کد خبر 260455
۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۳

ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نشان داد:

هوای قم در وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک قرار گرفت

هوای قم در وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک قرار گرفت

با توجه به اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، شاخص کیفیت هوای شهر قم در شرایط بسیار ناسالم و خطرناک قرار دارد.

به گزارش خبرنگار استانی حیات؛ هوای شهر قم به‌ دلیل وجود ریزگردها در شرایط «خطرناک» قرار گرفته و هم‌اکنون شاخص کیفیت هوا برای این شهر رنگ «قهوه‌ای» و عدد 304 را نشان می‌دهد.

بر اساس توضیحات سازمان حفاظت از محیط زیست، در رده‌بندی قهوه‌ای افراد باید از فعالیت‌های خارج از منزل خودداری کنند.

البته این عدد برای آخرین به‌روزرسانی در ساعت 7:05 است و انتظار می‌رود که در ساعات آتی و با گرم شدن هوا، شاخص کیفیت هوا بدتر از این شود.

 با توجه به اطلاعات اداره کل حفاظت محیط زیست استان، امروز یکشنبه 17 تیرماه شاخص کیفیت هوا (304=AQI) در شهر قم به علت پدیده گرد و غبار هوا (ذرات معلق PM10) در شرایط خطرناک قرار دارد.

هواشناسی قم در خصوص وضعیت جوی امروز استان اعلام کرده، آسمان صاف تا قسمتی ابری، در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک را شاهد خواهیم بود.

بیشینه دمای امروز قم به 41 درجه رسید و کمینه آن نیز 26 درجه و متوسط سرعت وزش باد در امروز و فردا از 15 تا 21 کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده است.

در پی افزایش احتمال رخداد گردوخاک و وزش باد شدید در استان قم در روزهای شنبه و یکشنبه هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر شد.

این شرایط جوی تا روز سه‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت و شاهد افزایش دمای هوا تا 44 درجه سانتیگراد نیز خواهیم بود.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان و مبتلایان به آسم و زنان باردار درخواست شده تا از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را خودداری و از تردد غیرضروری به منظور کاهش تماس مستقیم با آلاینده هوا اجتناب کنند.

مرکز بهداشت استان از واحدهای صنفی عرضه مواد غذایی نیز خواسته تا از قرار دادن محصولات غذایی آماده مصرف از قبیل آجیل و خشکبار و غیره در خارج واحد و کنار معابر عمومی که در معرض آلودگی هوا هستند، خودداری کنند.

افرادی که به اقتضای کاری چند ساعت در فضای باز قرار می‌گیرند از ماسک تنفسی مناسب و استاندارد استفاده کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha