کد خبر 258450
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

تصویب آیین‌نامه آرامستان‌های کشور در هیات وزیران

تصویب آیین‌نامه آرامستان‌های کشور در هیات وزیران

آیین‌نامه آرامستان‌های کشور که توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و با همکاری شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط تهیه شده بود، در جلسه ۲۳ خرداد هیات وزیران تصویب و برای اجرا ابلاغ و جایگزین آیین‌نامه قدیمی آن شد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، آیین‌نامه آرامستان‌های کشور توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری های کشور پس از تشکیل جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان اتحادیه آرامستان ها، نمایندگان آرامستان‌های شهرداری‌های کشور، صاحبنظران و دستگاه‌های اجرایی مرتبط تهیه و با امضای وزیر کشور برای سیر مراحل قانونی تصویب، به دولت ارسال شد تا جایگزین آیین نامه مرده‌شویخانه و گورستان مصوب سال ۱۳۱۹ شود.

تصویب آیین‌نامه آرامستان‌های کشور بعد از گذشت ۸۴ سال از تصویب آیین نامه مرده‌شویخانه و گورستان که مضامین آن به‌ دلیل مقتضیات کنونی، ویژگی‌ها و شرایط شهرها و روستا؛ ناملموس، ناهماهنگ و ناکارامد بود، اقدام موثری در حوزه مدیریت آرامستان‌ها محسوب می‌شود و تأثیر زیادی در مدیریت بهینه این مجموعه‌ها و خدمات رسانی مطلوب‌تر در آنها به شهروندان خواهد داشت.

در آیین‌نامه جدید، تدوین دستورالعمل اجرایی برای فرایند اجرایی آرامستان‌ها پیش بینی شده که پس از نهایی شدن توسط وزیر کشور ابلاغ که باعث وحدت رویه در اجرای امور توسط مدیریت‌های اجرایی خواهد شد.

در آیین‌نامه آرامستان‌های کشور، موضوع تامین زمین مناسب برای ایجاد آرامستان توسط دستگاه‌های مربوطه پیش بینی و موضوع اجازه حمل اموات و تشخیص متوفی برای حمل توسط مراجع ذی ربط به صورت شفاف و تخصصی تبیین شده که مشکلات موجود در این زمینه را رفع خواهد کرد.

در این آیین‌نامه، همچنین شرایط حمل متوفی از شهری به شهری دیگر یا از خارج کشور به داخل و بالعکس و الزام همکاری ثبت احوال در کلان شهرها و مراکز استان‌ها به استقرار نیرو در آرامستان‌ها برای تسریع در امور شهروندان، تعاریف و اصطلاحات کاربردی، منابع درآمدی آرامستان ها و دیگر موارد ضروری در چارچوب قوانین موجود پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha