کد خبر 258702
۵ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۰

با نزاع و شکاف نمی‌شود تورم را کاهش داد

با نزاع و شکاف نمی‌شود تورم را کاهش داد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مهمترین موضوع مردم است، گفت: مصالح مردم قربانی درک‌های و عدم اطمینان به حمایت مردم از این تصمیمات شده است با این سطح نزاع درون حکومت و شکاف مردم و دولت نمی‌توان برای تورم نظام چند نرخی ارز قیمت گذاری حامل‌های انرژی کاری کرد.

به گزارش گروه سیاسی حیات؛ مسعود پزشکیان ضمن تبریک عید غدیر گفت: اگر از مردم بپرسیم که رئیس جمهور چه مشکلی را باید حل کند اکثریت قاطع مردم به مسائل اقتصادی نظیر تورم، عدم تناسب دخل و خرج، بیکاری، بی‌ثباتی سیاست‌ها، وضعیت بانک‌ها، مالیات‌های غیر قابل توجیه و از این قبیل اشاره می‌کنند و در مرحله بعد به مساله سیاست خارجی و ارتباط با جهان و موضوعات اجتماعی و فرهنگی اشاره خواهند کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگرازمن بپرسید مهمترین کاری که رئیس جمهور باید انجام دهد چیست، می‌گویم که مهم‌ترین کار او پاسخ دادن به این سوال است که چرا این مسائل حل نمی‌شود؛ وجود مسأله در همه جوامع طبیعی است اما آنچه که طبیعی نیست، حل نشدن مسئله‌ها و باقی ماندن آنها برای مدت طولانی است؛ من می‌گویم که چرا این مسائل حل نشده است و با ادامه وضع موجود نیز حل نخواهد شد.

پزشکیان شکاف عمیق داخل ساختار سیاسی و شکاف میان مردم و دولت را مهم‌ترین مانع تصمیم‌گیری در کشور عنوان کرد و گفت: مصالح مردم قربانی درک‌های متفاوت از منافع ملی است و شکاف میان مردم و دولت نیز باعث ترس از تصمیم‌گیری‌های مهم و عدم اطمینان به حمایت مردم از این تصمیمات شده است؛ با این سطح از نزاع درون حکومت و شکاف میان مردم و دولت نمی‌شود برای ایران کار مهمی کرد و با این نزاع‌ها و شکاف‌ها نمی‌شود برای تورم نظام چند نرخی ارز، قیمت گذاری حامل‌های انرژی، مسئله آب و تحریم‌ها راه حل پیدا کرد. بهترین راه حل‌های کارشناسان در میان نزاع‌های سیاسی و شکاف مردم و حکومت بی اثر می‌شود و خود تبدیل به موضوعی برای منازعه و شکاف بیشتر می‌شود؛ همانگونه که در گذشته موضوعی ملی نظیر برجام به موضوع نزاع سیاسی و شکاف اجتماعی بدل شد.

وی با اشاره به اینکه من می‌خواهم الگویی از سیاست ورزی و اخلاق سیاسی معطوف بر توافق سازی را سرلوحه کار خود قرار دهم و شدت منازعات سیاسی و شکاف دولت و مردم را کم کنم، گفت: ارجاع به امر کارشناسی وظیفه ماست و هیچگاه نمی‌پذیرم برای کسب رای در اینجا و در حضور ملت ایران وعده‌های غیر کارشناسی و پوچ دهم. امر کارشناسی همراه با شفافیت و پاسخگویی راهبرد من است و من بکارگیری دیگران را بر اساس شایستگی‌های کارشناسی انجام خواهم داد. من از رویکرد زورمدارانه و تحقیر و توهین می‌پرهیزم و این شیوه زندگی من است؛ من ارزش‌های دینی و اجتماعی خودم را دارم و معتقدم در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان دیگران را نادیده گرفت و تحقیر یا توهین کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم ایران فهیم هستند و اخلاق مداری را ضرورت سیاست ورزی می‌دانند و نه نمایش بی‌فایده، تصریح کرد: من در برخورد با رقبا و مواجهه کارشناسان در زندگی همواره اصول اخلاقی را رعایت خواهم کرد؛ من نقد پذیری و تن دادن به آزادی بیان را لازمه دولت شفاف پاسخگو و به دور از فساد می‌دانم و وعده‌های بی پشتوانه نمی‌دهم، چون برای مردم احترام قائل هستم و ممکن نیست برای کسب رای و یا خوشایند صاحبان قدرت و ثروت مردم را فریب دهم؛ من دروغ نخواهم گفت و اگر موفق نشدم، عذرخواهی خواهم کرد و اطمینان دارم که فقط با اتکای بر راستگویی خودم و همه ارکان دولت اعتماد مردم را جلب می‌کنم و این سرمایه عظیم ما در مسیر ساختن ایران خواهد شد.

پزشکیان افزود: من در عمر خودم و خانواده‌ام از رانتی بهره نبردم و به مردم قول می‌دهم گزارشی از انواع راندها که در کشور توزیع می‌شود و جز فساد و نابرابری و بی‌اعتمادی تولید نمی‌کنند به آنها ارائه کنم؛ من همچنین به آزادی رسانه‌ها و شفافیت باور دارم و معتقد به توسعه هستم و بقای کشور و توسعه مردم را در گروی کارآمدی دولت و توسعه می‌دانم. من به رعایت حقوق شهروندی باور دارم و رئیس جمهوری شنونده و پاسخگو خواهم بود نه سخنگو و ناشنوا؛ دولت من دولت شنیدن صدای مردم خواهد بود و تکرار می‌کنم که من دروغ نخواهم گفت؛ چراکه این بزرگترین رذیلت اخلاقی و ویروس کشنده است که مانند اپیدمی به جان سیاست ایران افتاده است. من از همه کسانی که با افتخار برای سربلندی و آبادی ایران رای می‌دهند، تشکر می‌کنم و اطمینان دارم دوره جدیدی را در ایران شاهد خواهیم بود.

بیایید دست از اختلافات برداریم

پزشکیان در دور دوم بخش نخست مناظره پنجم گفت: من به چیزی که گفتم معتقدم و نمی‌دانم چرا آقای قاضی زاده می‌خواهد مرا وادار به جنگ کند. درباره عملکرد ایشان به جانبازان زنگ بزنید و نظرشان را بپرسید. مشکل ما راهکار نیست. قرار بود یک میلیون شغل و مسکن و ... ساخته شود، چرا نشد؟ حضرت علی می‌فرماید اگر مشکلی وجود دارد مشکل خود را در خفا  حل کنید و اگر در میدان آمدید مشکل مردم را حل کنید.

وی با بیان اینکه اگر قانون ایت‌الله رئیسی وجود دارد و خوب است چرا می‌خواهند قانون بگذارند؟ گفت: اگر قرار است کاری انجام شود باید با همان برنامه توسعه اجرا شود.

پزشکیان تصریح کرد: آیا افرادی که در ادارات و شهرداری‌ها جایگزین شده‌اند خوب هستند؟ اگر هستند که مردم به جریان موجود ادامه دهند. ما می‌توانیم مشکل را حل کنیم با اعتماد به کارشناسی که علم و تجریه و تعهد دارد. 

 وی با تاکید بر اینکه اگر به وعده‌های خود عمل نکردیم باید محاکمه شویم، گفت: در داخل دعوا سیاسی داریم اما سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون اساسی میثاق ماست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: زندگی من مشخص است و با تمام وجود به مردم عشق می‌ورزم. اینکه همدیگر را متهم کنیم راه به جایی نمی‌برد. اختلاف لبه آتش است و در این دعواهای سیاسی سرمایه ملی از بین می‌رود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha