کد خبر 154596
۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶

معدنی پور:

شوراها هنوز به جایگاه واقعی و قانونی خود دست نیافته‌اند

شوراها هنوز به جایگاه واقعی و قانونی خود دست نیافته‌اند

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه شورا هنوز به جایگاه واقعی و قانونی خود دست نیافته است و متاسفانه در شهر تهران نمی‌تواند در همه امور مربوط به اداره شهر اعم از مدیریت آب، برق، گاز، تلفن، پلیس، دستگاه های خدمات رسان، مراکز آموزشی و ... ورود جدی پیدا کرده و وظیفه نظارتی خود را به عمل آورد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات؛ نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان برگزاری یکصد و سیزدهم جلسه این شورا بعد از سخنان سخنگوی شورای نگهبان در صحن شورا اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی کشور که از مهم ترین و بالاترین سند های ملی کشور است اداره امور کشور باید بر اساس آرای عمومی باشد.

وی ادامه داد: در اصول متعددی از قانون اساسی کشور به جایگاه مهم شوراهای اسلامی شهر و حدود اختیارات آنها پرداخته است به نحوی که در اصل هفتم قانون اساسی به صراحت آمده است که شوراهای اسلامی شهر و کشور یکی از ارگانهای تصمیم گیر در اداره امور کشورند اما در عمل و در سابقه 6 دوره شورا می بینم که متاسفانه شورا هنوز به جایگاه واقعی و قانونی خود دست نیافته است و متاسفانه در شهر تهران نمی‌تواند در همه امور مربوط به اداره شهر اعم از مدیریت آب، برق، گاز، تلفن، پلیس، دستگاه های خدمات رسان، مراکز آموزشی و ... ورود جدی پیدا کرده و وظیفه نظارتی خود را به عمل آورد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه رفته رفته شورای شهر تبدیل به شورای شهرداری شده است، خاطر نشان کرد: سایر دستگاه های فعال در شهر خود را زیر ذره بین نظارت شورا نمی‌بینند در حالی که برابر قانون اساسی کشور، حق حاکمیت شوراهای اسلامی شهر در تراز سایر ارکان حکومتی است و حتی دامنه حکومتی آن به اندازه آنهاست و مسئولین دولتی موظف به رعایت تصمیمات اخذ شده شورای شهر در حدود اختیارات آنها است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: بنا بر اصل یکصدم قانون اساسی کشور برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی در اداره امور هر شهر یا روستای یا استان با نظارت شوراهایی به نام شورای شهر یا بخش یا استان صورت می گیرد ولی در عمل آیا چنین اتفاقی می افتد؟

معدنی پور تاکید کرد: تا وقتی شوراهای شهر در جایگاه واقعی و قانونی خود قرار نگیرند، نمی توانند در حل مشکلات پیچیده شهر نقش آفرینی کنند لذا از شورای محترم نگهبان قانون اساسی انتظار می رود که بستر قانونی ارتقاء شهر و منزلت شوراهای شهر را فراهم آورد تا شوراهای اسلامی بتوانند در حل مشکلات پیچیده شهر نقش خود را به درستی ایفا کنند.

برچسب‌ها