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه «ایثار» پرداخت. 

 در متن این پیام آمده است: «فیلم» در عصر حاضر از جمله ابزار قدرتمند برای نهادینه‌سازی آرمان‌ها و ایده‌ها در جامعه است و امروزه شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی با بهره‌مندی از جدیدترین فناوری‌ها، خط مشی‌ها و هدف‌گذاری‌های خود را در قالب فیلم برای مخاطبان خود نهادینه می سازند. 

خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی سبکی نوین در فیلم‌سازی ایران شکل گرفت و از همان ابتدا آثار حوزه ایثار، شهادت و مقاومت از جایگاهی ویژه در بین مخاطبان برخوردار شد. امروز نیز تولیدات انجام شده در این بخش مورد استقبال عموم قرار گرفته و در آن سوی مرزها نیز  علاقمندان بسیاری دارد.

 در کنار فیلم و هنرِ فیلم‌سازی نباید از نقش استراتژیک فیلم‌نامه غافل ماند زیرا فیلم‌نامه معمار اصلی ساختار فیلم است که فیلم‌نامه نویس با هنرمندی و هوشمندی می‌تواند آرمان‌ها و ارزش‌های جامعه را تعمیق و تعالی بخشد و این امر در حوزه ایثار و شهادت به عنوان یک فرهنگ ارزشی و متعالی اهمیت دو چندان می‌یابد. زندگی شهدا و ایثارگران سرشار از نکات ارزنده‌ای است که می‌توان با ابزار هنری و در قالب فیلم به نسل امروز جامعه که نیازمند آن است منتقل نمود و در این زمینه لازم است با رویکردی تحولی و نگاهی سازنده در جذب مخاطبان و انتقال مفاهیم ارزشی اقدام شود.

 به یقین برگزاری جشنواره «فیلم و فیلم‌نامه ایثار» با محور «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی و مقاومت اسلامی» علاوه بر ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت، پیوند فیلم‌سازان و فیلم‌نامه‌نویسان دغدغه‌مند در حوزه ایثار و پایداری را به همراه دارد و انتظار می رود این جشنواره آغازگر حرکتی نو و بدیع در تقویت و گسترش فیلم‌ و نگارش فیلم‌نامه با مفاهیم اصیل شهادت و ایثار و همچنین هم‌افزایی میان هنرمندان  باشد چراکه حضور فیلم‌سازان و هنرمندان در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی پیوند عقاید و ایده‌پردازی‌های نوین را به همراه دارد.

اینجانب ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری «نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلم‌نامه ایثار»، از درگاه ایزد منان توفیق روزافزون هنرمندان عزیز را برای تولید آثار فاخر و تاثیرگذار در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ والای ایثار و شهادت مسألت می‌نمایم».

جشنواره ایثار زمینه ساز ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت

در ادامه این مراسم حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به آیه «و لا تحسین الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا» گفت:  تمام پیام های جشنواره این است که با بهره گیری از این آیه پیام های زندگی شهدا را به جامعه بشری منتقل کنیم.

وی افزود:  تمام ملت ها و امت ها و گروه ها در زندگی روزمره دنیایی با حمله ها و هجمه های سیاسی و نظامی مواجه می شوند، اما مهم این است که در قبال این حمله ها چگونه صف آوری و مواجه داشته باشند. همانگونه که روزی داعش آمد و نقشه داعش فقط سوریه و عراق نبود؛ بلکه هدف او براندازی انسانیت و اسلامیت از روی کره زمین بود. داعش در آلمان و فرانسه خود را نشان داد، اما آنها برای مقابله با داعش چه کردند و چه قدرتی در مقابل داعش ایستادگی کرد؟‌ این قدرت باعث شد داعش برای همیشه با فرمانده قهرمانی به نام حاج قاسم با خاک یکسان شود.

معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: ۸ سال جنگ به ایران تحمیل شد و ۴۰ کشور از آن حمایت کردند تا ایران در مقابل صدام زانو بزند. عربستان به یمن حمله کرد، اما چه نیرویی در مقابل آن ایستادگی کرد؟‌ در پاسخ باید گفت راز و رمز مقاومت و صف‌آرایی مجاهدان اسلام در مقابل استکبار و نظام ضدبشری جهان، نیرویی جز باور به جامعه ایمانی و سرمایه فرهنگ ایثار و شهادت نبود.

وی تصریح کرد: فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه علم و فناوری نیز خود را نشان داد همانگونه که در عرصه تحریم و سازندگی و اقتصاد و پیشرفت موفقیت های بسیاری داشتیم که مرهون مجاهدانی است که با فرهنگ ایثار و شهادت خود درخشیدند.

گنابادی نژاد با اشاره به اینکه امروز باید مجاهدت های ایثار گران در میدان فرهنگ و هنر به تصویر کشیده شود، افزود: برگزاری نخستین جشنواره بین المللی ایثار، فصل ممتاز و دوره درخشان و میدان بزرگ و جبهه مبارکی است که این رسالت را بر دوش دارد. 

همچنین در ادامه گروه «آوای رضوان» نیز سرودی در مدح شهدا و امام رضا (ع) اجرا کردند. 

جشنواره ایثار زمینه ساز ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت

 همچنین خانم غصون الماضی فیلمساز اهل کشور سوریه و الهام چرخنده بازیگر سینمای ایران دقایقی برای حاضران سخنرانی کرده و از اهمیت برگزاری جشنواره فیلم ایثار و تقویت فیلمسازی در کشورهای جبهه مقاومت سخن گفتند.

گفتی است، نخستین جشنواره بین‌المللی و پنجمین جشنواره ملی فیلم و فیلمنامه «ایثار» با دبیری فرهاد مختاری از ۲۹ اردیبهشت تا سوم خرداد امسال از سوی اداره کل امور هنری معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با همکاری شهرداری مشهد، استانداری خراسان رضوی، آستان قدس رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد، حوزه هنری و صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی در پردیس سینمایی مهر کوه سنگی مشهد مقدس برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha