کد خبر 260420
۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۶

آئین‌نامه کمک معیشتی ایثارگران و افراد تحت تکفل آنها ابلاغ شد/ کدام ایثارگران مشمول کمک معیشت می‌شوند؟

آئین‌نامه کمک معیشتی ایثارگران و افراد تحت تکفل آنها ابلاغ شد/ کدام ایثارگران مشمول کمک معیشت می‌شوند؟

تصویب‌نامه هیات وزیران درخصوص آئین‌نامه اجرایی بند ب تبصره ۱۵ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد.

به گزارش گروه سیاسی حیات، هیات وزیران در جلسه ۱۴۰۳/۰۴/۱۰ به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی کشور و به استناد بند (ب) تبصره (۱۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، آئین‌نامه اجرایی بند مذکور را تصویب کرد.

در متن این ابلاغیه آمده است:

آئین‌نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت موضوع: بند (ب) تبصره (۱۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور

ماده ۱: در این آئین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

۲- سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور

۳- ستاد کل: ستاد کل نیروهای مسلح

۴- بهزیستی: سازمان بهزیستی کشور

۵- پایگاه: پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

۶- کمک معیشت: مبلغی نقدی که از محل اعتبارات مصوب مربوط به صورت ماهانه به مشمولان پرداخت می‌گردد.

۷- مشمولان جانبازان و آزادگان معسر غیر حالت اشتغال فاقد شغل و درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، افراد تحت تکفل قانونی جانبازان متوفی فاقد شغل و درآمد و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد و افراد موضوع بند (الف) ماده (۱) قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب ۱۳۹۶ که توسط کمیسیون پزشکی توانبخشی تعیین نوع و تعیین شدت معلولیت، بهزیستی دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید شناخته می‌شوند و فاقد شغل و درآمد هستند که بر اساس آزمون وسع و سایر احکام این آئین‌نامه شناسایی می‌شوند.

۸- دستگاه‌های متولی بنیاد، ستاد کل یا بهزیستی (حسب مورد) که بر اساس احکام این آئین‌نامه متولی پرداخت کمک معیشت به مشمولان می‌باشند.

ماده ۲: متقاضیان برای بهره‌مندی از کمک معیشت موضوع این آئین‌نامه باید درخواست خود را در سامانه اعلامی از سوی دستگاه‌های متولی ثبت و سپس اقرار نامه رسمی مبنی بر نداشتن شغل و درآمد (حسب مورد متقاضی و یا ولی یا سرپرست قانونی وی) را در سامانه یادشده بارگزاری نمایند.

ماده ۳: دستگاه‌های متولی مکلفند ظرف یک ماه پس از ثبت نام متقاضی جدید به منظور احراز شرایط وی جهت برخورداری از کمک معیشت و عدم اشتغال وی نسبت به استعلام از مراجع ذی صلاح نظیر صندوق بیمه و بازنشستگی تأمین اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح سازمان امور مالیاتی کشور سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پایگاه اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ،ایران اصناف ایران و تعاون ایران و سازمان اداری و استخدامی کشور (حسب مورد) اقدام کنند و دستگاه‌های یادشده مکلفند مراتب پاسخ به استعلام و مراتب اشتغال و میزان درآمد ماهیانه متقاضی را ظرف یک ماه از تاریخ استعلام به مرجع استعلام اعلام نمایند. مسئولیت عدم پاسخگویی و تبعات آن متوجه دستگاه‌های مذکور می‌باشد.

ماده ۴: دستگاه‌های متولی مکلفند در سقف اعتبارات مصوب مربوط نسبت به برقراری کمک معیشت برای مشمولان با اولویت دهک‌های درآمدی پایین‌تر اقدام نمایند.

ماده ۵: دستگاه‌های متولی مکلفند برای کلیه مشمولان حداقل یکبار نسبت به استعلام مجدد وضعیت آنان از حیث اشتغال و درآمد و تغییرات ایجاد شده در وضعیت آنان از دستگاه‌های موضوع ماده (۳) این آئین‌نامه اقدام نمایند و دستگاه‌های مذکور نیز مکلفند نسبت به پاسخ استعلام در چهارچوب مواعد مقرر در ماده (۳) این آئین‌نامه اقدام نمایند.

تبصره ۱- دستگاه‌های متولی مکلفند بلافاصله پس از ابلاغ این آئین‌نامه دهک‌بندی کلیه مشمولان را از پایگاه استعلام کنند و پایگاه مکلف است حداکثر ظرف یک هفته پس از تاریخ استعلام این اطلاعات را از طریق خدمات برخط (وب سرویس) ارائه دهد.

تبصره ۲- ایجاد و تحمیل هرگونه تعهد و بار مالی ناشی از عدم ارائه اطلاعات در موعد مقرر و یا ارائه اطلاعات نادرست توسط مراجع طرف استعلام بر اساس بندهای (هـ) و (ح) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوب ۱۳۹۳ و سایر مقررات مشمول مجازات قانونی مربوط خواهد بود.

ماده ۶: کمک معیشت پرداختی به مشمولان بر اساس جدول زیر تعیین خواهد شد:

ماده ۷: دستگاه‌های متولی مکلفند ظرف یک ماه پس از دریافت پاسخ استعلام از دستگاههای موضوع ماده (۳) این آیین نامه بر اساس اطلاعات دریافتی و احراز شرایط، حسب مورد نسبت به برقراری ،قطع اصلاح یا استمرار کمک معیشت در سقف اعتبارات مصوب مربوط اقدام نمایند.

تبصره ۱- پایگاه مکلف است در صورت اعتراض فرد نسبت به دهک تعیین شده، نسبت به بررسی مجدد آن اقدام و نتیجه را اعلام نماید.

تبصره ۲- دستگاههای متولی مکلفند در صورت اعتراض فرد نـ به استحقاق سنجی به عمل آمده نسبت به بررسی مجدد آن اقدام و نتیجه را به وی اعلام نمایند.

ماده ۸: کلیه پرداخت‌ها به جامعه هدف توسط دستگاه‌های، متولی در سقف تعداد مشمولان اسفندماه سال ۱۴۰۲ مجاز بوده و هرگونه افزایش جامعه هدف منوط به درخواست کتبی دستگاه و صدور مجوز مکتوب توسط سازمان می‌باشد.

ماده ۹: چنانچه مشمولان هرگونه درآمدی از قبیل حقوق یا مستمری کمتر از مبلغ کمک معیشت مقرر در این آیین نامه دریافت ،نمایند، صرفاً مابه التفاوت آن تا سقف مبلغ مندرج در ماده (۶) این آیین نامه حسب مورد توسط دستگاههای متولی پرداخت می‌شود.

ماده ۱۰: مشمولانی که توانایی انجام کار داشته و علی رغم فراهم شدن شرایط اشتغال به تشخیص دستگاههای ،متولی مشغول به کار نشده باشند مشمول دریافت کمک معیشت نمی باشند.

ماده ۱۱: در صورت زوال شرایط بهره برداری از مزایای این آیین نامه

ماده ۱۲: دستگاه‌های متولی مکلفند در بازه‌های زمانی سه ماهه گزارشی از اجرای این آئین‌نامه را به کمیسیون برنامه و بودجه هیات دولت ارائه دهند.

ماده ۱۳: نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه بر عهده دستگاههای متولی است.

محمد مخبر- معاون اول رئیس جمهور

متن کامل این اطلاعیه را اینجا مشاهده می‌کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha