کد خبر 260405
۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱

با اعلام رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک:

شهریه ۱۰۰ میلیونی در کودکستان‌ها نداریم

شهریه ۱۰۰ میلیونی در کودکستان‌ها نداریم

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک با اشاره به تعیین شهریه مصوب کودکستان‌ها گفت: مراکز غیرمجاز احصاء و شناسایی شده اند و برخی از این مراکز اخطار تعطیلی دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات؛ مجتبی همتی‌فر، رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک با بیان اینکه همه کودکستان‌های مجاز در سامانه کودکستان‌یاب که در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فعال است، ثبت شده‌اند، تصریح کرد: همه مراکز که دارای مجوز بوده و رسمیت دارند در این سامانه ثبت شده اند. همچنین در همین سامانه و پایگاه داده شهریه سال ۱۴۰۳ مصوب شده است. با توجه به ویژگی و مولفه‌هایی که برای یک مرکز در نظر گرفته شده است، برای هر مرکز شهریه‌ای مشخص در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در واقع شهریه کودکستان‌ها براساس مولفه‌هایی که در آیین نامه اعلام شده است و در سامانه بارگذاری کرده‌اند و همچنین مواردی مانند نیروی انسانی و… که آن‌ها هم در سامانه بارگذاری شده و براساس ظرفیتی که دارند، تعیین می‌شود. سامانه نیز به صورت هوشمند و الکترونیک با توجه به این مولفه‌ها، شهریه را برای هر پایه محاسبه می‌کند و به تفکیک در سامانه نمایش داده می‌شود.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک ادامه داد: البته شهریه‌ای که در حال حاضر روی سامانه بارگذاری شده است، مربوط به سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ است و برای سال جدید انشالله به زودی سامانه دوباره فعال می‌شود. همه مراکز چه مراکزی که در سامانه بودند و چه مراکزی که به تازگی مجوز دریافت کرده‌اند، شهریه‌شان مشخص خواهد شد. این یک خدمت است که برای راحتی مردم در نظر گرفته شده است.

همتی در پاسخ به این سوال که برخی از مراکز و کودکستان‌ها شهریه‌های بسیار زیادی از والدین دریافت می‌کنند حتی بعضا تا ۱۰۰ میلیون تومان هم شهریه دریافت می‌شود چه نظارتی از سوی سازمان بر این مراکز صورت می‌گیرد، گفت: ما در محاسباتی که در سامانه صورت داده‌ایم، چنین شهریه‌ای نداریم.

وی در ادامه افزود: وقتی از شهریه صحبت می‌شود آن خلط می‌شود در چند موضوعی که اصلا ربطی به شهریه تعلیم و تربیت ندارد و شامل هزینه مواردی است که خانواده درخواست داده است مانند سرویس ایاب و ذهاب، هزینه وعده‌های غذایی، هزینه لباس و نوشت افزار. وقتی والدین مجموع خدمات جانبی را در کنار خدمات تعلیم و تربیت از کودکستان انتظار دارد، شهریه کودکستان گاهی تا دو برابر شهریه مصوب می‌شود. اما ما در سامانه این موضوعات را جزو شهریه مصوب محاسبه نمی‌کنیم، چراکه این موارد از موضوعاتی است که بین والدین و مرکز به صورت توافقی صورت می‌گیرد و نباید به والدین تحمیل شود.

همتی فر تاکید کرد: تمام مراکزی که به عنوان کودکستان یا پیش دبستان و یا مهدکودک فعالیت می‌کنند قاعدتا باید مجوز سازمان را داشته باشد، خوشبختانه عمده کودکستان‌ها تابلوی جدید را نصب کرده‌اند که تا ابتدای مهر فراگیر خواهد شد و این از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد مرکز یا کودکستان دارای مجوز است در عین حال مشخصات این مراکز نیز در سامانه ثبت شده است و خانواده می‌تواند با مراجعه به سامانه مراکزی را که در منطقه زندگی‌شان دارای مجوز است، شناسایی کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha