کد خبر 258409
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۸

معاون بهداشت وزیر بهداشت‌ اعلام کرد؛

ضرورت تقویت شبکه بهداشتی‌ و درمانی در مناطق شهری/ ۹۷ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش برنامه پزشکی‌ خانواده هستند

ضرورت تقویت شبکه بهداشتی‌ و درمانی در مناطق شهری/ ۹۷ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش برنامه پزشکی‌ خانواده هستند

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان‌ و آموزش پزشکی از ضرورت تقویت شبکه بهداشتی‌ و درمانی در مناطق شهری خبر داد و گفت: برنامه «سلامت خانواده» زیر ساخت برنامه پزشکی خانواده است.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار کرد: وزارت‌ بهداشت طی دوره‌های مختلف اقدامات گسترده‌ای داشته که از بسیاری اقدامات مردم اطلاع ندارند. در حوزه بهداشت ابتدا باید مشکلات شناسایی، سپس برای آن‌ها راه‌حل ارائه شود. به عنوان نمونه ۳۰ سال پیش بیماری‌های عفونی عامل عمده مرگ‌ و میرها بود. اما اکنون ما سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار فوتی در کشور داریم که عامل بیش از ۸۰ درصد این مرگ‌ و میرها بیماری‌های غیر واگیر هستند که از این ۸۰ درصد بیش از ۴۳ درصد به بیماران قلب‌و عروق اختصاص دارد که بیماری‌های قلب‌ و عروق شامل عوامل خطر متعددی می‌شود، اما عمده این بیماری ناشی از پُرفشاری خون و دیابت است. بنابراین، برای کاهش آمار مرگ‌ و میر باید راه‌کاری برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر بویژه پرفشاری خون و دیابت بیابیم.

وی با اشاره به برنامه پویش‌ ملی‌ سلامت که با هدف شناسایی بیماران مبتلا به پرفشاری خون و دیابت اجرا شد، ادامه داد: شبکه بهداشتی ‌و درمانی افتخار انقلاب اسلامی است که نقش موثری در کنترل بیماری‌ها، واکسیناسیون، کاهش آمار مرگ‌ میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال داشته است. اما با وجود آنکه ۹۷ درصد از جمعیت روستایی کشور از طریق برنامه‌ پزشکی‌ خانواده تحت پوشش این شبکه هستند، متاسفانه در مناطق شهری این شبکه دچار ضعف شدید است. بر همین اساس ما با اجرای برنامه ‌ملی پویش‌ سلامت علاوه بر بیماری‌یابی، سه هدف اساسی دیگر، یعنی شناسایی ضعف شبکه بهداشتی‌ و درمانی، چگونگی تقویت شبکه و کنترل بیماری‌های غیر واگیر از طریق فرهنگ‌سازی را دنبال کردیم.

فرشیدی با اعلام آمار استخراج شده از مبتلایان به پرفشاری خون به عنوان یکی از دو فاکتور مورد نظر در برنامه ‌ملی ‌پویش ‌سلامت، گفت: در این پویش ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به پُرفشاری‌خون در کشور شناسایی شدند که قبل از آن خودشان از ابتلا به پُرفشاری ‌خون مطلع نبودند و فقط در استان اصفهان ۶۰ هزار بیمار مبتلا به پُرفشاری‌خون شناسایی شد. ضمن آنکه در این پویش ۱۰ میلیون نفر موردِ پِره هایپرتنشن (فردی که استعداد ابتلا به پرفشاری خون را دارد) شناسایی شدند. درحالی ‌که اگر شبکه بهداشتی ‌و درمانی در مناطق شهری مانند این شبکه در مناطق روستایی فعال بود، نباید یک‌ باره با این آمار مواجه می‌شدیم.

به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان‌ و آموزش پزشکی با اجرای برنامه ‌پویش‌ ملی ‌سلامت به ضرورت تقویت شبکه بهداشتی ‌و درمانی در مناطق شهری با هدف ایجاد دسترسی همه افراد بالای ۳۰ سال به این شبکه پی‌ بردیم که برای تحقق این مهم اجرای برنامه سلامت ‌خانواده در مناطق شهری در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت و مقرر شد، همه گروه‌های سنی بالای ۳۰ سال هر ۶ ماه یک‌بار برای کنترل فشارخون، دیابت و غربالگری بعضی از سرطان‌ها به مراقبان سلامت تعیین شده در برنامه سلامت‌خانواده (در واقع مراقبان سلامت در مناطق شهری مسئولیت بهورزان در مناطق روستایی و برنامه پزشکی‌خانواده را برعهده دارند) مراجعه کنند.

وی افزود: برای تقویت خدمات بهداشتی در کشور باید فاصله بین مردم و پایگاه‌های ‌سلامت کم می‌شد که با اجرای کامل برنامه سلامت‌ خانواده این امر مهم تحقق خواهد یافت. اما تحقق کامل این برنامه نیازمند نیروی انسانی بود. در استان‌های فارس و مازندران که برنامه پزشکی ‌خانواده در حال اجراست به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک کارشناس بهداشت به عنوان مراقب سلامت داریم. اما در برنامه ‌سلامت ‌خانواده با افزایش تعداد مراقبان هر یک هزار و ۵۰۰ نفر را تحت نظر یک کارشناس بهداشت قرار دادیم تا مراقبان سلامت درصورت شناسایی بیماران بتوانند، مانند بهورزان در مناطق روستایی به شکل فعال پیگیر سلامت افراد تحت پوشش خود باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علاوه بر پرفشاری خون و دیابت برخی از سرطان‌ها ازجمله سرطان پستان و سرطان روده‌ بزرگ نیز از جمله بیماری‌های غیرواگیری هستند که بخش قابل توجهی از آمار مرگ ‌و میر کشور را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین ضرورت دارد مراقبان سلامت با انجام تست‌های تشخیصی ساده نسبت به تشخیص به‌ هنگام این بیماری‌ها اقدام کنند تا بیماران بتوانند اقدامات درمانی مورد نیاز را قبل از انتشار بیماری دریافت نمایند. زیرا در بسیاری از موارد سرطان‌ها در موارد اولیه خاموش و بدون علامت هستند و اگر به موقع تشخیص داده نشوند و وارد فاز چهارم بیماری (انتشار سرطان در بدن) شوند اقدامات درمانی بی‌تاثیر است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه سال ۱۳۹۵، برنامه مراقبت از پشه آئدس در کشور آغاز شد و از سال ۱۳۹۹ که مواردی از ابتلا به بیماری عفونی «تب دنگی» در کشور پاکستان گزارش شد، ما نظام مراقبت از «تب دانگی» را در دستور کار معاونت بهداشتی وزارت بهداشت قرار دادیم، یعنی علاوه بر اقداماتی که در رابطه با شناسایی محل‌های زندگی پشه آئدس و سم‌پاشی این محل‌ها انجام می‌شد، بیماری‌یابی در مبادی ورودی‌ کشور نیز به مراجع ذی‌ربط ابلاغ شد.

فرشیدی اضافه کرد: از آغاز برنامه مراقبت از پشه آئدس تا ۲۶ اردیبهشت سال جاری، ۱۲۲ مورد ابتلا به تب‌دنگی گزارش شده، اما از ۲۶ اردیبهشت تاکنون ۹۲ مورد ابتلا به بیماری تب‌دنگی در کشور شناسایی شده است که بیشتر آن‌ها از کشورهای امارات، عمان و پاکستان وارد ایران شده‌ و البته تعدادی از این بیماران نیز ایرانیانی هستند که به کشورهای همسایه سفر کرده و مبتلا شده‌اند. بنابراین اگر ما از سال ۱۳۹۹ نظام‌مراقبت از تب‌دنگی را در دستور کار معاونت بهداشتی وزارتخانه قرار نداده بودیم، اکنون با گسترش این بیماری در کشور دچار بحران می‌شدیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که پشه آئدس، عامل ابتلا به تب‌دنگی است و اگر خواهان پیشگیری از بیماری تب‌دنگی هستیم باید به دو نکته توجه کنیم، تصریح کرد: نخست این که پشه آئدس در کشور حضور نداشته باشد و اقدام دوم شناسایی زودهنگام بیماران است. ضمن‌آنکه باید توجه داشته‌ باشیم که کنترل پشه‌آئدس و تب‌دنگی مانند مالاریا ساده نیست و نیازمند همت همه‌جانبه است. بر همین اساس سند ملی مبارزه با پشه آئدس با هدف پیشگیری از گسترش تب‌دنگی با امضای رئیس سازمان پدافند کشور به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

 فرشیدی با بیان این که ادغام آموزش پزشکی در خدمات درمانی یکی از اقدامات بسیار خوب آقای دکتر مرندی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است، همچنین گفت: دولت آینده باید تکمیل ادغام را به عنوان یکی از اولویت‌های حوزه بهداشت ‌و درمان مورد توجه قرار دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha