کد خبر 260940
۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۴

پیش بازی نیمه نهایی یورو؛

انگلیس - هلند/ سه شیر علیه لاله‌های نارنجی

انگلیس - هلند/ سه شیر علیه لاله‌های نارنجی

دومین بازی مرحله نیمه‌نهایی یورو 2024 امشب بین دو تیم صاحب‌سبک فوتبال اروپا، یعنی انگلیس و هلند برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی حیات؛ تنها یک بازی دیگر تا مشخص شدن فینالیست‌های یورو 2024 و تعیین حریف اسپانیا در این مسابقات باقی مانده است که امشب میان انگلیس و هلند برگزار خواهد شد.

این دو تیم در شرایطی پا به نیمه‌نهایی گذاشته‌اند که در نیمه راحت جدول حضور داشتند و خوش‌شانس بودند که از تیررس سایر مدعیان دور ماندند. انگلیس که با عبور از سد سوئیس در ضربات پنالتی پا به نیمه‌نهایی گذاشته به دنبال تکرار موفقیت در یورو 2020 است. آنها در دوره قبلی در همین مرحله از رقابت‌ها از سد دانمارک گذشتند و به فینال رسیدند، هرچند دستشان به جام نرسید.

«سه‌ شیر» سال‌های بسیار بسیار طولانی است از کسب موفقیت بازمانده، شاید همان حضورشان در دوره قبلی در فینال، دستاورد مهمی برایشان تا به اینجای کار باشد. آن دوره هم همین گرت ساوتگیت روی نیمکت نشسته بود ولی مثل این روزها، دست‌کم تا هفته‌های قبل، مورد انتقاد نبود. انگلیس به‌لحاظ مهره، تیم بسیار پرستاره‌ای است و در مقایسه با هلند از این حیث دست بالا را دارد ولی هنر استفاده از این مهره‌ها، نزد سرمربی تیم ملی انگلیس تا به الان، در این دوره، مشاهده نشده است. ساوتگیت اعتقاد دارد تا زمانی که تیمش برنده می‌شود، سبک بازی در چنین تورنمنتی اهمیتی ندارد. این موضوعی است که حالا رسانه‌های انگلیسی را کمی آرام‌تر کرده و آنها در آستانه برگزاری این دیدار مهم، دست از انتقاد برداشته و تا حدودی حامی تیمشان شده‌اند.

خبر خوب برای انگلیسی‌ها بازگشت لوک شاو است که حالا دست مربی را برای تقویت تیمش در جناح چپ باز می‌گذارد. از سوی دیگر هلند هم این روزها نمایش درخوری داشته است. درست مثل انگلیس، شاید اگر هلند هم در آن سوی جدول بود به نیمه‌نهایی نمی‌رسید ولی تیم رونالدو کومن به اندازه کافی انگیزه برای درخشیدن در این بازی دارند. آنها در مرحله قبلی از سد ترکیه گذشته‌اند و در این دوره نشان داده‌اند با اتکا به بازیکنانی نظیر ژاوی سیمونز و کودی خاکپو، راه ضدحمله‌زدن را بهتر از هر تیم دیگری بلدند. آمار تقابل‌های دو تیم در دیدارهای اخیر هم به‌گونه‌ای است که شاید بتوان با استناد به آن برتری را به یکی از طرفین داد. در 9 تقابل قبلی آنها، انگلیس فقط یک بار برنده شده و در هشت بازی دیگر، چهار بار شکست خورده و چهار بار هم مساوی شده است.

البته که این موضوع به معنی برتری مطلق هلندی‌ها نخواهد بود چراکه به لحاظ مهره‌های دو تیم کفه ترازو به سود انگلیس می‌چربد. در رویارویی‌هایی که طرفین در یورو هم داشته‌اند همه چیز مساوی است؛ یک بار در سال‌های دور هلند برنده شده و یک بار هم در سال 1996 انگلیس. این دو یک بازی هم در جام جهانی با یکدیگر داشته‌اند که مساوی شده است. با احتساب همان بازی‌ها، امشب انگلیس و هلند برای چهارمین بار است که در یک تورنمنت معتبر و حساس مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. بدیهی است که جنس این یکی به مراتب از بقیه مهم‌تر است چراکه برنده طعم حضور در فینال را می‌چشد و این فرصت را دارد تا یکشنبه آینده، افتخار بزرگی به نام خود ثبت کند.

مسیر انگلیس تا نیمه نهایی

تیم ملی انگلیس با هدایت «گرت ساوت گیت» یکی از چالشی ترین دوره های خود را در مسابقات یورو گذرانده است. این تیم اگر چه از ابتدای این مسابقات به دلیل عملکرد ضعیف مورد انتقاد هواداران قرار گرفته است اما توانسته است خود را به جمع ۴ تیم پایانی برساند و امیدوار است بتواند با برتری برابر هلند برای دومین سال پیاپی به فینال این بازی ها برسد.

انگلیس که قطاری از ستاره های دنیای فوتبال را با خود همراه دارد در مرحله گروهی با صربستان، دانمارک و اسلونی هم گروه بود و در حالی که تصور می شد در گروه ساده ای قرار دارد اما فقط در دیدار اول برابر صربستان با نتیجه یک بر صفر به برتری رسید و در دو دیدار دیگر با نتیجه تساوی متوقف شد.

این تیم در مرحله یک هشتم نهایی و در حالی که با نتیجه یک بر صفر از حریف خود عقب بود با گل دیرهنگام هری کین کار را به تساوی کشاند و در وقت های اضافه بلینگهام توانست گل برتری را به ثمر برساند.

در دیدار یک چهارم نهایی هم انگلیسی ها رو در روی سوییس قرار گرفتند و پس از تساوی یک به یک در وقت های قانونی و اضافه، در ضربات پنالتی حریف خود را شکست دادند.

مسیر هلند تا نیمه نهایی

تیم ملی هلند هم در مرحله گروهی با فرانسه، اتریش و لهستان همگروه بود که در دیدار اول برابر لهستان به برتری رسید. با فرانسه مساوی کرد و بازی را به اتریش واگذار کرد. اما در مرحله یک هشتم نهایی برابر رومانی عملکرد مقتدرانه ای از خود به نمایش گذاشت و با نتیجه ۳ بر صفر به برتری رسید.

شاگردان «کومان» در مرحله یک چهارم نهایی هم به مصاف ترکیه رفتند و در حالی که با نتیجه یک بر صفر عقب بودند با دو گل دقایق ۷۰ و ۷۶ توانستند به برتری برسند.

انگلیس از ۵ دیدار خود در این مسابقات ۳ بازی را با تساوی به پایان رسانده است و هلند هم یک تساوی و یک شکست را تجربه کرد و در دیدار برابر ترکیه هم به سختی به برتری رسید تا هر دو تیم با انتقادات زیادی مواجه شوند و دیدار امشب می تواند حکم فرار از انتقاد را برای هر دو تیم و هر دو سرمربی داشته باشد.

بازی های رو در رو

دو تیم انگلیس و هلند تاکنون ۲۲ بار در رقابت های مختلف به مصاف هم رفته اند که ۶ برد برای انگلیس، ۷ برد برای هلند و ۹ تساوی به ثبت رسیده است. آخرین دیدار این دو تیم در سال ۲۰۱۹ در رقابت ها لیگ ملت های اروپا برگزار شد که هلند با نتیجه ۳ بر یک از سد انگلیس عبور کرد.

نتایج بازی های رسمی این دو تیم به شرح زیر است:

۱۵ ژوئن ۱۹۸۸: انگلستان یک - ۳ هلند (یورو ۱۹۸۸)
۱۶ ژوئن ۱۹۹۰: انگلستان صفر - صفر هلند (جام جهانی ۱۹۹۰)
۲۸ آوریل ۱۹۹۳: انگلستان ۲ - ۲ هلند (جام جهانی ۱۹۹۴)
۱۳ اکتبر ۱۹۹۳: هلند ۲ - صفر انگلستان (جام جهانی فوتبال ۱۹۹۴)
۱۸ ژوئن ۱۹۹۶: انگلستان ۴ - یک هلند (یورو ۱۹۹۶)
۶ ژوئن ۲۰۱۹: انگلستان یک - ۳ هلند (لیگ ملت‌های اروپا)

این چهارمین حضور انگلیس در نیمه نهایی جام ملت‌های اروپا محسوب می شود. در دو دوره اول حضور در نیمه نهایی، انگلیس مقابل یوگسلاوی (۱۹۶۸) و آلمان (۱۹۹۶) شکست خورد. آنها در یورو ۲۰۲۰ طلسم را شکستند و در نیمه نهایی مقابل دانمارک به پیروزی رسیدند.
از سال ۲۰۰۴ به بعد، این اولین حضور تیم ملی هلند در مرحله نیمه نهایی یورو محسوب می شود. هلندی ها در ۴ مورد از ۵ بازی خودشان در نیمه نهایی های گذشت شکست خورده اند.
آخرین باری که هلند به سلامتی از نیمه نهایی عبور کرد، به یورو ۱۹۸۸ و پیروزی مقابل آلمان مربوط می شود. لاله‌های نارنجی در آن جام قهرمان شدند.

ترکیب احتمالی

هلند: وربوگن، دامفریس، دی وریج، ون دایک، آکه، شوتن، سیمونز، رایندرز، مالن، دیپای، گاکپو

انگلستان: پیکفورد، واکر، استونز، گوئهی، ساکا، ماینو، دکلان رایس، لوک شاو، جود بلینگهام، فیل فودن، هری کین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha