کد خبر 260591
۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۶

اصحاب کریمی در گفتگو با «حیات»:

کنگره شهدای غریب اسارت را در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌کنیم + فیلم

کنگره شهدای غریب اسارت را در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌کنیم + فیلم

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ اعلام کرد که کنگره شهدای غریب در اسارت را در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌کنیم.

اصحاب کریمی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی حیات، در خصوص برگزاری کنگره ملی شهدای غریب در اسارت اظهار کرد: همانطور که مطلع هستید، این اولین کنگره شهدای غریب است که برگزار شد. شهدای غریب در اسارت، به شهدایی اشاره دارد که در طول 8 سال دفاع مقدس به اسارت دشمن درآمدند و در آنجا به دلایل مختلفی به شهادت رسیدند و فضایی برای‌شان ایجاد شده بود که در غربت و مظلومیت به شهادت رسیدند. حتی نوع شهادت‌شان هم بعضاً خیلی سخت و دشوار بود و نیاز بود این مباحث باز شود و گفته شود تا بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هم در این مورد رقم بخورد.

وی در ادامه افزود: در مقاطع مختلف زمانی، کار و تلاش برای شناسایی شهدای غریب در اسارت صورت گرفت و حدود 40 تا 50 خانواده هستند که در تهران زندگی می‌کنند. 4 ماه قبل یک جلسه با این خانواده‌ها گذاشتیم. جلسه توجیحی گذاشتیم و اسناد و مدارکی گرفته شد. تکریم این خانواده‌ها صورت گرفت و نهایتاً به شکل‌گیری این کنگره به نام شهدای غریب در این زمان ختم شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ در مورد اینکه چند شهید آزاده تا کنون شناسایی شده‌اند، تاکید کرد: من آمار تهران بزرگ را دارم و می‌دانم حدود 50 شهید غریب در اسارت را شناسایی کردیم که تعدادی متعلق به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی هستند که خلبان بودند. تعدادی هم بسیجی و پاسدار بودند که در حال حاضر در خدمت خانواده‌های‌شان هستیم.

وی در مورد ادامه فعالیت این کنگره در سال‌های آتی هم عنوان کرد: این کنگره در سال‌های آینده هم اتفاق خواهد افتاد و حتی قرار است در سطح کشور به صورت کنگره ملی و بین‌المللی در بیاید. این قدم اول این مسیر بود که برداشته شد و ادامه خواهد داشت و در سایر استان‌ها هم تشکل‌های مربوط به آن شکل گرفته‌اند و این موضوع دنبال می‌شود.

کریمی در پایان در مورد شیوه راستی آزمایی شهدای غریب در اسارت هم گفت: در مورد راستی آزمایی و صحت سنجی فقط به گفته‌های خانواده این شهدا اکتفا نکردیم و خود اسرای عزیز که در حال حاضر در کنار ما هستند، این موارد را تایید کرده و شناسایی کردند. سند زنده ما همین آزادگان هستند. خانواده که بی‌اطلاع هستند و فقط می‌دانند فرزندشان به اسارت در آمده و شهید شده است ولی این افراد در کنار آنها حضور داشتند و زندگی کردند و در جریان چگونگی شهادتشان هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha