کد خبر 165914
۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۹

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی تهران:

دریافت کدملی برای خرید موبایل ربطی به مالیات ندارد

دریافت کدملی برای خرید موبایل ربطی به مالیات ندارد

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی تهران با بیان اینکه دریافت کدملی هنگام خرید تلفن همراه ربطی به مالیات ندارد، تاکید کرد: در مسائل مربوط به رجیستری آیفون 14 تابع قانون‌گذار هستیم.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ مدتی است فروشندگان تلفن همراه در زمان فروش این کالا از خریداران کدملی دریافت می‌کنند. این مسئله باعث شده خریداران فکر کنند دریافت اطلاعات هویتی برای انجام امور مالیاتی است.

«ابراهیم درستی»، رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در گفتگو با ایرنا در این باره گفت: دریافت کدملی برای کالاهای دارای کد رهگیری مانند تلفن همراه صرفا برای ثبت مسیر کالا در سامانه جامع تجارت است و ربطی به مالیات ندارد.

وی افزود: مالیات تلفن همراه قبل از فروش توسط شرکت واردکننده و این زنجیره پرداخت می‌شود. در گذشته از افراد کدملی دریافت نمی‌شد اما برای کمتر شدن تخلفات در این زمینه هرچقدر پیش‌تر برویم ممکن است تدابیری اتخاذ شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه تاکید کرد: اکنون در حوزه تلفن همراه چیزی تحت عنوان قاچاق وجود ندارد و حتی اگر مسافر نیز همراه خود گوشی به کشور بیاورد باید در گمرک فرودگاه IMEI (شناسه منحصر به فرد 15 رقمی برای گوشی موبایل) آن را اعلام کند. سامانه مربوط به رجیستری موبایل نیز در دست واحد صنفی ما نیست و اگر مراحل قانونی آن طی نشده و مالیات اولیه را پرداخت نکرده باشد، گوشی پس از حدود یک ماه قطع می‌شود.

درستی با بیان اینکه دریافت کد ملی برای خرید تلفن همراه نیز تا کنون مشکلی ایجاد نکرده است، درباره آخرین وضعیت رجیستری آیفون 14 گفت: در این خصوص ما نظر قانون‌گذار را ملاک قرار می‌دهیم و از آن تمکین می‌کنیم.

برچسب‌ها