کد خبر 167354
۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۰

بیش از 3 هزار پرونده کثیرالشاکی در سال گذشته به نتیجه رسید

بیش از 3 هزار پرونده کثیرالشاکی در سال گذشته به نتیجه رسید

طبق اعلام قوه قضاییه، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مجموع پرونده‌های کثیرالشاکی مختومه شده در سال 1401 در کل کشور، 3 هزار و 39 پرونده است که استان تهران با 813 مورد بیشترین تعداد پرونده‌های کثیرالشاکی مختومه شده را در کارنامه خود دارد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه، رویکرد مسئله محوری را برگزیده و بر این اساس تلاش می‌کند برخی از معضلات و مشکلات قدیمی را به سامان برساند.

در همین راستا، رئیس عدلیه دستورات و تأکیدات مکرری را در راستای رسیدگی ویژه و سریع به پرونده‌های کثیرالشاکی با محوریت «احقاق حقوق شکات و مالباختگان» داشته و با هدف آسیب شناسی فرآیند رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی شخصاً در بعضی از جلسات دادگاه اینگونه پرونده‌ها نیز شرکت کرده است.

رئیس دستگاه قضا همچنین در تاریخ 21 مرداد ماه 1400 در جریان سفر به استان البرز، در اقدامی بدیع برای شناسایی ملموس و دقیق مشکلات و زمینه‌هایی که به خلق پرونده‌های کثیرالشاکی و اطاله دادرسی در رسیدگی به آن‌ها منجر می‌شود، جلسه مدیریتی و تخصصی ویژه با همین موضوع برگزار کرد.

وی با اشاره به مشکلات متعدد ناشی از پرونده‌های کثیرالشاکی که افراد زیادی را درگیر می‌کند، به همکاران قضائی خود متذکر شد اگر به هر دلیلی پرونده‌ای کثیرالشاکی در قوه قضائیه مفتوح شد، تدبیر کنند تا آن پرونده زودتر به سرانجام برسد و دچار سن زیاد نشود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین تأکید کرد که برای کاهش اطاله دادرسی باید برای انجام کارشناسی‌ها در پرونده‌های کثیرالشاکی زمان مشخصی تعیین شود و حتماً کارشناسی‌ها در موعد مقرر صورت گیرد تا روند رسیدگی به این پرونده‌ها با سرعت بیشتری طی شود.

رئیس دستگاه قضا 11 مرداد 1400 نیز در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه در رابطه با پرونده‌های کثیرالشاکی مأموریت ویژه‌ای به مقامات قضائی داد و از دادستان‌کل کشور خواست که به روند رسیدگی و اتخاذ هرچه سریع‌تر تصمیم نهایی در این رابطه نظارت کند. وی همچنین خواستار تعیین تکلیف پرونده‌های کثیرالشاکی ازطریق رؤسای‌کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها شد.

بر همین اساس در سال 1401 یکی از کار ویژه‌های دادگستری استان‌ها در سراسر کشور به پایان رساندن پرونده‌های بزرگ و کثیر الشاکی بود که سن آن‌ها نیز در حال بالا رفتن بوده است.

به عنوان نمونه در دادگستری استان تهران با تعیین ماموریت‌هایی از جمله «تسریع در تعیین تکلیف پرونده‌های کثیرالشاکی و کثیرالخواهان» و «احقاق حقوق شکات و مالباختگان در کنار مجازات مجرمان» اقدامات همه جانبه‌ای صورت گرفت که منجر به مختومه شدن 813 فقره از پرونده‌های کثیرالشاکی استان تهران طی سال گذشته شده است که رقم قابل توجهی می‌باشد.

در سال 1401 یکی از موضوعات مورد پیگیری دادگستری کل استان البرز نیز رصد و پیگیری پرونده‌های کثیرالشاکی بوده و به عنوان مثال تنها در سه پرونده مورد رسیدگی، شکایت بیش از هزار و 374 نفر شاکی به صورت ویژه پیگیری و احکام قطعی هر سه پرونده صادر گردید و در واقع مشکلات 1374 خانواده در این زمینه حل و فصل شد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مجموع پرونده‌های کثیرالشاکی مختومه شده در سال 1401 در کل کشور، 3 هزار و 39 پرونده است که استان تهران با 813 مورد بیشترین تعداد پرونده‌های کثیرالشاکی مختومه شده را در کارنامه خود دارد.

همچنین میزان پرونده‌های کثیرالشاکی مختومه شده کل کشور در سال 1401 در سایر استان‌ها به شرح ذیل است:

آذربایجان غربی 225 پرونده، اردبیل 18 پرونده، اصفهان 155 پرونده، البرز 112 پرونده، ایلام 10 پرونده، بوشهر 1 پرونده، چهارمحال و بختیاری 45 پرونده، خراسان جنوبی 7 پرونده، خراسان رضوی 365 پرونده، خراسان شمالی 90 پرونده، خوزستان 28 پرونده، زنجان 37 پرونده، سمنان 44 پرونده، سیستان و بلوچستان 51 پرونده، فارس 23 پرونده، قزوین 129 پرونده، قم 60 پرونده، کرمان 13 پرونده، کرمانشاه 52 پرونده، کهگیلویه و بویراحمد 149 پرونده، گیلان 41 پرونده، لرستان 80 پرونده، مازندران 92 پرونده، مرکزی 99 پرونده، هرمزگان 19 پرونده، همدان 15 پرونده و یزد 266 پرونده.

برچسب‌ها