کد خبر 257992
۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۶

در گفتگو با «حیات» مطرح شد؛

تابستان گرمتر در انتظار ایران

تابستان گرمتر در انتظار  ایران

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: متأسفانه افزایش خشکسالی‌های چندین سال گذشته، باعث شده که افزایش دمای ایران در تابستان‌به طور میانگین ۲ تا ۳ درجه گرمتر از حد نرمال باشد.

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی حیات، با بیان اینکه هر منطقه‌ای در کشورمان دمای خاص خود را دارد و هیچ کجای کشور با یکدیگر یکسان نیست، اظهار کرد: امروزه در استان خوزستان دمای هوای حدود ۵۰ درجه را تجربه می‌کنیم، ولی در استان یزد دمای هوا حدود ۴۰ درجه است.

وی ادامه داد: به‌طور کلی در هفته جاری، استان‌های غربی کشور مثل کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام و خوزستان دمای بیش ۳ تا ۶ درجه بالاتر از دمای نرمال و معمول را تجربه می‌کنند و این مناطق گرمتر می‌شوند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی، پیرامون شایعاتی در خصوص افزایش درجه دمای هوا تا ۶۲ درجه در استان‌های مرزی غرب کشور، تاکید کرد: این موضوع را تکذیب می‌کنم و این دما اصلاً در اقلیم ایران به وقوع نمی‌پیوندد.

تابستان گرمتر در انتظار  ایران

وی همچنین با اشاره به اینکه انتظار مان این است که امسال تابستان به‌طور میانگین بیش از ۲ تا ۳ درجه دما گرمتر از حد نرمال در سال‌های گذشته باشد، تصریح کرد: ممکن است در طول هفته‌های جاری و در برخی از مناطق ناهنجاری‌های دمای هوا ۵ تا ۶ درجه افزایش نسبت به حد نرمال به وجود بیاید. البته این وضعیت در اکثر نقاط دنیا نیز حاکم است و آن‌ها نیز نا بهنجاری‌های مثبت دما را تجربه می‌کنند، به‌طوری‌که در سال گذشته گرمترین دوره کره زمین را تجربه کردیم.

نقش تغییرات اقلیمی در گرمای تابستان

وظیفه، به نقش تغییرات اقلیمی در افزایش دمای هوا اشاره کرد و افزود: به‌طور کلی در کشور ما تابستان‌ها گرم است، اما با توجه به افزایش دمای ۲ تا ۳ درجه‌ای که به واسطه خشکسالی‌ها به وجود آمده، سبب گرمایش بیشتر در مناطق مختلف ایران شده است.

وی با بیان اینکه به‌طور میانگین دنیا ۱.۵ درجه گرمای پیش از آغاز عصر صنعتی (دهه ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی) را تجربه می‌کند، اضافه کرد: در طی این سال‌ها که عصر صنعتی شروع شد ما یک دمای متوسط داشتیم، اما در سال گذشته این دما به ۱.۶ درجه رسید که تا قبل از عصر صنعتی در کره زمین بی‌سابقه بود. حالا اگر این میانگین افزایش دمای جهانی را در مناطق خشک محاسبه کنیم ۲.۹ تا بیش از ۳ درجه افزایش دمای غیر معمول رخ خواهد داد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی، همچنین با اشاره به شرایط خاورمیانه تاکید کرد: این منطقه در منطقه خشک و گرم زمین قرار دارد و طی ۵۰ سال گذشته ۲ تا ۲.۵ درجه افزایش دما داشته است. متاسفانه افزایش خشکسالی‌ها در چندین سال گذشته باعث شده افزایش دمای ایران در تابستان به‌طور میانگین ۲ تا ۳ درجه گرمتر از حد نرمال باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شاید تا پایان تابستان و در مدت دو هفته یا بیشتر به صورت نا به‌هنجار هوا گرمتر شود، همان‌طور که ما در زمستان انتظار هوای سردتر را داشتیم، اما در استان سردسیر مثل اردبیل تا ۱۰ درجه افزایش دما از میانگین نرمال را شاهد بودیم.

وظیفه همچنین گفت: در تابستان هم شاید تا ۵ تا ۶ درجه افزایش دما داشته باشد و این افزایش دما بنا شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور به طور میانگین افزایش می‌یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha