کد خبر 202484
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷

هشدار نسبت به رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها در برخی استان‌ها

هشدار نسبت به رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها در برخی استان‌ها

فعالیت سامانه بارشی از فردا تا روز یکشنبه پیش رو در برخی استان‌ها تشدید می‌شود به طوری که سبب بروز آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در برخی مناطق چند استان غربی و شمالی غربی می شود.

به گزارش گروه اجتماعی حیات؛ سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار زرد و نارنجی نسبت به احتیاط در برابر بارش های پیش رو هشدار داده است.

بر اساس این هشدار «رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در بعضی ساعات احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ و کاهش محسوس دما» فردا جمعه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس و ارتفاعات کرمان در بر می گیرد.

این شرایط شنبه در استان های «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، لرستان، کرمانشاه، نیمه شمالی ایلام، شمال شرق خوزستان» تشدید می شود.

روز یکشنبه در استان های «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز و تهران» رخ می دهد.

فعالیت سامانه اثرات مخاطره آمیزی همچون « لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ» در پی دارد.

توصیه می شود نسبت به «عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی» اقدام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha