کد خبر 258385
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۲

رئیس سازمان انررژی اتمی در پاسخ به «حیات»:

رسیدن مجتمع‌های پرتوهی به هشت سامانه تا پایان شهریور/ افتتاح مرکز آموزش علوم و فنون هسته ای بعد از انتخابات

رسیدن مجتمع‌های پرتوهی به هشت سامانه تا پایان شهریور/ افتتاح مرکز آموزش علوم و فنون هسته ای بعد از انتخابات

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در بخش غیرانرژی پرتودهی را در دستورکار قرار دادیم و در سه ماه اول سال، چهار سایت را افتتاح کردیم و تا شهریور به هشت سامانه می‌رسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی حیات؛ محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست مشترک خود که  به میزبانی سخنگوی دولت برگزار شد اظهار کرد: وجه تمایز سازمان انرژی اتمی این است که سازمان هم محقق علم و فناوری است و هم مصرف کننده است؛ از این رو فشار تحقیق و توسعه در گروه محققان سازمان یک عامل ثانوی دارد که همان تقاضاست که وقتی این ۲ با هم، هم راستا می‌شود و سبب  رشد سبب می‌گردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اولین گام ما این بود که سند جامع راهبردی را برای اینکه نسبتش را با آینده روشن کند تهیه کنیم و در ۱۴۰۱ توسط رئیس‌جمهور رونمایی شد.

وی افزود: در پرتو این ریل‌گذاری در ۲ سالانه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۳۰۰ دستاورد دانشی را ثبت کردیم یعنی هر یک و نیم روز یک دستاورد ثبت شده است و رویکرد برنامه محور و نتیجه گرا که حاصل سیاست جدید بود.

اسلامی ادامه داد: فناوری هسته‌ای تاثیرات خود را در زندگی مردم نشان می‌دهد در ۲ محور انرژی و غیر انرژی. رسیدن به ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای از مهمترین اهداف در محور انرژی است.

وی ادامه داد: برای تحقق این برنامه در مناطق ساحلی شرکت‌هایی را تاسیس کردیم و مطالعات تفصیلی و عملیات آغاز شده و در سال۱۴۰۰ ما ۳۰۰ نفر نیروی انسانی در این پروژه‌ها داشتیم که الان بیش از پنج هزار نفر فعال هستند.

اسلامی تاکید کرد: در بخش غیرانرژی نیز پرتودهی را در دستورکار قرار دادیم. در سه ماه اول سال چهار سایت را افتتاح کردیم و تا شهریور به هشت سامانه می‌رسد که با اینها هدف افزایش ماندگاری محصولات کشور را در بخش‌های مختلف داریم.

وی افزود: الان در تولید محصولاتی از جمله در بخش سلامت بیش از ۶۵ محصول رادیودارویی در سطح کشور تولید می کنیم و سعی بر گسترش بازار در منطقه داریم.

رئیس سازمان انررژی اتمی گفت: امروز بیش از ۲۰ محصول رادیودارو در فاز تحقیقاتی داریم  و ۲۲۰ مرکز پزشکی را پشتیبانی‌ می‌کنیم در حالی که در سال۱۴۰۰، این مراکز ۱۹۰ مرکز بودند. همچنین ما مرکز تولید و  توسعه رادیودارو را در دست اقدام داریم که ظرفیت ما را از پنج تا هفت برابر در تولید رادیو دارو ارتقاء می‌دهد.

اسلامی در پاسخ به خبرنگار سیاسی حیات، درمورد افتتاح مرکز آموزش علوم فنون هسته ای اظهار کرد: برنامه افتتاح این مرکز برای فردا تنظیم شده بود، اما به دلیل اینکه الان فضای کشور، فضای انتخاباتی است و  همینطور این کار فوق العاده مهم در پوشش خبری درستی قرار بگیرد،این مرکز چند روز بعد از انتخابات افتتاح خواهد شد.

آمادگی برای ایجاد ۵۰ کلینیک زخم در کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: در بخش پلاسمای سرد هم برای بیماران خاص از جمله دیابت کاربرد دارو در درمان زخم بسیار موثر است و آمادگی داریم تا پنجاه کلینیک زخم در کشور ایجاد کنیم. در سم زدایی از افلاتوکسین در رابطه با پسته این پلاسماتراپی کمک کرده است و در ابزار دقیق هسته‌ای هم تعداد زیادی از مجتمع‌های صنعتی داشتیم که در این رابطه مشکل داشتند و امروز کلیه این سامانه‌ها طراحی و ساخته شده است.

اسلامی همچنین گفت سازمان انرژی اتمی شرکت هایش مقام اول بهره برداری را کسب کرده‌اند و این موفقیت بزرگی بوده  و شرکت‌هایی که به نوعی ورشکسته تلقی می شدند در صدر بهره‌وری قرار گرفتند.

پرتودهی و افزایش عمر محصولات کشاورزی

وی‌ درباره افتتاح تجهیزات پرتودهی گفت: ما ظرفیت متناسب با حجم تولید در کشور را در این بخش ایجاد می‌کنیم با کمک بخش خصوصی. آن بخشی که ریسک دارد را ما به بخش خصوصی کمک می‌کنیم . در استان خراسان رضوی که از قطب‌های کشاورزی است جا دارد از این سامانه‌ها بیشتر نصب شود. پرتودهی باعث می‌شود آثار سموم از محصول حذف شود و عمر محصول افزایش می‌یابد. در محصولات کشاورزی مثل سیب زمینی و حبوبات این دستگاه‌ها موثر هستند و این از ضایعات بیشتر در بخش تولید محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کند. در دنیا حدود ۵۰ سال است این کار انجام می‌شود ما هم داشتیم، اما باید گسترش پیدا می‌کرد و این ملموس‌ترین نوع حضور انرژی اتمی در زندگی مردم است و در آینده در اردبیل هم سامانه را افتتاح می‌کنیم.

اسلامی گفت: گسترش رادیوداروها را با هدفی نو پی گرفتیم یعنی این که در رادیوداروهای تشخیصی ضریب دقت را ارتقا دهیم و در درمانی اثرگذاری را ارتقا دهیم و این هدف تا حد زیادی محقق شده است. در سال ۱۴۰۲ حجم پرتودهی محصولات که شامل محصولات یکبار مصرف پزشکی‌ می‌شود را سه برابر توسعه دادیم و این روند ادامه دارد و شرکت‌هایی که علاقه دارند در این حوزه وارد شوند به آنها کمک می‌کنیم. در سریال «نون خ» با زبان طنز حضور و اثر انرژی هسته‌ای را به خانه‌های مردم بردیم و این یک زنجیره است که از نقطه شروع تا جایی که در اختیار مردم قرار گیرد را در سطوح مختلف دنبال می‌کنیم.

اتمام ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر در پنج و هفت سال آینده

رییس سازمان انرژی اتمی درباره روند ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر گفت:  در ۱۴۰۰ به دلایلی در وضعیت رکود در روند ساخت این ۲ واحد بودیم اما امروز در همه زمینه‌ها در سایت بوشهر و در کارخانه‌های ایرانی طرف قرارداد اقلام در حال ساخت هستند و از امروز تا پنج سال دیگر واحد اول آماده می شود و طی هفت سال واحد دوم. نیروگاه‌های دیگر هم به این شکل و در همین بازه زمانی یک واحد از نیروگاه‌های کارون و از واحدهای دیگر هم یک واحد احتمالا بتوانیم در مدار قرار دهیم.

وی درباره جهاد تبیین و سیاست درهای باز سازمان انرژی اتمی گفت در ۱۴۰۰ پنج گروه از سازمان بازدید کرده بودند. در ۱۴۰۲ به ۲۰۰ گروه رسید و جمعیتی که توانستند بازدید کنند به ده هزار نفر رسیدند که شامل اشخاص و گروه های مختلف بودند و در ۱۴۰۰ سازمان چهار نمایشگاه برگزار کرده بود اما در ۱۴۰۲ ، ۴۲ نمایشگاه برگزار کردیم.

مطالبات آژانس باید در چارچوب ان‌پی‌تی و پادمان جامع باشد

اسلامی در پاسخ به اینکه گروسی اخیرا گفته است به سمت دیپلماسی با ایران و یک توافق جدید باید رفت گفت روابط ایران و آژانس مبنای قانونی دارد و این مبنا ان‌پی‌تی و پادمان جامع است. آژانس در این چارچوب حرکت می‌کند و در همین قالب باید مطالبه داشته باشد و غیر از این نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا درباره اینکه برخی معتقدند به لحاظ فنی و مالی و تامین سوخت پشتوانه کافی برای ورود به ساخت نیروگاه‌های اتمی نداریم گفت: ساخت نیروگاه های اتمی بسته به نوع قراردادش متفاوت است. قراردادی که برای نیروگاه بوشهر است آن‌چه در گذشته امضا شده احداث هشت نیروگاه است که تعهد تامین سوخت هم با سازنده است. این قراداد ۲ بخش دارد یکی‌ داخلی سازی و بخش دیگر ساخت در کشور طرف قرارداد است.

برای تامین سوخت ۲۰ هزار مگاوات نگرانی نداریم

وی ادامه داد: برای سایر بخش‌ها از پروژه‌های صفر فرایند که معدن است ظرفیت‌های خود را گسترش دادیم،  منابع کافی و متنوع در کشور است و نگرانی برای تامین سوخت ۲۰ هزار مگاوات نداریم.

اسلامی در ادامه گفت متاسفانه یک اظهار نظر ذهنی توسط برخی کارشناسان در این رابطه می شود اما ما مورد به مورد هر یک از اضلاع نیروگاه را شناسایی کردیم و با شناسایی شرکت‌ها و ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد این را در قالب نقشه راه بومی‌سازی نیروگاه های اتمی احصا کردیم و با راستی‌آزمایی که کردیم و یک سال هم طول کشید انجام دادیم.

 اسلامی گفت: با تجربه ۳۰ ساله‌ای که در حوزه صنعت دارم و شناخت از ظرفیت‌های صنعتی خوشبین هستم و مطمئنم این کارها انجام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha